Szerencsémnek vélem, hogy munkám és szórakozásom is egyben hazai CNC forgácsolással foglalkozó kis-, közepes- és nagy cégek látogatása. A megbeszélések eredményeinek elemzése mintákat enged észrevenni az ipar történéseiben. Hasonló problémák, hasonló megoldások figyelhetők meg, látszólag különböző profilú cégeknél is. Az elmúlt hónapok kiszámíthatatlansága és a vevői nyomás vélhetően közösen eredményezték, hogy a kisvállalati szektorokban is népszerűbbé váltak az ERP rendszerek.
A vállalati erőforrás tervező rendszerek, az az ERP szoftverek feladata, hogy az egymásra épülő vagy egymással párhuzamosan futó folyamatokat összerendezzék, kivegyék a termelésből az elakadásokat. Az eredmény elméletben fennakadásoktól és késésektől mentes gyártás, ahol nincsenek feleslegesen elvégzett műveletek, vagy hiányzó operációk. És szintén nagyon fontos feladatuk, hogy a nem várt változásokat is segítenek lekezelni. Ilyen lehet egy-egy ember betegség miatti kiesése, anyag késés, gép kiesés a termelésből stb.
Az ERP rendszerek iránti fokozott érdeklődés oka
Ha a CNC és a szoftver szavak kerülnek egymás közelébe, csak percek kérdése, hogy a CAD és CAM kifejezések is előkerüljenek. A CAD CAM szoftverek lényege elsősorban, hogy a gép képességeinek legmagasabb kihasználtságát biztosítsák. Ez lehet a gépkihasználtság növelése, vagy hatékonyabb, gyorsabb mozgások, optimalizált szerszámpályák általi rövidebb gyártás idő stb.
Az elmúlt idők rámutattak arra, hogy egy-egy gép hatékonyságának növelése fontos, de nem elégséges feltétele a megnehezedett gazdasági körülmények közötti helytállásnak.
A feladat az egész rendszer teljesítményének növelése kapacitásbővítés nélkül, azaz csupán a már rendelkezésre álló erőforrások felhasználásával. A szerszámpályák szoftveres figyelése és optimalizálása régóta elvárt és a legtöbbek által valamelyest teljesített feladat. Azonban a gépkezelők “mozgása”, feldatainak nyomon követése egy egészen új kihívás.
Mára a képzett munkaerő a termelő vállalatok legértékesebb “tőkéje”, vagy vagyona lett. Nem kérdés tehát, hogy maximális támogatást kell biztosítani a bennük rejlő potenciál kiaknázásához.
De miért pont most kerültek elő az ERP szoftverek a CNC forgácsolók köreiben?
1 – A vállalat értékesíthetővé, de legalábbis értékesebbé tétele. Sok vállalkozás cserél gazdát. A generáció átadás problémájának megugrása nem sikerült minden családban, így azok a vállalatok, melyek a ‘90-es években elindultak, mostanra idős vezetéssel elérték a “nyugdíjas” kort. Lévén, hogy az éppen lassuló autóipar kivételével konjunktúra figyelhető meg, a forgácsoló cégek sok szakmai és pénzügyi befektető látóterébe bekerültek. Az átláthatatlan és követhetetlen folyamatok azonban olyan mértékű kockázatot jelentenek, különösen más szektorból érkezők számára, melyek jelentősen csökkentik a cég értékét. Egy ERP rendszer bevezetése, vagy a korábbinál magasabb szinten való használata jelentősen csökkenti a befektetői kockázatot.
2 – A lassulás lehetőséget teremt a tovább gondolásra. Kétségtelenül voltak ipari szegmensek, ahol is a pandémia nem lassulást, hanem erős felpörgést okozott. De nem ez a többség. Azok, akik addig a napi hajtásban halasztották a beruházásról való döntést, vagy addig tartottak a szükségszerű változások okozta következményektől, most végül döntöttek. Nem kérdés, hogy a rendszer bevezetése sokak számára hoz változást a betöltött szerep, munkatempó, végrehajtandó feladatok területén. Ez az, ami esetlegesen kényelmetlenséget jelent. És ez a napi termelésre is hatással van, ami a munkával teli időszakokban komoly problémát is okozhat. Természetesen a bevezetés időszaka után a cég összesített hatékonysága növekszik. De ennek ára van.
3 – Munkaerőt találni és megtartani többé már nem lesz könnyű feladat. Ez egy húsz éves trend, ami mára egyértelműen velünk marad, illetve erősödik. Magyarországon sem lényegesen más a helyzet, mint a világpiacon. Növekvő bérek, csökkenő munkakedv, hanyatló szakmai hozzáértés. Ezt tetézi a bizonyos vírus okozta kiszámíthatatlanság, ami tervezhetetlenné teszi a mindennapokat, illetve a nehezen megszerzett munkaerő foglalkoztatását gyorsan változó gazdasági környezetben. Jellemző volt az elmúlt évekre, hogy amennyiben lehetőség volt rá, a cégek munkaerőt vettek fel akkor is, ha az nem volt indokolt. Így készültek a nehéz időkre. A lépés logikus volt ugyan, de mára nem minden esetben kivitelezhető. Egy-egy új belépő például még egészségügyi kockázatot is jelenthet, ki ki értékrendje és meggyőződése szerint eldöntve ennek szerepét és jelentőségét. De a bér okozta gazdasági kihívás is fokozott teher. Az ERP rendszer egy lehetőség arra, hogy egyértelműen kiderüljön az emberi erőforrás szükségessége. De arra is jó, hogy a meglévő állományt segítsen átmozgatni oda, ahol pontosan vezetett hiteles számadatok szerint valóban szükség van rá.
Az ERP rendszerek népszerűségének növekedése ellenére még mindig “alul használt”, hatalmas potenciál van még a cégekben, amit egy működő ERP rendszer bevezetésével, vagy a használatának optimalizálásával lehet kiaknázni. Ami az elmúlt években változott, az a korábbiaknál is erősebb bizonytalanság megjelenése. A gazdaság, az ellátási lánc vagy az emberi erőforrás is kiszámíthatatlanul áll rendelkezésre. Nem csökkent azonban a vevők elvárása. A kapacitásbővítés mint a versenytársak elé lépés eddig használt eszköze ha úgy tetszik kiment divatból. Az ok egyszerű. A finanszírozás megterhelő a cégeknek, a géphez szükséges munkaerő pedig helyenként elérhetetlen. Alternatív megoldásra volt tehát szükség a hatékonyság növelésére. Ennek remek eszköze egy ERP rendszer bevezetése, mely segít kihasználni a meglévő kapacitásokat, és racionálisan kezelni a hirtelen bekövetkezett változásokat. Az ERP rendszer bevezetésének ismert ellensége a kis és középvállalati szférában a megszokás és a hit, hogy miszerint „rutinból” is megoldható a feladat. A számok azt mutatják, hogy nem, vagy közel sem olyan hatékonyan, mint egy a döntéseket jól támogató szoftver segítségével.
Szerző: Sipos Ádám