A tűzoltás jellegű beavatkozások lényegesen csökkenthetők az időben végrehajtott, az üzem szükségleteinek mély elemzésére, megfelelő finanszírozási és anyagi tervezésre, valamint elégséges karbantartási tréningre épített TMK működéssel.
Az előrejelző karbantartás (PdM) proaktív folyamat, egy adatok által vezérelt karbantartási megközelítés, ami az eszközök működésének valós idejű megfigyelésén, a lehetséges meghibásodások megjóslásán és a végrehajtandó feladatok hatékony beütemezésén alapszik.
Ez a módszer fokozatosan és töretlenül kerekedik felül a hagyományos módszereken, mint az üzemi hatékonyság növelését célzó hat szigma és LEAN szemlélet. A PdM módszer képes a karbantartási költségek 12%-kal való csökkentésére, a berendezések üzem idejének 9%-os növelésére, és a termelőeszközök élettartamának akár 20%-kal való kitolására.
A következőkben hat szempontot sorolok fel üzemvezetőknek és műszaki kollégáknak, amit észben kell tartani az előrejelző karbantartás (PdM) szemlélet bevezetésekor.
- Infrastrukturális kívánalmak. Az előrejelző karbantartás szenzorok által a termelőüzemi berendezésekben észlelt és gyűjtött adatokra támaszkodik. A szenzorok képesek a legapróbb változások érzékelésére a gépek működése közben. Az állapot alapú megfigyelés eszközei alkalmas például hőmérséklet, nyomás, vibráció, fordulatszám és sebesség figyelésre. A mérések, illetve az adatok elemzése aztán segítséget nyújt az apró hibák kiszűrésétől az üzem leállását okozó nagy meghibásodásig szinte mindenben.
A szenzorok által érzékelt változások adatokká, majd hibajelekké való alakítása komoly hardver és szoftver infrastruktúrát igényel. A rendszernek képesnek kell lenni a szenzorok százaiból érkező információ áradat kezelésére, nyomon követésére és analizálására.
A PdM karbantartási rendszerre való átállás előtt pontosan fel kell mérni az üzem szükségleteit, meghatározni a megfelelő szenzorokat és rendszer infrastruktúrát, ami aztán képes lesz az adatok gyűjtésére, konvertálására és a kritikus gépadatok kezelésére.
- Adatkezelés. Hatalmas mennyiségű adat kerülhet begyűjtésre bármely pillanatban, a termelés számára fontos gépekre szerelt érzékelők által. Ezek túlnyomó többsége nyers formátumban. Az előrejelző karbantartási rendszer bevezetésének egyik lényeges pontja, hogy a megalkotott rendszer képes legyen végig szűrni és valamilyen módon strukturálni a szenzoroktól érkező adatokat.
A PdM algoritmusai és prediktív modelljei alkalmasak a hibák és hiba modellek felismerésére az adatok analizálása által. Az adatkezelő felülettől elvárt, hogy felhasználóbarát kezelőfelületet biztosítson, az adatokat egyszerű, érthető formában (diagramok stb.) közölj, ami lehetőséget biztosít a karbantartást végző képzett szervezet számára a beavatkozásra.
A PdM rendszernek a feladatát, azaz az adatok gyűjtését, rendezését és elemzését, úgy kell ellátnia, hogy közben ne befolyásolja az üzem működését és az adatkezelő platform számára is kezelhető legyen.
- Felhasználók bevonása és képzése. Az előrejelző karbantartás azt is jelenti, hogy a karbantartási személyzetnek egy új szisztémában, új szoftverekkel eddig ismeretlen folyamatokat kell végezni. A változások eszközölése biztosan megzavarja az addigi megszokott folyamatokat, és a dolgozóknak érteniük kell az új szoftverek adatszükségleteit, amik a PdM megvalósításból fakadnak.
A szemléletváltás és rendszerfejlesztés sikere nagyban múlik azon, hogy a felhasználók mennyire elfogadók, és mennyire világos számukra a bevezetni kívánt rendszer működése. Továbbá olyan adatmodellek létrehozása, amik a termelőeszközök tönkremenetelét jósolja meg, nem könnyű feladat, és sokszor plusz embereket igényel, mint adatelemző, megbízhatósági mérnök.
- A monitorozás és a hibagenerálás egyszerűsége. A PdM bevezetése előtt kritikus fontosságú, hogy létrejöjjön egy rendszer, ami könnyen monitorozható. Azon túl, hogy a komplex adathalmazok érhető analitikákra bontása kiemelten fontos, a hibák detektálása és a megfelelő hibaüzenet generálása is rendkívül hangsúlyos. A PdM rendszer a hatékony kommunikáció érdekében hiba visszajelzéseket használ a gép és a karbantartást végző csapat között. A rendszernek képesnek kell lenni a helytelen hibaüzenetek kiszűrésére, és strukturált hibákat kell generálnia jól specifikált adatpontokból. A pontos, megfelelően lokalizált hiba és a hiba gyökér okának feltárása elkerülhetetlen a megfelelő üzenet létrehozásához. A leggyakrabban előforduló hibákból, és azok okaiból létrehozott adatbázis a vállalat termelési tevékenységét érintő megbízhatóság fejlesztésének az alapja.
- A biztonsági tényezők kezelése. A PdM rendszer működéséhez az eszközök számos felhő alapú vagy helyi hálózathoz való csatlakozást követelnek, természetesen az IT részleg jóváhagyásával és felügyeletével. Ezen IT platformoknak biztosítani kell a termelőeszközökből érkező valós idejű adatok tárolását és a berendezés teljesítménymutatóinak elemzését.
Az üzemi berendezések IT rendszerhez való csatlakoztatását követően a karbantartás már nem csak fizikai védelmet jelent, hanem a kiber biztonsági feladatok részleges ellátását is.
Egyre több sajnálatos példa mutatkozik termelő vállalatok IT rendszereit ért támadásokra.
Ezen rendszerek védelme kiemelt fontosságot élvez úgy az IT mint karbantartás oldalról.
A PdM rendszernek hatékonyan és megbízhatóan együtt kell működni a védelmi rendszerekkel a külső és belső támadások elhárításának érdekében.
- A kezdés „demo” projekttel javasolt. A PdM (Predictive Mantenance Modell) bevezetésének megkezdése előtt fontos, hogy készüljön egy stratégiai végrehajtási terv. A tervezés során meghatározásra kerülnek a kritikus üzemi berendezések, és azonosva lesznek a lehetséges szűk keresztmetszeteket, amik hatással lehetnek a rendszer bevezetésének sikerére.
A demo projekt kivitelezése után, a PdM bevezetése alatti átmeneti időszak kevesebb időt vesz igénybe. További előnye, hogy felhasználható a dolgozók képzésére és bevonására, a biztonsági rendszerek ellenőrzésére és a „jövendölő” algoritmusok optimalizálására.
Sok vállalat váltott a reaktív karbantartási módszerekről a proaktív rendszerre, amit a IT szektor siettetett fejlődése, illetve megengedősége, a CMMS (eszközök teljesítményének kezelése) megoldások, és a karbantartási, valamint ezzel kapcsolatos költségek jelentős redukálhatósága okozott.
A PdM rendszer teljes bevezetése időt igényel. De a kihívás jelentősen csökkenthető az adatok által vezérelt mély elemzés módszerével, az üzem valódi szükségleteinek pontos felmérésével, költség és anyagszükséglet tervezéssel, valamint hatékony tréningek lebonyolításával.
Forrás: Bryan ChristiansenMar 10, 2021
www.americanmachnist.com