Összetett alkatrészek precíz megmunkálása egy hatékony együttműködésnek köszönhetően
Egy ambíciókkal teli gyártó cégnek a következőkre van szüksége: hatékony szoftverre, hatékony gépekre, és hatékonyan dolgozó alkalmazottakra. Ezek közül egy, a másik kettő nélkül nem segítheti a maximális teljesítmény eléréséhez a vállalatot. A TopSolid SAS a németországi forgalmazóval, a Moldtech-kel, az Index és az Airbus közös munkája, rendkívül gyümölcsözőnek bizonyult az Airbus számára, amit a 30%-os idő és költségmegtakarítás vissza is igazolt.
Az AIRBUS név összeforrt a biztonság és a legmagasabb szintű kényelem definíciójával. Az 1970-es megalapítása óta a vállalat az iparág példa mutatójává vált. A legmagasabb színvonalon történő gyakorlati megvalósítás, azaz a gyártás minősége biztosítja a munkavállalók tízezreinek jövedelmét és jólétét Európában. Közülök 1200 a Németország-i Oldenburg melleti vareli Airbus gyárban dolgozik. A kialakult jó hírének és a munkavállalók biztonságának megőrzése érdekében az Airbus továbbra is a legkorszerűbb technológiákba, gyártási eljárások megvalósításába fektet. Ennek a filozófiának tudható be, hogy a vareli Airbus gyár a legmodernebb gépeket használja esztergált alkatrészei elkészítéséhez. A Index G400, a WFL M120 és az M35, a Hermle C40 U és Deckel Maho DMF 360 mind olyan műszaki “csodák” a szakmában, amire minden szakember odakapja a fejét. Ezzel a magas technikai színvonalú gépparkkal a vállalat célja, hogy kompromisszumok és megkötések nélküli alkatrészeket készítsen a repülőgépipar számára.
Werner Martens, az Airbusz forgóalkatrész megmunkáló egységének vezetője a következőt gondolja: “A legújabb technológiák alkalmazása elengedhetetlen számunkra ahhoz, hogy a rendkívüli bonyolultságú alkatrészeinket gazdaságosan gyártsuk le a repülőgépipar számára, megelőzve ezzel a versenytársainkat. Ezért olyan gépekkel dolgozunk, melyek nem egyszerű katalógus termékek, így a magas munkaerő költségek ellenére profitábilis a tevékenységünk.”
A TopSolid CAM előnyei
Négy évvel ezelőtt az Airbus piacelemzést végzett, melynek a célja egy olyan összetett 3D rendszer megtalálása volt, ami könnyebbé teszi az alkatrészek modellezését és gyártását ezeken az összetett és precíz szerszámgépeken. A TopSolid SAS francia szoftver gyártó kínálatában szereplő TopSolid’Cam a lista tetejére került, mert az Airbus által támasztott összes követelménynek megfelelt. Kizárólag ez a Cam rendszer volt képes az esztergagépek programozására úgy, hogy azok összes technikai előnyét kihasználja az üzem.
Heinrich Hilbers, az Airbus programozója így érvelt a választásuk mellett: “Most 3D-s modellek alapján lehetséges a programozás. Korábban csak rajzból lehetett programozni. A TopSolid’Cam használata ennél fogva jelentős időmegtakarítást jelent.”
“összetett alkatrészek modellezését és programozását egyetlen felhasználói platformon. “
A TopSolid bármely, akár speciális hardware nélküli Windows PC-n elfut, biztosítva az egyébként nagyon összetett alkatrészek modellezését és programozását egyetlen felhasználói platformon.
A CAD modell felépítése, és az abból való Cam program készítés példa értékű a TopSolid-dal. A 2D, 2,5D, 3D és 5D-s megmunkálások elkészítése, és a multifunkciós szerszámgépek programozása egyszerűen és biztonságosan megvalósítható a szoftverrel. Az így létrejövő 3D-s összeállítás segítségével kialakított értékteremtési lánc lehetőséget biztosít a papír alapú dokumentációktól mentes repülőgépgyártás felé való elmozdulásra, melyet minden új repülőgép típusra be kíván vezetni az Airbus. Az elkészült 3D-s CAD adatokat nem kizárólag a gyártásra, hanem a CNC koordináta mérőgépek üzemeltetéséhez is használhatók, melyekkel ellenőrzik a gyártott alkatrészek alak- és méret stabilitását. Az átfogó eszköz könyvtárba való szerszámadatok importálására is van mód, mely adatok a külső szerszámbemérő gépekből származnak, és a CNC gépek mellékidejeinek csökkentését célozzák.
A CAD és Cam rendszer integrált megvalósítása hatalmas előnye a TopSolidnak, mert képes az NC program azonnali újraszámítására, ha a megmunkálás alapját adó CAD modell változik. Ez garantálja azt, hogy az üzem mindig a legfrissebb alkatrészt, hibamentesen gyártsa le.
“Hogy ez a szimuláció hiteles és maximális biztonságot nyújtó legyen, a gépek összes adata, beleértve a pontos kinematikát, a rendszerben tárolva van.”
A TopSolid’Cam számos hasznos és segítő funkciót tartalmaz. Például a teljes megmunkálás történet, mely a forgácsolás lépéseit tartalmazza, fa struktúrában jelenik meg az oldal menüben. Így a leglényegesebb információk egy pillantás alatt a felhasználó rendelkezésére állnak. A DNC segítségével a szerszámgépre átvitt NC kód már annyira összetett, hogy annak ellenőrzése szinte lehetetlen. Itt nyújt segítő jobbot a TopSolid’Cam. A rendszer ugyanis képes előre szimulálni a megmunkálási folyamatot. Hogy ez a szimuláció hiteles és maximális biztonságot nyújtó legyen, a gépek összes adata, beleértve a pontos kinematikát, a rendszerben tárolva van. Az asztal mozgásai, a megmunkálásban résztvevő minden elem, a szerszámtartók stb. részt vesz a szimulációban és az ütközés ellenőrzésben.
Ennek a minden részletre kiterjedő ellenőrzésnek a folyománya, hogy a technológus a program indítása során csak azért tartja kezeit az előtolás szabályzókon, hogy a megfelelő forgácsolási paramétereket tökéletesítse. Az ütközések veszélyét a gépgyártók is felismerték, ezért egyre több vezérlő fel van szerelve olyan szoftveres védelemmel, ami ennek elkerülését támogatja.
Heinrich Hilbers szerint: “A WFL által gyártott M35 nem igényel próbafuttatásokat. Ha a vezérlő ütközési veszélyt észlel, egyszerűen megáll.”
Az egyik legutóbbi gépbeszerzés -melynek eredménye egy Index G400 szerszámgép lett, szintén egy alkatrész gyártási körülményeit és lehetőségeit vizsgáló elemzés következménye. A cél itt az volt, hogy a legbonyolultabb alkatrészek gyártási költségeit optimalizálják. (Az Airbus csak az egyszerű alkatrészek gyártását szervezi ki, a nagy kockázatot viselő, költséges darabokat maguk készítik.) Az elemzés azt mutatta, hogy a belső gyártású alkatrészek megmunkálásának csupán 20%-a esztergálás, a fennmaradó részek marási és fúrási műveletekből állnak. Tekintve, hogy az Index G400 multifunkciós CNC gép, az elvégzendő forgácsolási feladatokat nagyon hatékonyan képes abszolválni. Ez a képessége nagyban megkönnyítette a mellette való döntést.
“…eredménye egy olyan postprocesszor lett, mely nem csak az esztergálási, hanem a marási műveleteket is idő és költséghatékonyan képes kezelni.”
A versenyképességet biztosító technológiai háttér, melyet időről-időre újítani kell, szükségessé teszi, hogy időt szakítsanak az új rendszerek használatához szükséges tudás és gyakorlat elsajátítására. Az új G400 gép előnyeinek teljes kihasználására és a tanulási folyamat lerövidítésére az Airbus a német forgalmazó Moldtech céggel szoros együttműködést folytatott, melynek eredménye egy olyan postprocesszor lett, mely nem csak az esztergálási, hanem a marási műveleteket is idő és költséghatékonyan képes kezelni.
Heinz Josef Schmitz, a Moldtech GmbH értékesítési vezetője a következőt mondta: “Programozóink sok éves tapasztalata és a hatékonyságuk lehetővé teszi, hogy gyakorlatban is működő megoldásokat kínáljunk az ügyfeleinknek.”
Ez a példaértékű együttműködés két egyenlő partner között figyelemre méltó eredményt hozott. A legösszetettebb repülőgép alkatrészek gyártási költségei például jelentősen csökkentek.
Werner Martens hozzáteszi: “Az Index G400 és a TopSolid használata révén 30%-kal csökkentettük a költségeket és a gyártási időt, a korábbiakhoz képest.”
“…hisszük, hogy a jó munkahelyi légkör nagyon fontos tényezője a hosszú távú eredményes működésnek.”
De a fejlett technológia mit sem ér motivált és hatékonyan dolgozó műszaki kollégák nélkül.
Werner Martens így vélekedik: “A jó technológusok az innováció nélkülözhetetlen feltételei. Ezeknek a gépeknek a kezelése kiváló műszaki érzéket és hatalmas koncentrációt igényel. Ezért hisszük, hogy a jó munkahelyi légkör nagyon fontos tényezője a hosszú távú eredményes működésnek. Az emberek itt jól érzik magukat, és hogy ez valóban így legyen, figyelünk arra, hogy a gépek és a csarnok közelében barátságos színeket használjunk. Emellett kiemelt hangsúlyt fektetünk a tisztaság és rend megőrzésének. Hisszük, hogy ezek a minőségi gyártás alappillérei.”
Ez a minőség, melyet a kiváló szoftverek, hardverek és a képzett emberi erőforrás együttesen hoz létre, az Airbus csúcson maradásának a kulcsa. Az Airbus A380 a repülőgépipar remeke, ez mutatja ennek az iparágnak a tetejét, és ez ennek a mester hármasnak köszönhető. Nem kérdés, hogy az iparág többi szereplője is követni fogja.
A prémium kategóriás TopSolid CAD/CAM rendszer forgalmazását és a magas technikai színvonalat képviselő mérnöki támogatást a CAD-CAM Solutions végzi.