Több helyszínen végzett CNC CAM programozás, éles kiállítási körülmények közt végzett sikeres gyártás. Eltérő piaci szegmensből, más-más gépek iránt érdeklődő látogatók meggyőzése a szoftver és a támogató mérnök csapat jelentőségéről. Iparban már bizonyított CAD-CAM és gyártásoptimalizálási megoldások ismertetése. Csak néhány kihívás azokból, amikkel a TopSolid-os csapat szembenézett a MachTech kiállításon. Takács Imrével, a szoftvert forgalmazó CAD-CAM Solutions ügyvezető tulajdonosával beszélgettem a 2022-es ipari kiállításról.
Az idei kiállítás a világjárvány kitörését követő első jelentős méretű és jelentőségű eseménye volt az iparnak. Különleges volt abból a szempontból is, hogy az Ipar napjai és a MachTech rendezvények együtt, összevonva kerültek megrendezésre. Ebből következett, hogy a megszokottnál több kiállító vett részt. Közülük a CNC forgácsoláshoz kapcsolhatók külön pavilonban kaptak helyet. És nagyon látványos és izgalmas show-t csináltak. A rendezvény általános sikeréből meghatározó részt vállalt a Székesfehérvár-i CAD-CAM Solutions is, aki a TopSolid szoftverrel generált szerszámpályáival valódi ipari hangulatot varázsolt két stand-ra is. Hogy ezek közül miért nem egyik sem a sajátja volt, arról Takács Imre ügyvezető így vélekedik:
„Nagyon intenzív, üzleti sikerekben és szakmai kihívásokban is gazdag első negyed és féléven vagyunk túl. A kiállításon való részvétel kapcsán egy ideig hezitáltam. Tartva az újabb korlátozásoktól és a csekély számú látogatótól, nem szerettem volna az erőforrásainkat hiába elégetni.”
Ennek ellenére három gépgyártó standján is megjelent a szoftver, két helyen – három gépen pedig látványos forgácsolási bemutatóval szórakoztatta a közönséget.
„A kiállítást megelőző két hónapban több gépforgalmazó is megkeresett minket az együttműködés lehetőségével. A korábbi években az Okumával prezentált képességeinknek jó híre ment a piacon. Ezek számomra olyan feladatok, amikbe örömmel állok bele, mert remek lehetőség újabb szerszámgépek megismerésére, a szoftver képességeinek és a supportot biztosító csapat tudásának és hozzáállásának bemutatására. Számos ígéretes üzletilehetőséget hoz, és elkészülnek olyan postprocessor-ok, amiknek az ipar nagy hasznát veszi.”
A csapat jóhírén ezúttal sem esett csorba. Három márka standján megjelenve, három gépen forgácsolva sikerült bemutatni annak a tudásnak egy részét, amivel bármelyik forgácsoló cég sikeresebb lehet. Ebből két szimultán öttengelyes és egy multitasking esztergaközpont volt. A lecke tehát fel volt adva.
„Az Okumával régi kapcsolatot ápolunk, és őszintén mondhatom, hogy nagyon sikereset is. Ezúttal egy házi kiállításon már megismert Multus B250 típusú multifunkciós eszterga programozásában állapodtunk meg. A közös cél felállítása a Smartus-sal mindig egyszerű. Ők is, mi is a termék maximumát akarjuk megmutatni annak a piaci szegmensnek, akik magas teljesítményű, hosszú távon is megbízható és pontos gépet keresnek. Az Okuma ilyen, és ez jól is áll a TopSolidnak. Egy bütykös tengely jellegű alkatrészt csináltunk, amin hatékony nagyolási, és bonyolult marási eljárásokat is bemutattunk. Rugalmas és sokoldalú párosítás volt a Multus és a TopSolid.”
A sokak szerint legtöbbek által látogatott Smartus stand rejtett még egy kihívást a CAD-CAM Solutions számára. A szimultán öttengelyes Okuma Genos M460 5AX gép népszerűségének betudhatóan a kiállítások kedvence. Ebből is fakadt, hogy éppen csak megérkezett az esemnyre. Felkészülésre, megelőző műhelymunkára tehát nem volt idő.
„A Genos M460 5AX egy ismert gép a számunkra. Az viszont, hogy a kiállítást megelőző másfél nap állt csak rendelkezésre, nagyon megnehezítette a feladatot. A kiállítás körülményei legkevésbé sem támogatják az ilyen jellegű műszaki tevékenységet. Ez egy steril közeg. A sikerhez sokan kellettünk. Gángol Ervin, a Smartus Zrt. műszaki igazgatója az évek alatt felszedett hatalmas tudásával biztos segítség volt számomra. De a Fraisa szerszámai vagy a Schunk munkadarab megfogási lehetőségei nélkül nem lettünk volna eredményesek.”
Az 1.2312 melegalakító szerszámacél magas szakító szilárdsággal nem a legkönnyebben megmunkálható acélok közé sorolható. Az Okuma merev felépítése azonban még hűtés nélkül is szép felületet eredményezett. Ráadásul a szerszámok éltartama is jónak volt mondható. A BOOST nagyolási stratégia nem okozott csalódást még a legnagyobb elvárásokkal szemlélődőknek sem.
„Bonyolult geometriát szerettünk volna bemutatni és olyan nagyolásokat, amik rámutatnak a gép merevségére. Sikerült. Sok esetben ez a megmunkálás vitte a Show-t. A modell talpazatába belecsempészett építészeti elem nem csak a megmunkálást, de magát a darabot is látványossá tette.”
A projektben résztvevők véleményeit számba véve az a döntés született, hogy a sportautó egyik fele simított, a másik nagyolt állapotban kerül bemutatásra. Az eredmény valóban látványos.
Volt olyan gépgyártó is, akivel korábban nem volt szakmai kapcsolata a CAD-CAM Solutions-nek. Az NCT standján először jelent meg a TopSolid, és mutatott be hibáktól és kellemetlenségektől mentes öttengelyes megmunkálást. Aki pedig ebben a világban mozog tudja, hogy ez nem kis eredmény. Gyenge minőségű szoftverrel vagy rosszul teljesítő csapattal nem elérhető.
„Az NCT megkeresése egyszerre volt meglepő és örömteli. Elégedett vagyok, mert sikerült megmutatni egyrészt a szoftver képességeit, másrészt azt, hogy rövid idő alatt is képesek vagyunk működő postprocessor-t írni. Ez az NCT csapat számára is kellemes meglepetés volt. Ezen a gépen is M200 szerszámacélt munkáltunk meg, amibe 3D nyomtatott műanyag betéteket is raktunk. Az eredmény látványos, szórakoztató és a gép és szoftver technika képességeit remekül demonstrálóra sikerült.”
Az NCT MXS-650DD szimultán öttengelyes gépén végzett gravírozás kétségtelenül a leglátványosabb része volt a műhelyszagú bemutatónak. Az NCT részéről elismerő visszajelzés, hogy az ország legszínvonalasabb CNC oktatását végző NCT Akadémia vendégelőadónak is meghívta Takács Imrét, aki így egy széles fiatal és szakmailag elhivatott közegben is megmutathatja a TopSolid képességeit.
A HAAS és a TopSolid kapcsolata igen régi múltra tekint vissza, számos közösen rendezett kisebb vagy nagyobb bemutatóval. Nem véletlen tehát, hogy a látogatók az amerikai HAAS standján is találkozhattak a TopSolid kollégáival, és felvázolhatták egy közös sikeres jövő vázlatát.
A kérdésre, hogy mit tartott a legnagyobb sikernek, illetve, hogy milyen probléma foglalkoztatja most a TopSolid felhasználókat, Takács Imre ügyvezető így válaszolt.
„A legnagyobb siker a 2022-es ipari kiállításon az volt, hogy az eddiginél sokkal több ügyféllel találkozhattunk. Ez előnyös számunkra azért, mert több embernek mutathattuk be azt a tudást, amivel az ő eredményeiket is növelhetjük, illetve azért is, mert megtudhattuk, hogy mi az, ami foglalkoztatja őket a mindennapokban. Azok az ügyfelek, akik már TopSolid felhasználók vagy közel vannak hozzá, a szoftverre önmagában nem, mint megoldásra tekintenek. Sőt a postprocessor sem megoldás, főleg, ha hibás. A CAD-CAM Solutions-nek releváns piaci szegmens számára az integrált CAD-CAM megoldás akkor kezd technikai és üzleti hasznot is generálni, amikor a virtuális és a fizikai valóság illesztése megtörténik. Ez az, amit mi nyújtunk az ügyfeleknek. Egy egyszerűen használható szoftvert az ahhoz szükséges tudással. Egy jól megírt és élesben tesztelt postprocessor-ral, feltöltött szerszám és szerszámtartó adatbázissal. Áttörés még nincs a piacon, de egyre nő azoknak a vállalatoknak a száma, akik az általunk kitalált és kidolgozott OPTI 4.0 gyártásoptimalizálási megoldást keresik, aminek szerves része ugyan a szoftver is, ennél azonban jóval tovább mutat. Az OPTI egy szemlélet, aminek a bevezetése nem pénz, csupán csak hozzáállás és hajlandóság kérdése. Ha ez megvan, a siker nem sokat várat magára.”
A TopSolid küldetése az volt, hogy több standon megjelenve műhelyszagúvá varázsolja a kiállítás steril miliőjét. A küldetést sikeresen teljesítették, amivel látogatók százai számára tették emlékezetessé a kiállítást, és mutattak rá több gépgyártó gépeinek előnyeire.
Szerző: Sipos Ádám