Renishaw. A név egybeforrt a munkadarab bemérővel. A legtöbb hazai szakember nullpont felvételre használja, azonban az eszköz ezenkívül több funkciót tartalmaz magában, ha megfelelően kihasználják képességeit. A márka megoldásainak bővebb ismertetése céljából az egymásra épülő termékek és az azokat kísérő szolgáltatások logikáját sorra véve vizsgáltuk meg a Renishaw múltját, jelenét és néztük meg a GépészPresszóban azt, hogy mit jelenthet a jövőben a hazai kis- és nagyüzemek számára, ha a helyén kezelik, és valóban kihasználják a Renishaw termékeit.
A Renishaw neve a hazai CNC üzemekben szinte egyet jelent a munkadarab bemérővel. Nem teljesen igaz ez a mérőszobákra, ott jellemzően ismerik a Renishaw mérőfejeit, amiket különféle gyártmányú és felépítésű mérőgépeken alkalmaznak. Azt azonban kevesen tudják, hogy a vállalat termékei egyrészt nem csak a CNC megmunkálás referenciájaként szolgáló nullpont azonosítására szolgálnak, főleg nem félig manuális üzemben. A teljes portfólió lefedi a szerszámgép diagnosztikáját, a gyártásra való előkészítését, a gyártás közbeni méretellenőrzést munkadarabon és szerszámon, valamint a szükséges beavatkozást is. És a történet még mindig nem ér véget, ugyanis a szerszámgépen, vagy arról lekerülve lehetőség van a darab teljes vissza mérésére és a vonatkozó dokumentáció elkészítésére is. És ha mindezek egy jelentős része nem lehetne automatizálható, azaz emberi beavatkozástól mentes, a költségekre és a használathoz szükséges emberi erőforrásra hivatkozva meg is kérdőjelezhetnénk a szükségességét. De automatizálható, biztonságos, megbízható, jelentősen növelheti a gyártás folyamatképességét és pontosságát.
Renishaw a hazai piacon
A Renishaw bizonyos termékei lassan, de biztosan terjednek. Mégis vannak korlátok, amik akadályozzák a termékek és a szolgáltatások teljes kibontakozását. Érdemes a kisüzemeket és a multi vállalatokat elválasztani egymástól, mert más-más feltételek mellett működnek.
A hazai KKV szektorban, legalábbis ott, ahol a forgácsolás nem egy megtűrt, hanem értéket teremtő gyártási eljárás, jelen vannak a szerszámgépen belüli mérőrendszerek. Ez lehet munkadarab- vagy szerszámbemérő, szerencsés esetben mindkettő. A terjedési sebességet korlátozza, hogy a gép vásárlásánál felmerülő kérdést, azaz, hogy szükség van-e Renishaw rendszerre, sok esetben a szokások akadályozzák. Vagy egyszerűen a megtérülés bizonytalansága. Nem egyértelmű ugyanis, hogy a csupán a nullpont felvételének bemérővel való megtámogatása kellő előny-e az árhoz képest. A felvetés jogos, de azonnal ki kell egészíteni, hogy egy ilyen eszközt kizárólag fél-manuális módon való nullpont felvételre használni pazarlás. Ennél jóval többet tud.
A Magyarországon működő nagyvállalatok jellemzően megvásárolják a szerszámgépekkel együtt a gépen belüli bemérés lehetőségét. Sőt, tapasztalatom szerint a gép sikeres átadásának feltétele a mérőrendszer működése. Ideértve a nullpontfelvételt, a gyártás közbeni mérés-korrekciózás folyamatát, a szerszámok bemérését és a törés figyelést is. A probléma jellemzően a hosszútávon rendeltetésszerű használattal van. A szerszámgépet szállító cég applikációs szakemberei kellő gyakorlattal rendelkeznek a rendszer beüzemeléséhez, és oktatják annak használatát. De mi történik, ha a mérőprogramban módosításra van szükség, vagy a kalibrálás szükségessé válik? Mivel a rendszer elkezd pontatlanul dolgozni, meginog a belé vetett bizalom, és lassan kikerül a megmunkálásból.
A Renishaw egyes termékköreit nem a CNC programozók vagy beállítók, hanem a szervizesek használják. Ilyen a lézerinterferométer vagy a Ballbar. Ezek a szerszámgép állapotának diagnosztizálását szolgálják. Holtjáték, irányváltási hiba, golyósorsó állapota, de rámutathat geometriai hibára is. Ezek használata sokkal kevesebb üzemben jellemző.
A Renishaw piramis
A Renishaw termék- és szolgáltatás köre jóval többet fed le, mint amit általában kihasználnak a vállalatok.
————————————————————————————————————————
a Renishaw történetéből
1972 – David McMurtry megalkotja az első tapintót.
1973 – A Renishaw Electrical Ltd bejegyzésre kerül, és elérhetővé válik az első mérőfej koordináta mérőgépre.
1976 – Megvásárlásra kerül az első Renishaw épület.
1977 – Piacra kerül az első szerszámgépen belüli mérő-tapintó.
————————————————————————————————————————
Amit a Renishaw kínál a vevőinek, az jóval több a munkadarab megmunkálási referenciapontjának lokalizálásánál, és a szerszám kinyúlásának meghatározásánál. Sőt, a folyamat nem is itt kezdődik.
A Renishaw tulajdonképpen nem más, mint a stabil, konzekvens, méret és alakhelyes gyártásnak, a vevői igényeknek való megfelelésnek a garanciája.
A cél felé tett első lépés a gyártási folyamat alapozása. Jót csak jó gépen lehet csinálni, kiváltképp, ha emberi beavatkozás nélkül kívánjuk megvalósítani.
Az alapozás tehát a szerszámgép egyfajta diagnosztikája. A két leggyakrabban használt eszköz erre a QC20 Ballbar, ami körkörösségi, irányváltási és merőlegességi hibák felderítésére szolgál. Rámutathat mechanikai sérülésre, kopásra vagy akár telepítési hiányosságra is.
A GépészPresszó ide vonatkozó korábbi írását itt olvashatja.
Az Renishaw XL80 lézerinterferométer ehhez képest közvetlen módon képes a golyósorsó menetemelkedési hibájának feltárására. A mérés mindkét esetben egy automatikusan elkészülő jegyzőkönyvet is eredményez, aminek a kielemzése válaszolja meg a felmerült kérdéseket. Az XL80-nal végzett mérés és kompenzálás egy kopott gépből is egy nagyságrenddel pontosabb gépet képes csinálni, feltéve, hogy a vezérlőben van lehetőség az orsó kompenzálására, ami némely esetben opcionális.
Ezeket az eszközöket jellemzően a karbantartás méréstechnikára specializálódott, vagy külsős szakemberek végzik.
A gyártási folyamat beállítását gépbeállító végzi. Egyedi gyártásban természetesen lehet a gép kezelője is. Ez az a fentebb említett lépés, ami a legtöbb helyen jelen van, többé kevésbé helyesen alkalmazva.
A nullpont felvételére leggyakoribb eszközök a Renishaw kínálatából az OMP vagy RMP termékcsaládban képviseltetik magukat. A különbség, hogy optikai vagy rádiójel vezérléssel történik a jelátvitel. Általánosan igaz, hogy a kisebb munkaterű gépeken az optikai is megfelelő, míg a takarásban lévő belső terű vagy nagy méretű gépeken a rádiós megoldás hoz megbízható eredményt. A termék kiválasztását megelőzően javasolt a Renishaw szakembereivel való egyeztetés, mert különböző kapcsolási elvekkel más-más pontosság érhető el például ferde felületek tapintásakor. De a sebesség is fontos szempont lehet.
A gyakorlati oldalról fontosnak tartom megjegyezni, hogy a bemérő eszközön túl a beméréskor alkalmazott program is sokat hozzá tehet a működési biztonsághoz, a kényelemhez. A Renishaw Set & Inspect nevű szoftverével például a mérési ciklusok vezérlő specifikus ismerete nélkül lehet biztonságosan méréseket programozni. A Program builder funkcióval pedig komplett mérőprogramok hozhatók létre a különböző tengelyek nullpontjainak beállítására (is). Így akár teljesen kivehető a tapintó szerszám beváltásának és kézi mozgatásának lépéssorozata. Jellemző az üzemekre, hogy az ilyen fajta összetett mérőprogramok alkalmazását kerülik, pedig egy védett mozgásban közlekedő tapintó sokkal kisebb eséllyel szenved mechanikai károsodást, mint egy Jog vagy kézikerék üzemmódban mozgatott.
A beállítás folyamata a szerszámok bemérése, vagy a mért hosszok gyártás előtti ellenőrzése is. A Renishaw gyors és biztos módszert kínál, ráadásul biztonságos is, és garantáltan nem jár a szerszám élének letörésével.
A gyártásközi ellenőrzés bár azonos vagy hasonló eszközökkel történik, mint a folyamat beállítása, mégis kisebb arányban van jelen az üzemekben. Ennek oka elsősorban az, hogy a mérési eredménnyel, vonatkozzon az akár a munkadarab méretére, geometriájára vagy a szerszám méretére, valamilyen logikai műveletet kell végrehajtani. Ez pedig úgy lehetséges, ha a program bizonyos lokális vagy globális változókat kezelve matematikai műveleteket hajt végre. Egy ilyen program megírása és ellenőrzése haladó feladat, de ha megvan, elérhető akár a teljesen felügyelet mentes gyártás. Beleértve a hibák detektálását és az autmatikus korrekciót is.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy egy elősimítás után megmérhető például egy furat, és a mérési eredmény nyomán automatikusan megtörténhet a szerszám korrekciózása. Vagy a szerszám méretének meghatározása történhet közvetlenül a használat előtt, esetleg bizonyos számú alkatrész legyártása után.
Lehetőség van a szerszámok kopásán túl azok törésének ellenőrzésére, amire gyors, a ciklusidőt jelentősen nem növelő lézeres megoldások is vannak.
A Renishaw gyártásközi ellenőrzések megvalósítását lehetővé tevő megoldásai az automatizálás elhagyhatatlan eleme. Például egy rúdadagolóval ellátott esztergán, vagy paletta cserélővel szerelt gép esetén egész műszakos gyártások is megvalósíthatók anélkül, hogy szakembernek kellene az energiáit elégetni ismétlődő, relatív egyszerű feladatok megoldásával.
Hiba lenne azonban azt gondolni, hogy ezekre csak nagysorozat és tömeggyártásban van szükség. Mivel a Renishaw szoftverei gyors és egyszerű programozást tesznek lehetővé grafikus felületen, akár egy-egy darab alkatrésznél is érdemes elvégezni gyártásközi méréseket azért, hogy a selejt alkatrészek gyártását teljesen kivegye az üzem a mindennapokból.
A gyártás közbeni külső ellenőrzés lehetősége sem hiányzik a Renishaw kínálatából. Sőt, több lehetséges és bizonyított megoldást is kínál erre. Ilyen a Renishaw Equator, ami speciálisan kialakított körülményeket nem igényelve, közvetlenül a gyártás helyszínén végez összehasonlító mérést. Ez pedig akár teljesen automatizálható, beleértve a mérés pontosságát garantáló mesterelést is, így a logisztikai és szakmai erőforrás igénye alacsony.
Vannak persze CMM megoldások is, ideértve a gépet és a méréshez szükséges moduláris készülékeket is, de a Renishaw mérőfejei és szoftverei sok más gyártó berendezésein is megtalálhatók.
A Renishaw szoftverei nem csak a mérést, de a teljes dokumentálást is lehetővé teszik. Ezzel pedig teljessé válik mindaz a mérési szolgáltatás portfólió, amivel egy gyártó cég az alapoktól a vevőnek való kiszállítást megelőző utolsó mérésig garantálni tudja az ígért és elvárt minőséget.
————————————————————————————————————————
a Renishaw történetéből
1979 – Az értékesítés elérte az 1 millió fontot, aminek 85%-a export.
1981 – Megépül az első tengerentúli gyár Írországban.
1987 – Átveszi az eredeti szabadalmak 100%-át.
1991 – Megjelenik az első Ballbar, a QC10.
2000 – az értékesítés eléri a 100 millió fontot.
————————————————————————————————————————
Gyártás akkor & gyártás most
A forgácsolásban megfigyelhető trendek az elmúlt időkben felgyorsultak, meggyorsítva ezzel a folyamatok szervezésében régóta jelen lévő változásokat is. Korábban az volt a jellemző, hogy sok gép és sok ember volt egyszerre egy-egy üzemben. A magasan képzett emberek a gyártási folyamat forgácsolási részfolyamatainak egészéért felelősek voltak. Értem ezalatt a szerszámozást, program írást, és a méretek ellenőrzésének egy részét is. A mérőszobák a gépektől távol, elszeparálva léteztek (léteznek). Ez pedig fokozott logisztikai terhelést és információs késést jelent. Jellemző volt a selejt alkatrészek gyártásának előfordulása, elsősorban a kései visszajelzés miatt.
Az új idők kihívásait jelenti egyrészt a nehezen és magas áron megszerezhető munkaerő, aminek a tudása sokszor nem 100%-os. De elvárás az átfutási idők csökkentése, a teljes gyártási költségek redukálása is. A szerszámgépek és szerszámok fejlődése és a robotizálás vagy automatizált munkadarab adagolás elkerülhetetlen része a fejlődésnek. És mint emberi beavatkozás szükségességétől mentes gyártási megoldás, folyamat biztosan nem kivitelezhető következetesen felépített, megbízható és átfogó mérési megoldások nélkül.
- Megbízható, pontos szerszámgép
- gyors és hibamentes beállás
- hatékony gyártásközi mérés – felügyelet nélküli korrekciózás
- automatizált végellenőrzés és mérési jegyzőkönyv készítés
A Renishaw az eszközei megbízhatóságával, pontosságával és a gyártást átfogó portfóliójával biztosítja azt az előnyt, amivel a CNC forgácsolás értékteremtő lépései a maximumon, a veszteségei pedig konzekvensen a minimumon tarthatók. Az elsődleges cél nem az egyetlen alkatrész gyártási idejének a csökkentése, hanem a teljes folyamat profitabilitásának a növelése. Ezek természetesen nem ellentétes célok, csak míg az előbbi hosszú távon váratlan és magas költség megjelenésével teszi nehezen kiszámíthatóvá pl. az éves eredményt, az utóbbi egy más szemlélet mentén vezetett gondolatiságon keresztül biztos, megjósolható eredménnyel szolgáló és gazdaságos gyártást eredményez.
Egy gyakorlati példával élve, a gyártás folyamatába beépített automata mérés és korrekciózás megnöveli ugyan a ciklusidőt, de nullára csökkentheti a selejtgyártás költségét, és jelentősen enyhíti a mérőszoba leterheltségét.
————————————————————————————————————————
a Renishaw történetéből
2005 – Megjelenik a REVO öttengelyes mérőfej
2011 – Új mérési vonal és additív gyártási megoldások is bekerülnek a kínálatba
2013 – Elérhetővé válik a moduláris mérési készülék.
2015 – Megvásárolható lesz az érintésmentes mérőfej – a REVO2
2018 – sikerrel beszáll a 3D fémnyomtatásba
————————————————————————————————————————
A Renishaw termékeinek és szolgáltatásainak Magyarország-i képviseletét a Renishaw Hungary Kft. végzi.
Gàl Attila – Területi èrtèkesítèsi vezetö
Renishaw Hungary Kft.
Szerző: Sipos Ádám