A használt vagy új kérdése sok termelőeszköz, például szerszámgép beszerzése során felmerül. Az ár, a megbízhatóság, az üzemeltetés költsége, a pontosság csak néhány azok közül az érvek közül, amiket számba vesznek ilyenkor.
Vannak helyzetek, amikor csak az egyik kerülhet szóba, máskor mindkettő jó választásnak tűnik.
Érvek és ellenérvek a használt szerszámgépek vásárlása mellett.
A legtöbb szerszámgép üzembe kerülését követően van olyan vélemény, ami szerint nem az volt a legjobb választás, vagy az adott lehetőségekből többet is ki lehetett volna hozni. A képlet ennél jóval bonyolultabb sajnos, nagyon sok ismeretlennel. A szerszámgépek általában bonyolult technikai termékek, izgalmas műszaki tartalommal, de végső soron mégis mind pénzt termelnek. Éppen ezért nem csak műszaki, és nem csak pénzügyi problémákat vet fel a beszerzés folyamata.
Sőt, gép vásárlásánál ezeken felül felmerül a gépen dolgozó emberek kérdése, a már működő rendszerbe való integrálás problémája és a jövő kihívásainak való megfelelés érdekében tett esetleges fejlesztések lehetőségét boncolgató ötletelés is.
Könnyen belátható, hogy a szerszámgép megvásárlása és beüzemelése nem műszaki feladat, ahogy nem is pénzügyi, sokkal inkább egy összetett, együttműködést igénylő projektmunka.
Szerszámgép kiválasztása – megtalálni, és megvenni.
A megmunkálni kívánt alkatrész, legyártandó munkadarab szempontjából elvárt műszaki peremfeltételeket az üzem képes felmérni. Azt, hogy esetleg melyik vezérlővel, vagy gyártóval van jó tapasztalat, szintén mérlegre teendő szempont.
Az, hogy mekkora a projekt költségkerete, hogy ebbe minek kell beleférni már pénzügyi kérdés.
Hogy mindezeket meddig kell eldönteni, és a vásárlást, illetve beüzemelést kivitelezni, a termeléstervezés vagy kontrolling oldalról érkező információ.
Használt gépek mellett szóló érv, hogy jellemzően kedvező az áruk. Ide sorolandó továbbá, hogy nem kell várni, amíg a gépgyár elkészíti őket, hisz már megvannak.
Nem okoz fejfájást az esetleges opciók kiválasztása sem, mert erre nincs lehetőség. Használt gép vásárlásának kiválasztási szakaszát nehezítő körülmény, hogy ezeknek a gépeknek jóval gyengébb a marketingje. Nehéz megtalálni őket, és ha sikerül is, a műszaki paramétereiket tartalmazó dokumentációk hiányosak lehetnek. Az eladó nem vállal nagy részt a forgácsolási vagy egyéb gyártási feladat elvégzésében, csupán a gépet adja.
A szerszámgép ára – mennyi az annyi, és miért lett több?
Az ár kérdésére érdemes még visszatérni egy gondolat erejéig.
Az ár alatt legtöbbször azt értjük, ami a gép vételára, és nem a termelés elindulásának költségét. Ez azért lényeges szempont mert a kettő között jelentős különbség is lehet, ha pl a logisztikai és beüzemelési, nem várt javítási költségek magasak.
Mérlegelni érdemes, hogy ugyan azt megszerzi a vállalat kevesebb pénzért, vagy ugyan azért a pénzért valamilyen szempontból többet akar kapni. Gondolok itt például a gépek hatékony kihasználásához szükséges segédeszközökre, szerszámokra stb.
Az ár, illetve költségek mérlegelésénél nem elhagyható az idő faktor elemzése sem.
Az összefüggés az, hogy ha valami kevesebbe kerül, több időre lesz szükség a teljes projekt végig viteléhez, ellenben egy másik megoldást választva pénzzel csökkenthető a ráfordítandó idő és energia szükséglete.
A használt gép kiválasztásának fontos, sajnos nem mindig kivitelezhető szempontja az állapotfelmérés. Ez szükséges az ár meghatározásához, a teljes költség-kalkulációhoz, illetve a műszaki feladat megvalósíthatóságának vizsgálatához.
A mechanikai elemek, golyósorsók, lineáris vezetékek, csapágyak, tömítések stb. állapotai meghatározzák a gép pontosságát, megbízhatóságát, és persze a szükséges javítások költségét is.
Az árhoz kapcsolódik, és fontos tényező a fizetés módja. Az új gépek sok esetben lízingelhetők, ha a lízinget igénybe vevő vállalat a lízingcég számára kedvező mutatókkal bír.
Ez a lehetőség kezdő, vagy nehézségekkel küzdő vállalkozások számára kevésbé elérhető. Részben ez az, ami a használt gépek irányába tolja őket.
Szolgáltatás – ettől több a drágább?!
“A kérdés csak a milyen és mennyi.”
Gyakorlatilag nagy értékű termék nem létezik szolgáltatás nélkül. Nem létezhet, mert enélkül a vevő számára megugorhatatlan a feladat.
A kérdés csak a milyen és mennyi. Azaz mennyi segítséget és milyen minőségben ad az eladó.
Használt gépek esetén például a szállítási, gépmozgatási logisztika nem minden esetben van benne az árban, sőt, sok esetben ennek minden terhe, költsége, ideje és fáradtsága a vevőt terheli.
Hasonló a beüzemelés és oktatás szolgáltatása is, ami az új berendezéseket csaknem kivétel nélkül elkíséri, míg használt gépek esetén igen ritka.
A szolgáltatások körébe tartozik még a gép működését támogató rendelkezésre állás, szervizes és alkalmazástechnológiai szolgáltatás. Használt gépek esetén erre egy harmadik felet javasolt szerződtetni, míg az új gépnél az eszköz forgalmazója végzi.
Árban is lehet különbség, de a mindennapokban érezhető plusz teher a harmadik fél felkutatása és a vele való együttműködés sikerre vitelében van. Minél több szereplős a feladat, annál nagyobb a kihívás.
A termelés elindítása – nem várt problémák felbukkanása
A gép üzembe kerülése látványos eredmény, de önmagában nem érték teremtő. Az első eladható alkatrész elkészítésével indul el a termelés.
Ehhez a gépet helyesen üzembe kell állítani, fel kell szerelni, szerszámozni, ellenőrizni. Az üzembe helyezést nagyban segíti, ha rendelkezésre állnak dokumentumok ide vonatkozóan. Ennek hiányában valaki szakértelmére kell hagyatkozni, ami lehet egy kedvezőtlen kiszolgáltatott helyzet is.
A felszerszámozás kérdésének vizsgálata használt gép esetén jó és rossz eredménnyel is zárhat.
Jó, ha van már hasonló vagy azonos berendezés, így vagy megvan minden szükséges elem, vagy azok beszerzési forrása ismert.
Baj akkor van, ha ezeket be kell szerezni. A gép érkezéséig, a korábban többször említett dokumentációk hiányában, a gép és felszerelések beszerzése nem indítható el egyszerre, mert nem ismert a beszerezni kívánt eszköz műszaki specifikációja. Mivel a két beszerzés nem párhuzamosan zajlik, több időt vesz igénybe.
A termelőeszköz ellenőrzése több szempontból fontos. Biztonsági okok, a megbízhatóság és pontosság felmérésének érdeke stb. állnak mellette.
Ahhoz, hogy egy esetleges későbbi hiba okainak sorából a gép kizárható legyen, ismerni kell a fizikai teljesítő képességét, pontosságát.
Ez fontos továbbá azért is, hogy csak a képességeinek megfelelő munka kerüljön rá. Ellenkező esetben selejtgyártás, azaz veszteség termelődik.
A gép termelésbe állításának utolsó lépése a gép használatára vonatkozó tudás birtokba vétele.
Természetesen, ha van tapasztalat azonos típussal, az oktatás folyamat ki is maradhat, ezzel jelentősen csökkentve a projekt további idő szükségletét.
Ha viszont szükséges, és a használt gépet értékesítő cég nem vette be a szolgáltatásainak körébe, erre is szakembert kell találni. Kiszolgáltatott és nehéz helyzet.
A fentiek természetesen új gép vásárlása esetén nem létező problémák, hisz az eszközt kísérő szolgáltatások körében benne vannak.
Karbantartás és javítás – nehezen tervezhető tényezők.
A karbantartás és javítás kérdése tulajdonképpen a termelés folyamatosságának, de legalábbis kiszámíthatóságának kérdése, ami rendkívül fontos. Egy új szerszámgép esetében az első egy évben szinte minden, a rendeltetésszerű használat mellett előforduló szükséges vagy javasolt beavatkozás garanciális művelet. A modern szerszámgépeken egyre jellemzőbb az előrejelző karbantartás alkalmazása, vagy a vezérlő karbantartást segítő (üzemóra mérő stb.) funkcióinak használata.
A használt gépek esetén ez nem ilyen egyszerűen megoldható. Egyrészt, mert a legmodernebb technikák nem segítik a feladatok elvégzését. Másrészt, mert nem, vagy hiányosan állnak rendelkezésre dokumentumok. Mindez azt jelenti, hogy szükség van valakire, akik jól ismeri a szerszámgépet, képes felmérni annak állapotát és ütemezni a karbantartási feladatokat.
Az idő és költség tényezők kapcsolata is ismét előkerül. Az olcsóbb de használt gépek javítása, javításának szervezése jóval több időt igényel.
Megtérülés biztonsága és kiszámíthatósága
Az új gép, magasabb bekerülési költségének velejárója, hogy azonos tudású gép azonos rezsi óradíjjal lassabban térül meg, vagy azonos megtérülési időhöz magasabb óradíj szükséges. De a jobb műszaki állapotból és a forgalmazó támogatásából adódóan a működés biztosabb, ezért a megtérülés is kiszámíthatóbb.
Egy használt szerszámgép előnyei közt szerepel, hogy kisebb rezsi óradíjjal képesek dolgozni, ami bizonyos piacokon előny vagy feltétel. Ha pedig sikerül eladni a géppel végzett munkát magasabb áron, úgy hamarabb megtérül a befektetés. A probléma a gép amortizációjából adódó alacsonyabb megbízhatóság lehet.
Egy nem várt géphiba komoly termelési problémát, akár ügyfélelégedetlenséget is okozhat.
Használt gépek esetén számolni kell a hibák miatt rendszeres termelés újra ütemezés feladatával. Ez sok időt és emberi erőforrást köt le, és nagyfokú rugalmasságot is igényel az üzem dolgozói részéről.
Fejlesztés / módosítás – felkészülés a jövőre
Egy új szerszámgép vagy egyéb termelőeszköz módosítása korlátozott, vagy legalábbis a gyártótól, forgalmazótól függő.
A garancia elvesztésének kockázatát hordozza magában a forgalmazóval nem egyeztetett átalakítás, így az kerülendő. Ugyanakkor a fejlesztés tőlük való megvásárlása, professzionális megoldás lehet a termelési kapacitás növelése, vagy automatizálás érdekében.
A használt szerszámgép átalakításánál a garancia kérdése nem aktuális, sőt, sok esetben a CE certifikáció sem.
Itt a hozzáértés az, ami a szűk keresztmetszet lehet, esetleg a szükséges alkatrészek beszerzése.
Értékesítés
Újonnan vett gép eladása, különösen, ha állapota megóvott, releváns műszaki dokumentációi elérhetők, megugorható feladat. A vevő előtt ismert a gép története, akár működés közben ellenőrizhető, mérhető.
A már használtan beszerzett gép nem biztos, hogy eladható, kiváltképp, ha állapota az évek alatt jelentősen tovább romlott, vagy olyan átalakításon esett át, ami más cégek számára használhatatlanná tették.
Használt gép vásárlásának kulcsa
- Állapotának pontos felmérése, a projekt teljes költségének meghatározásához. Az ár egy dolog, a későbbi ráfordítások összege egy másik. Kalkulálni kell mindkettővel.
- Szakembereknek való kiszolgáltatottság. Mivel a forgalmazó támogatása a legtöbb használt géphez (kivétel a felújított stb. gépek) nem elérhető, a beüzemelés, javítás és karbantartás feladatai egy szakértőre várnak. Tőle függ a termelőeszköz működése, azaz a termelés eredményei is.
- Idő tényező. Bár kevesebb pénzbe kerül, sajnos az esetek többségében több időráfordítást igényel. Alkatrészek, kiegészítők, információk megszerzése akár több embert is leköthetnek.
Használt gépek előnyei
- Azonnal elérhető
- Az opciók kérdése nem nyitott, leginkább nem is kérdés.
- Kedvező az áruk.
- Ha van vele tapasztalat, hozzáértés és kiegészítők/szerszámok, a költségek tovább csökkenthetők.
- Kedvező óradíjjal üzemeltethetők.
- CE és garancia nem köti a tulajdonost az átalakítások, módosítások kapcsán.
Ellene és mellette érvelni a végtelenségig lehet, a jó döntés mindig az adott feladattól, körülményektől és lehetőségektől függenek. A biztonság, a műszaki támogatás, a kiszámíthatóság pénzbe kerül és leginkább ez az, amit egy új géppel meg kell fizetni. További haszon a nagyobb pontosság, jobb mechanikai állapot. Azokban az esetekben, ahol a forrás szűk, vagy a kiszámíthatóság oltárán áldozni lehet, jó választás a használt szerszámgép is. Persze csak kellő óvatossággal, körültekintéssel.
Szerző: Sipos Ádám