Ha Ön valaha kért ajánlatot egyedi célgépre, vagy automatizált gyártócellára, biztosan találkozott az ajánlatkérés és a műszaki specifikálás feladataival. Az ilyen összetett feladatok meghatározása, az elvárások és a lehetőségek összefésülése nem egyszerű feladat. A következőkben az ajánlatkérések és műszaki jellemzők meghatározásának kulcs lépéseit mutatom be.
Az alapok lefektetése
Minden esetben adja meg és kérje el a kapcsolattartás kulcs szereplőinek elérhetőségét, a projekt vezetőjét, a műszaki vezetőjét egyaránt. Más-más kérdések futhatnak be, amik gyors és torzulás nélküli megválaszolásához, illetve továbbításához direkt kapcsolattartásra van szükség. Az ajánlatkérés továbbá tartalmazza a legfontosabb határidőket, a szállítási és üzembe helyezési időket.
Érdemes továbbá a gyártani kívánt termék rajzait (késztermék és alapanyag) is biztosítani, ha szükséges az érzékeny információk letakarásával.
Élő és folyamatos adatmegosztás
Mindig győződjön meg róla, hogy partnere számára a legfrissebb adatokat, műszaki dokumentumok biztosította. A projekt előre haladtával, a bonyolultságtól függően, de szinte mindig szerepet kap több beszállító. A velük való közös munka kötelező velejárója, hogy egyes dokumentumok, határidők, műszaki feltételek megváltoznak.
A változásokról informálja a résztvevőket, és mindig jól láthatóan jelölje a megváltozott részleteket. A változásokat a szerződésben vagy az ajánlatban is szerepeltetni kell, a későbbi kellemetlen jogviták elkerülése érdekében.
A partner beható ismerete
Az ajánlatkérést először egy értékesítési területen dolgozó személy olvassa el. A műszaki világban nem ritka, hogy ennek a személynek valamilyen műszaki előképzettsége is van, és ez a szerencsésebb eset. Azonban a projekt kiírásokat érdemes úgy összeállítani, hogy a bevezető rész, mely átfogó képet ad a feladat egészéről, egyszerűen fogalmazott, ún. konyhanyelvi legyen, kitérve a legfontosabb tényezőkre.
A műszaki folyamatok részleteit jelölje külön. Ezek értelmezését a megkeresett beszállító alkalmazástechnológiai menedzsere fogja értelmezni, és elosztani a feladatokat a mérnök csapatban.
Az alkalmazástechnológusok és az értékesítési területen dolgozók a későbbi szakaszokban közösen dolgozzák ki a technikai folyamatot és annak költségeit. Az ajánlatkérés mérnököket érintő részeiben a műszaki nyelv használata javasolt. Érdemes műszaki rajzokat, ábrákat, diagramokat alkalmazni szavak helyett.
A gyártás gyorsasága és pontossága
A tervezendő, megvalósítandó rendszer műszaki tulajdonságainak számszerűsítésére számos módszer létezik. A kulcsrakész projektek esetén nem a legjobb megoldás a ciklusidő darabonkénti meghatározása. Ennél sokkal hatékonyabb a gyártócella heti, havi vagy éves kibocsátásának írásba foglalása. A ciklusidő emellett való említése jó támpont, vagy iránymutatás lehet. De az idő nem szab feltételeket a gyártási minőségnek, ami fontos tényező.
A beszállító cég kreativitásának és szakmai tudásának maximális kibontakozását segítheti, ha nem az elvárások hosszú listáját rögzíti írásban, hanem az elérendő célt definiálja elegendő részletességgel. Ez az idők és költségek helyes kezelésének szempontjából is jobb eredményhez vezethet.
Legyen egyértelmű a gyártás számára a gép használata
Ez a téma kiemelten fontos és nagyban meghatározza a gép vagy cella későbbi hatékonyságát a termékek közti átállások menete.
Számos automatizálási megoldás képes kezelni (és ez egyre inkább így van) a termékvariációk gyártását, szemben egyetlen termék készítésével. Ehhez azonban a rendszert átállásonként üríteni, illetve átszerelni szükséges. A gyártott termékek cseréje befolyásolja az automatizálási koncepciót. A rugalmasság automata cellába való “beépítése” növeli a költségeket, de csökkenti a termelésben részt venni szükséges munkaerő számát.
A termékváltások könnyíthetők, ha a rendszer működése közben egyes részek leválaszthatók, vagy a tervező poka-yoke módszereket alkalmazott, ami a gyorsaságot, a biztonságot és a minőséget is növelheti. Fontos megadni a szállítónak a műszakonkénti átállások számát, vagy az egy átállásra szánt időt. Ez az információ segíti őket a megvalósítani kívánt rendszer kialakításában.
A folyamat részleteinek fontossága
Gyakran elmaradó, ugyanakkor fontos információ lenne mely befolyásolja a megoldást és a kivitelezés költségeit is, a műszaki tartalom tűrései. Nem csak a műszaki rajzokon szereplő méretek tűréseire gondolok, hanem a végbemenő folyamatok során kialakuló lényeges fizikai tényezők toleranciájára is. Például erők, nyomás. Nem mindegy, hogy egy áru mozgatása, vagy egy termék jelölése hány N-os erővel történik. Az sem elhanyagolható, hogy a megadott mérték minimum vagy maximum. És az sem, hogy a folyamat egésze alatt ellenőrizni kívánjuk a nyomást pontosan, vagy csak a minimum és maximum értékeket. Egyes megoldásokra a hidraulika tökéletes, máshol elektromos szervomotorokkal kell operálni. A “túl tűrt” műszaki tartalom irreálisan megnövelheti az árat és a kivitelezéshez szükséges időt is. A tolerancia teljes elhagyása pedig nem megfelelően működő cellát eredményez.
Az opciók árazása
Az ajánlatkérésben írja le, hogyan szeretné az árazást látni a kapott ajánlatban. Például, ha az opciókat a teljes projekt árazása után, külön listában, magyarázattal és árral szeretné látni, azt emelje ki.
Ha az egyes opciókhoz szükséges más lehetőségeket is meg kell vásárolni, és erről Ön szeretne tudni, azt is írja le a projekt kiírásba vagy az ajánlatkérőbe.
A cella átvételére vonatkozó elvárások leírása
Az egyedi kulcsrakész projektek megvalósítása esetén jellemző, hogy történik egy előátvétel a gyártó telephelyén, és egy végátvétel a vevő telephelyén a beüzemelés után. Ezeknek a mérföldköveknek a fizetési feltételekben is szerepelni kell. Ezen tesztek eredményességének a feltétele a folyamatos működés és a megadott számú alkatrész elkészítése. Fontos, hogy nem érdemes egyetlen alkatrész elkészítésének idejét nézni, érdemes műszakra bontva megadni a darabszámot. Ha a rendszer képes több típus gyártására, a tesztet a minden érintett típusnál végre kell hajtani.
A cella mérete és elrendezése
A cella mérete és elrendezése szinte mindenhol fontos, ahol már vannak gépek, bútorzat és egyéb. De még egy üres csarnok esetében is figyelemmel kell lenni például az épületben lévő oszlopokra, villamos energia és levegőellátás lehetőségeire stb.
A cellába érkező és az onnan távozó anyagok irányát is érdemes jelölni, mert ezek befolyásolják az optimális anyagáramlás kialakítását.
Az automatizálás terjedése a logisztikában, csomagolásban, gyártás számos területén egyre jellemzőbb. Azokban a gyárakban is, ahol ma még elképzelhetetlennek tartják az ilyen megoldásokat, holnap már komolyan foglalkozni kell vele. Számos bizonyított oka van, de ezek számba vétele helyett érdemes elfogadni és szembenézni a világ ezen trendjével.
Azok számára, aki még nem írtak ki hasonló projektet, és nem ellenőrizték a tervezés és megvalósítás teljes folyamatát érdemes tájékozódni, mielőtt belefognak.
A tapasztalt automatizálást megvalósító partner nagy segítség lehet, de nem elhanyagolható, hogy milyen ipari területen szerezte a tapasztalatát. Vannak iparágak, melyek egymástól nagyon távol állnak, és nem mondható releváns tapasztalatnak például a csomagolt élelmiszer automata továbbításban szerzett tapasztalat, az automatizált hegesztési vagy forgácsolási folyamatok megvalósítása során.
Érdemes tehát adott iparágon belül szerzett tapasztalattal bíró partnert választani. Ha pedig erre nincs lehetőség, olyan feltételekkel kell kiírni a feladatot, ami biztosítja a teljes megvalósítás soráni szoros együttműködést és hatékony információ cserét.
Szerző: Sipos Ádám