A mérés jelentősége és elismertsége is növekszik. Míg korábban kötelező rosszként tekintettek rá, elsősorban a termelésben dolgozók, mostanra a legtöbb helyen belátott, hogy a mérés és gyártás közös munkája a minőség javulásának, ezzel a vállalati sikerek növekedésének a kulcsa.
A CMM pontosságának a meghatározója a karbantartás, állagmegőrzés. A rendszeres karbantartások megtartásának számos oka van, például a pontos mérés, megbízható és törésmentes működés.
A megelőző karbantartás olcsóbb, mint a lerobbant gép élesztése kiváltképp, ha a termelés működését is befolyásoló stratégiai gépről van szó. A javítás, az alkatrészek a várakozás és az elmaradt haszon költségei jelentősek lehetnek.
A következőkben a házon belül elvégezhető, ütemezett karbantartási feladatokat sorolom, melyeket az ilyen gépek karbantartásával foglalkozó szakemberektől gyűjtöttem.
A kalibráló eszköz fontossága
A kalibráló gömb megléte, sértetlensége, rendszeres és rendeltetésszerű használata nélkülözhetetlen.
A használati útmutató
Adott gép esetében, mindig a hozzá tartozó karbantartási leírást használd referenciaként.
Értékelés
Bármely alkatrész vizsgálatánál a következő négy szempont szerint értékelje:
- Elveszett?
- Sérült?
- Törött?
- Zajos?
Ha bármely kérdésre adott válasz igen, fontolja meg a márkaszervízzel történő kapcsolat felvételt, vagy az alkatrész azonnali pótlásának szükségességét.
Napi, havi, negyedéves és öt hónapos karbantartási lépéseket írok le. Ezek elvégzése jellemzően nem igényel speciális eszközt, csak némi előképzettséget a gép kezelését illetően. Az ellenőrzések célja nem a mélységekbe menő elektronikai szerelés, vagy mechanikus alkatrészek cseréje. Sokkal inkább az, hogy az eszköz állagában bekövetkezett változásokat a méréstechnológus észlelje és jelezze még azelőtt, hogy a gép váratlan lerobbanása problémát okoz a szervezet működésében.
Az ellenőrzések elvégzésének szükségességét 8 órás műszak esetén kalkulálom, hosszabb vagy több műszak esetén a vizsgálatok gyakoribb elvégzése javasolt.
Napi ellenőrző lista:
- Nézd át a gépet teljesen és részletesen. Minden eddig ismeretlen sérülést, fura zajt vagy vibrációt jegyezz fel.
- Figyeld meg a mozgás közben ébredő zajokat.
- Keress kifényesedett felületeket vagy elszíneződéseket. Ezek mechanikus kopásokra, vagy elektromos okból történő túlmelegedésre is utalhatnak.
- Vizsgáld meg a tapintókat. Keress törött, sérült, kopott darabokat. Ha szükséges, cseréld ki.
- Ellenőrizd a kébeleket. Különösen a vezérlőbe csatlakozó, gyakran használtakat. Se sérült, se csavarodott ne legyen a gép körül.
- Ellenőrizd a korlátokat, burkolatokat. Ha szükséges, javítsd őket.
- Tisztítsd meg a gránit asztal felületét. Csak az erre javasolt szerekkel és eszközökkel operálj.
- Tisztítsd meg a tengelyek mozgási pályáit.
- ellenőrizd a gép működését szolgáló levegőnyomást. Ha az érték nem megfelelő intézkedj.
- Ellenőrizd a levegő szűrők automatikus működésének helyességét.
- Indítsd el a gépet, és ellenőrizd, hogy a kiegyensúlyozás helyesen lefut-e. Figyeld meg, hogy van-e kalibrálási hiba, vagy egyéb szoftveres probléma.
Havi lista
A napi ellenőrzések következetes elvégzése mellett, javasolt a következőket havonta elvégezni.
- Mindig tartsd tisztán a gépet, havonta végezz egy “nagytakarítást”. Erre alkalmas, a festéket nem rongáló tisztítószert használj. A tisztítás során figyelj arra, hogy ne érj a lineáris vezetékhez, orsóhoz vagy szíjhoz, mert a tisztítószer károsíthatja.
- Az alkatrészek épségének, meglétének ellenőrzését a napi vizsgálat során megszokott módon végezd el. Különösen figyelj az elveszett csavarok, stiftekre.
- Tisztítsd vagy cseréld az elektromos szekrény légszűrőit.
- Ellenőrizd a kábelek szigetelését, tapogasd meg őket, hogy nem indokolatlanul melegek-e.
- Ellenőrizd a tengelyeket mozgató motorok és azok környezetének melegedését is.
- Tisztíts az összes szűrőt a pneumatikus rendszerben. A vízgyűjtő tartályokat ürítsd ki.
- Tisztítsd meg a mérőlécet azokon a tengelyeken, ahol ez látható, hozzáférhető.
- A mechanikus csúszó vagy forgó alkatrészeket zsírozd be.
Három havi ellenőrző lista
- Mint mindig, ez alkalommal is végezz alapos szemrevételezést a mérőgép körül. Levett burkolatok, meglazult csavarok, törött alkatrészek ne legyenek a gépen vagy körülötte.
- Ellenőrizd a burkolatokat, vagy egyéb hozzáférést korlátozó elemeket. A gép biztonságos használata a megbízhatóságnál is fontosabb.
- Ellenőrizz minden elérhető elektromos csatlakozót, kapcsolót, gombot és ezek funkcióit is.
- Mozgasd meg a tengelyeket, győződj meg róla, hogy helyesen működnek, nem zajosak.
- Ellenőrizd a levegő rendszer csöveit. Le legyen kopott, lyukas, repedt.
Öthavi ellenőrzés
- Végezd el a havi ellenőrzést azzal a kiegészítéssel, hogy cseréled a pneumatikus rendszer szűrőit.
A mérőgép állagának folyamatos ellenőrzése és követése segít a nagyjavítások ütemezésében, illetve a nem várt géphibák elkerülésében. Az ellenőrzések rendszeres elvégzése kevesebb időt és anyagi ráfordítást igényel, mint a váratlan leállások, ezért elvégzésük javasolt és szükséges.
Szerző: Sipos Ádám