Az egy operációban, egy gépben elvégezni kívánt műveletek számának növekedése, az alkatrészek összetettsége, a logisztikai terhek csökkentésének igénye mind a multitasking gépek számának növekedését sürgetik. Ugyanakkor a kialakult szakember hiány, a multitask gépek viszonylagos sérülékenysége az egyszerűbb CNC forgácsoló gépek felé tolják az óvatosság híveit. De melyik a jó út?
A multitasking gépek egyre több gyártó kínálatában jelennek meg, amit mára nem a márkák erejének fitogtatása, hanem az ügyfelek igényeinek kiszolgálásának igénye indokol. Bizonyították a létjogosultságukat, de ez nem kellene, hogy egyet jelentsen a széles körű elterjedésükkel. Van azonban néhány szempont, ami a köztudatban nem, vagy nem helyesen létezik.
A multitasking gépek használatának előnyei az üzemben
Több művelet elvégzése egy gépen belül. Mivel a multitasking eszterga központok nem kizárólag esztergálni és fúrni képesek, hanem összetett, akár öttengelyes marási feladatok elvégzésére is, a legtöbb forgácsolási művelet elvégezhető velük. Akár olyanok is, ami egy közepesen felszerelt forgácsoló üzemben eddig nem voltak megoldhatók.
Két operáció egy gépben. Azon túl, hogy több megmunkálási művelet válik elvégezhetővé, az ellenorsóval szerelt gépek esetén több felfogás is. Így egy alkatrész akár teljesen készre munkálható, jól előkészített folyamat esetén akár emberi beavatkozás nélkül.
Megfogásokból adódó hibák elkerülése. Tekintve, hogy a szerszámgép maga végzi az orsók közötti átvételt, ami nem csak pozíció, de az ébredő erők figyelembe vételével is történik, kicsi az esélye a helytelen munkadarab berakásból adódó hiba előfordulásának.
Kevesebb nullpontfelvétel, kevesebb hiba. A megmunkálás egyik hibaforrása a nullpontfelvétel. Ha kevesebb gép és kevesebb kézi anyagmozgatás szerepel egy megmunkálás folyamatában, ennek a hibának ez előfordulása is kevésbé valószínű.
Azonos körülmények az operációk során. Mivel egy szerszámgépen belül történik az alkatrész elkészítése, azok a külső körülmények amik egyébként mérhetően befolyásolják a megmunkálás minőségét (pl. hűtővíz minősége, hőmérséklete, gép környezetének hőmérséklete stb.), azonos mértékben vannak jelen az egyes operációkban. Így az esetlegesen előforduló hiba sokkal kezelhetőbb.
Kevesebb szerszám és szerszámtartó. Annak, hogy a folyamat elvégzését kevesebb gép látja el, kötelező velejárója, hogy kevesebb szerszámtartóra, adott esetben kevesebb szerszámra van szükség. A CNC gépekkel való gyártás során jelentős költséget jelent a szerszámozás, így ez egy jelentős érv a multitask gépek mellett.
Kevesebb készülékre van szükség. Kevesebb gép, kevesebb szerszám, kevesebb készülék.
Kevesebb helyet foglal az üzemből a géppark. A gépek számának csökkenésével a gépekhez tartozó egyéb bútorzat száma is csökken. A multitasking gépekkel folytatott CNC megmunkálás jóval kisebb helyigényű lehet, mint konvencionális CNC esztergák esetén.
Csökkenő logisztikai terhek. A gépen belüli anyagmozgatás emberi beavatkozást nem igényel, a gépek közti anyagmozgatások száma pedig sokkal kevesebb. A tárolás és mozgatás feladatai lényegesen csökkennek, ami a költségekben, a szükséges munkaerő számában is mérhető, de számos hiba elkerülését is lehetővé teszi.
Kevesebb késés az értékteremtés folyamatában. A fentiekből adódóan késések, csúszások kevésbé fordulnak elő, így a túlórák költségei, kötbérek stb. nem terhelik a vállalatot.
Kevesebb ember, kevesebb kontrollálhatatlan szubjektív tényező. A gépek és logisztikai feladatok számának csökkenésével kevesebb ember dolgozik az üzemben. Így az emberi alaptulajdonságokból adódó szubjektív tényezők kevésbé hangsúlyosak, sokkal kezelhetőbb a rendszer, kiszámíthatóbb a termelés.
Több lehetőség a vezérlőkben. A multitask gépek CNC vezérlői okosabbak az egyszerű társaikénál. Így például a kezelhető szerszámoffsetek száma is több, vagy a szimulációs modul is fejlettebb. Ez gyorsítja és biztonságosabbá teszi a velük való munkát.
Több szerszámhely, kevesebb szerelés. Mivel a multitasking eszterga központok szerszámozása a megmunkáló központokra hasonlít, így a revfejjel szerelt esztergákhoz képest nagyon sok szerszámhelyet kínálnak. Ennek köszönhetően alkatrészek közti átállás esetén kevesebb szerszámszerelésre van szükség. Ez nem csak a mellékidőt csökkenti, de egy előforduló hiba valószínűségét is.
Több hűtési lehetőség. Az esztergagépeken való munkához képest a multifunkciós esztergák több hűtési lehetőséget kínálnak. Ez a forgácsolási technológia hatékonyságának növekedéséhez, a gép tisztán tartásához, vagy a szerszámkopás lassításához is hozzájárulhat.
Az előnyök kihasználásának feltételei
A fent sorolt előnyök hangzatosak, de a felhasználók nem kapják őket ingyen. Időt, energiát, vagy pénzt kell áldozni értük.
A multifunkciós esztergaközpontok hatékony és biztonságos használatához szükség van egy megbízható CAM rendszerre, vagy ha az alkatrészek bonyolultsága ezt nem indokolja, minimum egy hatékony párbeszédes programozási felületre. Fontos még egyszer kiemelni, hogy ez nem kizárólag a programozással töltött időt csökkenti, hanem a biztonsági tényezőt is növeli.
A legpontosabb gép és a legjobb program se hoz a vevők számára értékes alkatrészeket, ha a készülékek nem megfelelők. A feladatnak nem megfelelő munkadarab rögzítés indokolatlanul hosszú ciklusidőt, nem kívánt kockázatot, így váratlan előforduló költségeket is jelenthet.
A bonyolult technológiák és összetett programok felkészült szakembereket kívánnak. De legalábbis szorgalmas és óvatos kollégákat. Bár a multitasking gépek elterjedésének üteme gyorsul, a technológiával találkozott emberek száma még ma sem magas. Így tehát szükség lehet egy jól felépített képzési rendszerre, ami a legelhivatottabbaknak segít felvenni a multitasking világ ritmusát.
A multitasking gépeknek is vannak érzékeny részei, és a rajtuk használt forgácsolási technológiák kalkulálásánál erre figyelni kell.
A multifunkciós esztergaközpontok hátrányai
Számos előny és néhány szükséges kompromisszum után jöjjenek a hátrányok.
Kisebb merevség. Kár lenne tagadni, a tengelyek számának növekedésével és a mulfifej használatával a szerszámgép merevsége csökken.
Kisebb marási teljesítmény. Bár számos marási és fúrási művelet elvégezhető velük, a legtöbb multitasking gép maró orsójának teljesítménye nem erősebb a belépő szintű megmunkáló központok orsóinál, és a fordulatuk sem kimagaslóan magas. Ez nem jelent gyengeséget vagy alacsony sebességet, csupán azt, hogy egyes esetekben kompromisszumot kell kötni.
Sérülékenység. A kisebb merevségből adódik, és sajnos a legtöbb üzemben találkoznak vele. A multitasking gépek nem viselik jól az ütközéseket. Itt nem arról van szó, hogy ők a CNC ipar ne bánts virágai, sokkal inkább arról, hogy a nem rendeltetésszerű használat következményei esetükben súlyosabbak.
Összetett vezérlő. Ez az előny egyszerre hátrány is, ha szakembert kell találni rá. A komolyabb vezérlő nem csak több lehetőséget, de több kihívást is jelent.
Ár. Nem feltételenül drágább, de mindenképp többe kerül, mint egy ferdeágyas CNC eszterga. A sokoldalúságának köszönhetően ugyanis sokszor a megtérülés nem lassabb, azaz a gép maga nem drágább. De az üzembe való bekerülés költsége magasabb.
Rossz hír, városi legendák. A multifunkciós gépek elterjedésének egyik lassítója az a számos legenda, ami övezi ezeket. A drágaság, a bonyolultság, a sérülékenység számos olyan kapcsolódó történetben van kiemelve, ami részben vagy egészben elhallgatja az előnyöket, ezzel tudatosan vagy tudat alatt manipulálva a piacot.
Több az előny, mint a hátrány, mégsem minden piacon állja meg a helyét. Ugyanakkor ahogy a tévhitek kikopnak az emberek tudatából, a vezérlők egyre felhasználó barátabbá válnak és a gépek árai mérséklődnek, a multifunkciós esztergaközpontok egyre több üzemben, köztük kisüzemekben is megtalálhatók lesznek.
Szerző: Sipos Ádám