Mi is az az eszterga tokmány?
A tokmány gyakorlatilag a szerszámgép része, elhelyezkedését tekintve az esztergagép főorsójára van erősítve. Működtetése lehet kézi, vagy gépi, rendeltetése a munkadarab megtartása megmunkálás közben. A munkadarab az esztergagépeken forgó mozgást végez (legtöbb esetben), és általában, de nem kizárólag forgásszimmetrikus. Tokmányok nem csak esztergagépeken fordulhatnak elő, hanem köszörű vagy marógépeken is.
Az esztergagép
Az eszterga alapvetően és eredeti rendeltetése szerint forgásszimmetrikus alkatrészek készítésére alkalmas szerszámgép. Az esztergálás folyamata során a munkadarab forog, ez a főmozgás, a szerszám pedig áll, illetve a lineáris tengelyeken mozogva alakítja a munkadarabot. A modern esztergagépek ennél jóval többre hivatottak, marási, fúrási műveletekre is képesek homlok és palást oldalon egyaránt. Az Y tengellyel is szerelt gépeket szokás eszterga központnak is nevezni.
A multifunkciós esztergaközpontok pedig teljesen elmosták a valaha volt éles határt a megmunkáló központok és az esztergák között.
Tengely és tárcsa jellegű alkatrészekre lehet felbontani a munkadarabok típusait. De az ipar nagyon sok, nem tipizálható alkatrészt eredményez.
Esztergatokmányok típusai
Legyen bármilyen is az eszterga gép, a munkadarab megfogását a legnagyobb valószínűség szerint tokmány végzi.
Típusai:
- ▶ Mágneses tokmány
- ▶ Síktárcsa
- ▶ Kombinált tokmány
- ▶ Hárompofás univerzális tokmány
- ▶ Patronos tokmány
- ▶ Fúrótokmány
- ▶ Levegős vagy hidraulikus gépi működtetésű tokmány
Fúrótokmány
A fúrótokmány abban a tekintetben kilóg a sorból, hogy ez nem munkadarab, hanem szerszám befogását végzi, és nem is feltétlenül esztergagépen.
Lényege, hogy nagyon gyors szerszámcserét tesz lehetővé, minimalizálva a mellékidőket, illetve széles mérettartományban alkalmazható.
Precizitása 0.05 körüli, ami a használata egyszerűségéhez és gyorsaságához képest jónak tekinthető.
Mágneses tokmány
Azoknál az alkatrészeknél, melyek mágnesezhető anyagból készültek, és sérülékenységükből adódóan megfogásuk a hagyományos tokmányos megszorításokkal nem megoldható, jó alternatíva a mágneses tokmány.
Így elkerülhető a munkadarab megcsavarodása, geometriai torzulása.
A tokmányba elektromágnesek vagy permanens mágnes van szerelve, ami elvégzi a munkadarab rögzítését. A hidraulikus gépi tokmányos megfogáshoz képest jóval kisebb forgácsolási technológia alkalmazható.
Síktárcsa
A síktárcsa nagyszerűségét az adja, hogy a négy szorító pofát külön-külön csavarokkal lehet állítani a megfelelő pozícióba. Ennek az az eredménye, hogy nem forgásszimmetrikus alkatrészek, négyszög vagy egyéb geometriai formák is megfoghatók vele.
Természetesen az alkatrész kiórázása több időt vesz igénybe, de legalább lehetséges.
A szorítópofák cserélhetők, a megfogási feladattól függően. Költséghatékony és elterjedt megoldás nagyméretű hagyományos, vagy karusszel esztergákon.
Kombinált tokmány
A szakmai nyelv több néven is ismeri, de a legfontosabb, az a működése. Ez olyan mechanikus működtetésű négypofás tokmány, ami síktárcsaként is és önközpontozó tokmányként is használható.
Kevés hátránya közt említik, hogy a beállítása időigényes, illetve az elérhető pontossága elmarad a többi tokmánytípustól.
Hárompofás univerzális tokmány
A hagyományos esztergagépeken legelterjedtebb tokmányozási megoldás. A három pofa 120 fokonként helyezkedik el. Használható edzett kemény pofákkal, és alakítható puha pofákkal is, melyek a megfelelő átmérőre esztergálva már megmunkált felületek megszorítására a legalkalmasabbak. Kúposra alakítva a munkadarab orsóra húzása is elérhető.
Kör és hatszög alakú munkadarabok megfogására a legalkalmasabb.
Előnye, hogy önközpontozó. Hátránya, hogy szűk mérettartományban üzemeltethető, rendszeres karbantartást, tisztítást igényel.
Patronos tokmány
A patronos tokmány elsősorban, noha nem kizárólag hosszú rúdanyagok szorítására való. A patronos tokmánnyal szerelt gépek esetén nem ritka, hogy a gép főorsója mögött száladagoló helyezkedik el, ami automatikusan adagolja a nyersdarabot a szerszámgépnek. Ilyen módon az esztergagép a legkönnyebben automatizálható forgácsoló gép. A patronos tokmányba különböző átmérőjű alkatrészek megfogására alkalmas patronok tehetők, limitált tartományban. A beletett patron kivitele többféle is lehet, az elvégzendő feladattól és a kívánt szorítási erőtől függően.
Pneumatikus vagy hidraulikus tokmány
Esztergagépeken a pneumatika nem elterjedt, természetesen vannak kivételek, például gumik, puha műanyagok vagy vékony faló alkatrészek szorításához használt gépeknél.
A hidraulikus hárompofás tokmány az, amivel a CNC esztergák döntő többségét szerelik.
Működése 5-40 bar nyomás között van és az, hogy ez mekkora szorító erőt eredményez,a meghúzó hengertől függ. Természetesen állítható.
A hidraulika rendszer lökete limitált, de a pofák átszerelésével széles mérettartomány fedhető le. (a horony-nyelv rendszerű tokmányoknál ez a lehetőség nincs.)
A tokmánypofák helyes pozícióját a meghúzó végére szerelt induktív érzékelők figyelik.
A tokmányok szorítási pontossága és ereje nagyban függ a karbantartástól. A zárt rendszerű tokmányok nem igényelnek tisztítást, csak alkalmankénti zsírzást. A nyitottak azonban igen. A speciális, gyártó által javasolt kenőanyag használata nélkül már 1-2 nap után radikálisan csökken a szorítóerő, ami munkadarab kirepülését is eredményezheti, jelentős kárt okozva ezzel.
Szerző: GépészPresszó