Egy korábban forgácsolással foglalkozó cégvezetővel beszélgetve azt mondta nekem, hogy egyszerű felépítésű, kis vagy közepes méretű CNC gépekkel nem lehet labdába rúgni. Túl sok van a piacon, erős az árverseny, nem lehet megfelelő előnyt nyújtani az ügyfélnek. Részben értettem egyet, mert egyszerű gépekkel is lehet „nagyot” elérni, de kétségtelenül nehéz. Milyen út van még? Bonyolultabb gépek, vagy nagy masinák. Ezúttal az utóbbiról beszélgetünk a GépészPresszóban.
Egy forgácsoló cégvezető, aki a gazdasági mutatókat elemezve – remélem rendszeres az ilyesmi – jó eséllyel gondolkozik azon, hogy mit kellene tennie ahhoz, hogy a számok a megfelelő helyen növekedjenek. Az egyik lehetőség a nagyméretű gépek vásárlása. Gondolok itt fúró-maróművekre, portál gépekre és karusszel esztergákra. Ez egy olyan piac, amiben relatív kevesen versenyeznek. Nem véletlenül.
A nagyméretű alkatrészek megmunkálása jelentette kihívása közel sem a gépnél kezdődik. Amíg a kis gépekre való előgyártmányoknál az anyagmozgatás kérdése fel sem merül, a több tonna acél fogadására képes gépeknél targonca és daru nélkül nincs is miről beszélni. Ha itt tartunk, képzett anyagmozgatók és bevizsgált mozgató/emelő eszközök is kellenek. És indulhat is a darab a gép közelébe. Órák telhetnek el, és a munka még el sem kezdődött…
Miben más a nagyméretű alkatrészek megmunkálása?
Azok számára, akik kisgépes tapasztalattal bírnak, gondolok azokra is is, akik szemlélték, vagy mérték a munkát, sok meglepetést okozhat a nagygépes feladatok elvégzése. Vegyünk sorra néhányat azokból, amik izgalmassá teszik a mindennapokat.
A készülékezés
Nincs feltétlenül standard megoldás. Nincs mindenre is jó recept. Egy biztos. Amíg kisméretű CNC megmunkáló központokon a satu sokszor le sem kerül az asztalról, nagygépeken fel sem kerül oda. Az ilyen gépekre felkerülő alkatrészek sok esetben hegesztett szerkezetek, amik az asztalhoz, esetleg egy derékszöghöz vagy síktárcsához vannak rögzítve. A megmunkálás közbeni merevségük erősen kérdőjeles – vagy inkább esélytelen – de főleg nehezen kiszámítható. Tapasztalattal és sok próbálkozással kidolgozhatók működő módszerek. De azzal érdemes számolni, hogy két egymáshoz hasonlító darab esetén is lehetnek különbségek. Ritka a standardizált megoldás, és a munkadarab kiállítása még sorozatgyártás esetén is az egyedizés folyamatához hasonlít – hegesztett szerkezeteknél, nagyot „szóró” öntvényeknél és kovácsolt előgyártmányoknál.
Pontosság
A pontosság nagy méretnél másképp értendő. Mivel a darabok drágák, és a már a CNC kerülésük előtt akár milliós költséget is jelenthetnek a cég számára, hibázni nem javasolt. A hőmérséklet egy komoly befolyásoló tényező lehet, ahogy maga a rögzítés is. Nagyméretű alkatrészek megmunkálásánál a remegés és a melegedés tényezői jelentősen befolyásolják a végeredmény alakulását. A gyártásközi mérés gyakori, és sokkal több időt vesz el, mint kisebb gépek esetén. Ezt árazásnál is érdemes figyelembe venni.
Feszültség
A munkadarabban lévő feszültség egy olyan tényező, amivel nem számol az, aki nem gyártott még nagy méretű alkatrészt. Ha lángvágott, hegesztett stb. darabról van szó, a helyzet súlyosbodik. Javasolt feszültség mentesíteni megmunkálás előtt. A feszültség marás/esztergálás közben is dolgozik, így könnyen lehet, hogy a darab a gépről való levétel után mozogni kezd. Vagy akár a gépen is, ha a megfogás ezt lehetővé teszi.
Szerszámozás
A szerszámozás nagy alkatrészek esetén külön fejezet. Amellett, hogy nagyobb, többe is kerül. Kicsi szerszámokkal azonban nem hatékony a gyártás. Az alkatrész nagy mérete sok esetben nehéz hozzáférést is eredményez a darabon. Hosszabb szerszámokkal fokozott óvatossággal kell bánni. Nem csak az elférés, de a remegés miatt is.
A tűrések
Kis alkatrészekhez szokott kollégák számára természetes, hogy ha egy szerszám be van „lőve”, az olyan méretet visz, amire be lett korrekciózva. Ott is vannak kihívások. De nagyméretű alkatrészeknél, éppen a munkadarab és a szerszám befogásának bizonytalanságai miatt a helyzet nem ilyen egyértelmű. Azonos daraboknál is szükséges lehet az elősimítás és a mérőfogás alkalmazása azért, hogy az utolsó fogás méretet és ne selejtet hozzon.
Kihívások a „nagy vasak” forgácsolásában
Nem kérdés, hogy a nagy alkatrészek nagy kihívást jelentenek még a tapasztalt dolgozók számára is. A következő három szempont szem előtt tartása segíthet leküzdeni az akadályt.
Állj hozzá alázattal, tiszteld a feladatot
Drága gépen, költséges szerszámokkal hibázási lehetőség nélkül gyártani stresszes feladat. Ez vár azokra, akik vállalják a küldetést. Sok gyakorlásra, óvatosságra van szükség. Minden új szerszámot vagy megfogót meg kell ismerni, össze kell velük „tegeződni”. De nem ideje korán. Szánj időt a folyamatokra, különben a javításba kell majd invesztálnod.
Kérd annak a véleményét, aki megjárta már az utat
Akár döntéshozóként, előkészítőként vagy végrehajtóként találkozol nagy alkatrész megmunkálásával, lásd be, magadtól nem megy. Amennyiben vannak a szervezetben olyanok, akik rendelkeznek a szükséges tapasztalattal, vond be őket. Az ember természeténél fogva szívesen segít. Ehhez azt kell csak éreznie, hogy számít, amit mond. Ha kellő információ áll a rendelkezésére, a kollégád segíteni fog. Enélkül azonban újra és újra ki kell taposni az ösvényeket, ami elvesztegetett idő és energia.
Állj ellen a nyomásnak
Akármilyen szerepkörben is vagy, ha a környezeted, felettesed nem rendelkezik nagygépes tapasztalattal, lassúnak érzi majd azt, amit csinálsz. Különösen így van ez, ha a barátkozás szakaszát éled egy munkával, géppel, vagy más szükséges eszközökkel. Nyomás alatt könnyen letérhetsz arról az útról, amit először, hideg fejjel kijelöltél magadnak. Nem lesz gyorsabb, hacsak nem szakmai támogatást kaptál. Ha lelkiismeretes vagy, kérd meg, hogy nézze végig, amit csinálsz, és magyarázd is. Ha erre nem ér rá, egyszerűen számold ki, mennyi idő, még egy 5 méteres portál JOG üzemmódban elmászik egyik végállásbólé a másikba. Esetleg mérd le egy méteres hosszon a kézikerekezés hosszát, szerszámcserét és bemérést, a távokat, amit legyalogolsz. Hasonlítsd össze egy kisgépes feladattal. Ha nem tudsz repülni, nem fogsz csodát tenni. A szakmai hiányosságaidat pedig kezeld, és gyorsulni fog a folyamat.
GépészPresszó