Egy régi kérdés végére került pont ezzel a kalkulátorral. Nincs többé bizonytalan döntés, vagy a CNC beruházástól való félelem. A megtérülés kalkulátor tévedhetetlenül mond kíméletlen véleményt bármely szerszámgépről vagy beruházásról. Vagy mégsem? Akkor most hogyan?
CNC szerszámgépet választani és megvásárolni egy összetett folyamat. Kevés kivétellel nincs olyan cégvezető, akiben ne lennének kétségek, mikor egy sok tíz, vagy száz milliós beruházásról dönt. Ez akkor is így van, ha a vállalat részéről a vásárlás folyamata egy előre kidolgozott stratégiai műveletsor. Igaz, ez nagyban segíti a tisztánlátást.
A történet másik fele az eladás folyamata, azaz, hogy a cég, aki a szerszámgépet értékesíti, hogyan jár el az értékesítés során. Ha a vásárlás és eladás összefutnak, a döntés jó eséllyel helyes lesz. Azaz nem csak szerszámgép kerül az üzembe, hanem az hosszú távon is ellátja a feladatát.
Vajon az esetek hány százalékában történik ez így?
Viszonylag ritkán. Még ha a vásárlási és eladási szándék megfelelő keretek között találkozik is, a történetet számos szempont árnyalja. A folyamatban résztvevők, a forgácsolási feladat, az ahhoz szükséges bárminemű eszközök, és a különböző ajánlatok, a végükön más-más számokkal, devizában kifejezve. És ha feltételezzük azt a valószínűtlen helyzetet, hogy a versenytársak műszaki megoldásai mind megfelelőek, akkor is ki kell választani a pénzügyi szempontból legjobbat. Ez pedig csak ritkán a legalacsonyabb bekerülési költségű megoldás.
Elrejtett tények az adatok között
A katalógusok, vagy a gépekhez tartozó műszaki adatok összessége márkánkként eltér. Természetesen vannak olyan információk, amik mindenhol fellelhetők, de ezek csak a legalapvetőbb információval szolgálnak. Mint például a munkatér mérete. Ennél beszédesebbek a grafikonok, amik teljesítmény és nyomaték görbéket mutatnak. Ezek némi kalkulációval elárulják, hogy a gép a használni kívánt szerszámokkal képes lesz-e dolgozni. Hasonlóan hasznos és érdekes a műszaki szempontból is elfogadható katalógusokban a leválasztott anyagmennyiség. De mindezek leginkább egy márkán belüli gép vagy gép specifikáció kiválasztásában segítenek. Ugyanis a versenytársak biztosan nem azonos teszteket, főleg nem megegyező körülmények között végeznek. Így pedig az összehasonlítás műszakai alapokra támasztott megérzés.
A közös nevező
Ahhoz, hogy össze lehessen hasonlítani konkurens márkákat olyan adatokat kell szerezni, amelyekkel ez megtehető. Alapvetően nem a teljesítmény, vagy a nyomaték maximum egy beruházás sikerének az edöntője, hanem az, hogy üzleti szempontból a tervezett időtávon hozza-e azt az eredményt, amiért fizettek.
Megtérülésre játszunk.
Az Okuma megtérülés kalkulátora olyan adatokat kér, amik kis kreativitással, utána járással és tapasztalattal kiolvashatók műszaki írásokból, vagy megtudhatók a forgalmazótól.
…arról szó sincsen!
Szó sincs arról, hogy a beruházási döntés kockázata eltűnne. De ez a kalkulátor segít tisztán látni, fókuszban tartani azokat a tényezőket, amik valóban fontosak, és kiveszi az érzelmek torzításának egy részét a döntési folyamatból.
Milyen adatokra van szükség?
A gyártandó darabszám, a munkával töltött napok száma, az emberi erőforrással és az anélkül telt munkaórák a kalkulátor első kérdései. Már ez sejteti, hogy főleg tömeggyártásban alkalmas. Azonban, ha egy üzemnek vannak pontos adatai, akkor rendszeresen visszatérő kis sorozatoknál is hasznos lehet.
A gép kihasználtsága, illetve rendelkezésre állásának ideje egy következő kérdés csoport. Ez részben múlik magán a szerszámgépen. Ha egy gép több feladatra alkalmazható, több alkatrész gyártására bevethető, illetve megbízható, akkor ezek a százalékos értékek magasabbak.
A ciklusidő és a selejt alkatrészek aránya is ide tartozó kérdés. A ciklusidőt a forgalmazó vállalhatja, a selejtszázalék pedig a gép várható vagy tapasztalt minőségének függvénye.
A gépek árai, a szerszámozási költségek, a gép számára szükséges alapozás és így tovább visznek oda, hogy a kalkulátor ítéletet mond. Nem valószínű, hogy szerződésben vállalható számok ezek, mert az összegyűjtött információk nem pontosak. Azonban összehasonlításra tökéletesen megfelelhetnek. Rámutathat például arra, ha egy feladathoz nincs szükség a legmagasabb minőségű szerszámgépre, de arra is, ha kockázatos a megtérülés, például a gép megbízhatósága miatt.
Darabköltség
A kalkulátor arra is képes, hogy a végén adott géppel egységköltséget adjon. Ismerve az eladási árat kiszámítható a profit. Ez akkor is hasznos, ha egy munka beárazásához használja valaki.
Ha lenne a CNC gép kiválasztásának siker receptje, azt is szívesen megosztanám. Nem tudok ilyenről, legalábbis bármely helyzetben használható megoldásról nem. A kiválasztásnál a legnagyobb probléma, hogy az adatok sokfélesége, benyomások, légből kapott vélemények sok esetben teljesen téves irányba terelik a vásárlót. Könnyen lehet, hogy egy irreleváns műszaki adatba kapaszkodva elfelejti a szerszámgép valódi küldetését, ami nem a forgácsolás, hanem a profit gyártás.
Ez, vagy az ehhez hasonló kalkulátorok segítik, hogy többé-kevésbé azonos adatok alapján kerüljenek összehasonlításra a gépek, ezáltal a cég számára adott helyzetben a legjobb döntés születhessen meg.
Tippek a megtérülés kalkulátor használatához
- A készülékezés költségébe érdemes az első felszerszámozást is belevenni. Amennyiben van már az egyik megoldással kompatibilis gép az üzemben, az csökkenti annak a gépnek a készülékezés költségeit.
- A szerszámköltségbe jelentősen bele játszik a gép merevsége, ami a súllyal párhuzamba állítható. Ez pedig katalógus adat. Szintén a szerszámköltséget befolyásolja a hűtési megoldások elérhetősége is.
- Az, hogy egy gép mekkora helyet foglal, sok helyen nem szempont a vásárláskor. Később, az üzemeltetés során azonban már igen. Érdemes az üzemi alapterületet négyzetméterenként devizává konvertálni.
- A szervizelések költségének kalkulálásához a szállító utazási és javítási költségeit lehet alapul venni. A gép márkája adhat egy kiindulási alapot a szerviz gyakoriság megbecsüléséhez. A tapasztalat itt jól jöhet. A külföldről szervizelt gépek javítása a hosszabb állásidőt is beleszámolva költségesebb.
- Szélsőségesen alsó kategóriás gép esetén, ami nem feltétlenül rossz üzleti döntés, érdemes a ködbért komolyan venni. A kalkuláció kihagyja azonban az emiatt elbukott későbbi megrendeléseket, ami elmaradt haszon.
- A kalkuláció nem számol energiafelhasználással, pedig ez egyre erősödő szerepet játszik. Érdemes erre vonatkozóan egy értéket beállítani, és pl. a szerszámozási ktg-be beépíteni. Ez épp úgy változó költség, mint a szerszám.
A kalkuláció célja, hogy segítsen összehasonlítani az egyébként nehezen összehasonlíthatót. Azaz rávezeti a felhasználót, hogy az alig átlátató adatrendgetegből egy a cége számára értékes adatbázist építsen, ami ezután már mérlegre tehető. És ha hiba nem csúszott az előkészítésbe, a mérleg a vállalkozás számára előnyösebb megoldás felé billen.
Szerző: Sipos Ádám