Egyedi gépgyártó cégnél kezdte meg karrierje építését még az egyetemi évek alatt, és ez rá is nyomta bélyegét a pályájára. Persze pozitív értelemben. Egy multinacionális szervezetben nem találta meg a helyét, azonban kisebb cégeknél, illetve cégekkel dolgozva nem csak betekintést, de mély tudást is szerzett mechanikus szerelésben, a tervezésben és automatizálási feladatok megoldásában.
Jelenleg egy automatizálással, robotizálással foglalkozó cég magas beosztású vezetőjeként mérnök csapatot és céget irányít, a hazai automatizálás jövőjét építi.
Busa Bencével, a Robotizálunk Kft. operatív igazgatójával beszélgettem.
Sipos Ádám: -Kinek a nevéhez fűződik a cég megalapítása, és mikor csatlakoztál be?
Busa Bence: -Zsigmond Ádám kollégám alapította a céget 2017-ben. 2020-ban csatlakoztam a Robotizálunk Kft-hez.
S.Á.: -Mi a Robotizálunk Kft. profilja, hány fővel és mely területeken dolgoztok?
B.B: -A digitalizáció valós igényként jelenik meg a modern gyártásban, melynek hatására a termelési folyamatok átalakulása elengedhetetlen ahhoz, hogy egy gyártó cég versenyképes és hatékony tudjon maradni.
Az átalakulás hosszú folyamat, és több egymásra épülő lépcsőben valósítható meg.
E folyamat elengedhetetlen részei:
- ☞ az okos szenzorok
- ☞ intelligens, egymással kommunikáló gépek
- ☞ komplex vezérlőrendszerek
- ☞ adatgyűjtés és elemzés, analizálás
- ☞ robotok
Egy szóba összefoglalva a termelés robotizálásáról beszélhetünk.
A Robotizálunk Kft. azzal foglalkozik, hogy megoldásaival, szolgáltatásaival és termékeivel támogassa a gyárakat az átalakulás során fellépő feladatok megoldásában.
A csapat jelenleg 7 főből áll, de nagyon kiterjedt alvállalkozói kapcsolatokkal rendelkezünk. Előző hónapban például a saját állomány mellett még 14 alvállalkozóval (programozók, szerelők, tervezők) dolgoztunk együtt.
Az ország jelenleg legerősebben automatizált területe az autóipar, így mi is főként nekik dolgozunk. Szerencsére azonban vannak projektjeink az élelmiszeriparban, elektronikai iparban, és úgy néz ki, hogy a közeljövőben a mezőgazdasági iparban is vállalunk feladatot.
Egy kis gépgyártó cégnél kezdett megismerkedni az ipar világával, és az ott felszedett biztos alaptudásra építette fel sikeres karrierjét.
S.Á.: -Hogyan kerültél kapcsolatba az automatizálássa, robotizálással? Merre vezetett az utad a mostani pozíciódhoz?
B.B.: -Ipari automatizálással foglalkozom már 10 éve. Mondhatni végig jártam a ranglétrát… Győrben végeztem villamosmérnökként. Az egyetemi évek alatt egy kis gépgyártócégnél kaptam lehetőséget a tanulásra. Mechanikus szereléstől indultam, az egyetem végére pedig már kisebb programozási feladatokat, illetve hardver tervezési feladatokat is rám bíztak. Sőt, volt egy nagyobb gyártósor, ahol a sor vezérlésének elkészítésért én voltam a felelős. Nagyon hálás vagyok, hogy ilyen fejlődési lehetőségben volt részem.
Az egyetem elvégzését követően a gépgyártói oldalról átkerültem a „megrendelői” oldalra. Jobban lehetett keresni egy multinál, így tesztmérnökként helyezkedtem el. Hamar rá kellett jönnöm, hogy nem érzem jól magam egy ekkora gépezetbe, így visszatértem az ipari automatizálás világába.
Különféle gépgyártó cégeknél voltam projektvezető, operatív menedzser, majd műszaki igazgató is. Volt lehetőségem tapasztalni és hibákat elkövetni. Mindegyikből volt bőven 😊
Master Mind csoportot alapított, majd amit a COVID elvett, a sors vissza adta.
S.Á.: -A megszerzett tapasztalatokat azonnal a Robotizálunk Kft.-be vitted, vagy volt még egy csavar a történetben?
B.B.: -2019-ben egyéni vállalkozóként dolgoztam. Főként gépgyártó cégek bíztak meg egy-egy projekt vezetésével. Nagyon jó lehetőség volt kapcsolati hálóm bővítésére és még átfogóbb képet kaptam az automatizálás világáról.
2020-februárjában nagyon pörgött az ipar, mindenhol kapacitás hiánnyal küzdöttek, ami az én esetemben azt jelentette, hogy lehetőségem lett volna a skálázódásra és bővíteni a csapatot. Erre azonban a COVID helyzet adott villámgyors választ 2020 márciusában. Minden folyó munkámat visszamondtak, vagy felfüggesztettek. 5 nap leforgása alatt. Március 21-én gyakorlatilag projekt nélkül maradtam. Borzasztóan csalódott és kiábrándult voltam.
Mivel sok hozzám hasonló fiatal vállalkozóval voltam (és vagyok) kapcsolatba, ezért elindítottam egy master-mind csoportot. Először kicsit céltalanul, majd egyre jobban határok közé szabva. Jó érzés volt, hogy volt egy közösség, ahol hasonló problémáink megoldásáról közösen gondolkodtunk.
Ebből a csoportba helyet kapott Ádám is. Sok mindent azonosan, még több mindent pedig egymást kiegészítve láttunk ezért úgy ítéltük meg, hogy közösen folytatjuk Ádám vállalkozásának építését, fejlesztést. 2020 augusztusában léptem be a Robotizálunk Kft-be.
S.Á.: -Izgalmas, sorsszerű találkozás. Mi a feladatod a Robotizálunk Kft.-nél, hol tudsz hozzátenni a cég sikeréhez?B.B.: -Jelenleg a cég operatív vezetése a legfőbb feladatom. Az összes projekt átfut rajtam, így ez egy kulcsfontosságú pozíció. Nem én leszek az, aki feltalálja a megoldást, ugyanakkor a szerepem ugyanúgy meghatározó, mint a mérnök kollégáké. Fel kellett adnom azt, hogy teljes mértékben mérnökként dolgozzam, de annak érdekében, hogy a cég jól működjön és tovább épüljön, ez elkerülhetetlen volt. Mostanában az üzletfejlesztés jelenti a legfontosabb irányt számomra (számunkra), hiszen most, a cég életének elején kell megalapoznunk a hosszú távú működésünket.
S.Á.: -Jó rálátásod van a hazai iparra. Véleményed szerint melyek Magyarországon a legerősebb területei az automatizálásnak, és melyek azok, amelyek a legnagyobb fejlődés előtt állnak?
B.B.: -Az automatizálás Magyarországon sokszor egyet jelent az autóiparral. Szerencsére a többi ipar is fejlődik. Az élelmiszeriparban rengeteg automatizált folyamat, gyártósor robotizálás található. Jelenleg van pár lehetőségünk a mezőgazdaságban, de én legnagyobb érdeklődéssel az építőipar automatizálását, robotizálást várom. Sokat olvasunk a témában és szeretnénk szélesebb spektrumot kapni ennek az iparnak is a fejlődéséről.
A legnagyobb kihívást sosem a feladat jelenti. Ennél is nagyobb kihívás a feladatokat megvizsgálni a felhasználó oldaláról. Sajnos még mindig sok helyen tapasztaljuk, hogy a gépkezelők félnek a robotoktól, vagy félnek attól, hogy a robotizálás elveszi a munkájukat, őket pedig elbocsátják.
S.Á.: -Mit jelent az automata és robotcellák megjelenése a dolgozóknak?B.B.: -Mondhatni általános a félelem a munkahelytől való elvesztéstől, noha én ezt más kontextusból közelíteném meg. Az automatizált megoldások valóban kiváltanak számos emberi munkát, azonban rengeteg olyan új pozíciót teremtenek, melyekre korábban nem volt szükség. Ezeket az új pozíciókat pedig azok a dolgozók fogják betölteni, akik korábban a robot munkáját végezték.
Rugalmasság nélkül a legjobb szakember sem lesz kellően értékes az ipar számára.
S.Á.: -Ez tehát a dolgozók oldala. Mire kell készülnie egy mérnöknek? Mik az új kor kihívásai?
B.B.: -Manapság egy pályakezdő mérnök előtt már rengeteg karrier pálya van. Egy viszont mindben azonos: rugalmasnak kell lenni az új technológiák iránt. Sok partnerünktől hallottuk már, hogy „mi ezt úgy szoktuk hogy….”. Azt gondolom, hogy a jövő mérnökeinek komoly feladata az, hogy a kényelemből eredő megszokások várát lebontsák. Ez lesz a jövőbeni fejlődés kulcsa.
S.Á.: -Lesznek e iparágakban pozíciók amik eltűnnek?
B.B.: -Biztosan, de nem lehet minden emberi tevékenységet kiváltani. Valami egyszerűen annyira aprólékos, hogy a technológia egyelőre nem alkalmas rá, vagy nem rentábilis a kivitelezése. A jelenlegi trend egy kooperatív üzemmód létrehozása, ahol a technológia és az ember szimbiózisban tud együtt dolgozni.
S.Á.: -Hogy látod a hazai műszaki értelmiség műszaki és szemléletbeli felkészültségét.
B.B.: -A tavalyi évben elindult az Engineering as a Service (EaaS) üzletágunk. Fő törekvésünk ezzel az üzletággal az volt, hogy segítsük a haza KKV szektort az automatizálási törekvéseinek elérésében. Sajnos sok helyen tapasztaljuk még a mai napig, hogy nem tartják fontosnak egy automatizálási projekt specifikálást. Vagy ha igen, úgy gondolják, hogy azt egy 10 soros rövid feladatbemutatásban Ők teljesítették… Ez a valóságban rengeteg félresikerült projektet és többletköltséget eredményez. Nagyon fontos az előre tervezés. Brian Tracy-t idézve: Minden tervezéssel töltött idő ugyanis átlagban öt perccel rövidíti a végrehajtás időigényét.
Szerencsére a nagyobb multiknál erre már komolyabb energiát fordítanak és kielégítő feladatleírásokat készítenek.
“Azt üzeni, hogy a vállalat sikeres. A vállalt törődik az ott dolgozóval. Átvállalja a nehezebb munkát, a „robotmunkát” és a dolgozóit olyan feladatok elvégzésével bízza meg, amire csak egy ember képes.”
Busa Bence, Robotizálunk Kft. operatív igazgató
S.Á.: -Mi a legerősebb vagy leggyakoribb érv a robotizálás mellett és ellen?
B.B.: -A leggyakoribb érv általában a viszonylagosan univerzális és kevésbé kötött felhasználás, az ellenérv pedig még mindig az ár.
Pedig a robotizálásnak és az automatizálásnak üzenete van minden ott dolgozó felé. Azt üzeni, hogy a vállalat sikeres. A vállalt törődik az ott dolgozóval. Átvállalja a nehezebb munkát, a „robotmunkát” és a dolgozóit olyan feladatok elvégzésével bízza meg, amire csak egy ember képes.
Az ilyen jellegű fejlesztések megtérülésének meghatározásakor van még egy faktor, amivel nehéz kalkulálni. Ez pedig a stabil termelékenység és stabil minőség miatti vevői elégedettség. Ugyanis, ha egy automatizálás a megfelelő minőségben kerül kivitelezésre, azzal a megrendelő új projekteket tud elnyeri, ami a megrendelő hosszútávú fejlődését biztosítja.
A jövő a adatgyűjtésé, diagnosztikáé és prediktív karbantartásé.
S.Á.: -Mi a Robotizálunk kft. jövője, mire készültök és mitől tartotok?
B.B.: -Úgy gondoljuk, hogy a jelen és a közeljövő a Robotizálásé. A jövő pedig az adatok gyűjtésében és a termelés diagnosztikájában keresendő. Ha már sok automata folyamatod van, akkor célszerű azok termelési adatait egy helyre becsatornázni, ahonnan minden terület számára érdekes riportok nyerhetők ki. (Állás idők, darabszám adatok, selejt arány, termék követés stb.) Az adatok elemzésében és értékelésében keresendő az automatizálás következő szintje.
Minden partnerünknél gondot okoz a robotok, automatizált eszközök karbantartása. Mi abban látjuk a nagy lehetőséget a jövőben, hogy prediktíven segítsük a karbantartás munkáját. Rengeteg eszköz meghibásodása előrejelezhető technikai adatokból (áramfelvétel, frekvencia, stb), amivel elkerülhető az esetleges tervezetten kívüli sormegállás, darabszám kiesés.
Think out of the BOX
S.Á.: -Operatív igazgatóként mit gondolsz, miért vagytok jó partner az automatizálásra, robotizálásra?
B.B.: -Cégünk előnye a „dobozból kifelé gondolkodás”. Erősségünk a csapatkohézióban és a szerteágazó tudásban rejlik. Partnereinket tekintve minden esetben hosszú távra gondolkodunk. Nem egy projekten szeretnénk az éves bevételt megkeresni. A kitartó munkában hiszünk, és az egyenes kommunikációban. Mint minden cég, mi is hibázunk feladataink elvégzése közben, de rendszerint úgy alakítjuk, hogy ezek a mulasztások legfeljebb 3 napon belül kiderüljenek, elkerülve így a projekt határidejének módosítását.
S.Á.: -Kikkel dolgozik szívesen a Robotizálunk Kft.
B.B.: -Minden olyan partner megkeresését szívesen fogadjuk, akiknek a megoldandó feladataik sorakoznak PLC programozás, Robot programozás, valamint mechanikus és villamos tervezés esetleg kivitelezés/ integrálás terén.
De szívesen leülünk egy kávé mellé bárkivel beszélgetni, aki szeretne kicsit nagyobb betekintést nyerni az automatizálás világába.
S.Á.: -Mivel töltődsz fel, honnan merítesz erőt a munkával töltött napokra?
B.B.: -Van egy futófesztiválom a Fertő tó körül. Fertő Run & Bike a neve. A verseny 125 km hosszan kerüli meg Európa legnagyobb sztyeppe tavát, a Fertő tavat. A táv egy klasszikus Ultra verseny, viszont a 125 km alatt 18 db váltó és frissítő pontot helyezünk el, így akár 12 fős váltó csapatban, vagy akár kerékpárral is teljesíthető. Kiváló csapatépítő tevékenység.
2020-ban és 2021-ben a COVID miatt sajnos nem kerül megrendezésre, de 2022-ben remélhetőleg várunk szeretettel mindenkit.
Innováció, szakértelem és rugalmasság teszi a Robotizálunk Kft.-t a hazai automatizálással foglalkozó cégek egyik legjobbjává. Bence folyamatszemlélete, a helyes kommunikációra és adatkezelésre fordított figyelme átlagon felüli hatékonysággal képes irányítani a magasan kvalifikált, tapasztalt mérnök csapatot.
Az ügyfelek igényeinek pontos feltárásával, és a elérendő és elért részcélok fáradhatatlan összehasonlításával az automatizálásra jellemző nem várt nehézségek időben feltárhatók, az összegyűjtött adatok helyes felhasználásával pedig a legjobb döntés hozható meg a projekt céljainak teljesülése érdekében.
Bence példája több szempontból motiváló és tanulságos. Az egyetemi évek alatt a villamosmérnöki pályához nem szorosan kapcsolódó mechanikus gyakorlati tudást gyűjtött, és fokozatosan jutott el a szakmáját jelentő elektromos és programozásbeli feladatokig. Kipróbálta a divatos, sokak számára egyetlen elképzelhető utat jelentő nagyvállalati létet, de felismerve saját útját bátor volt, és váltott.
Az élet újabb és újabb kihívásainak leküzdése után a 2020-as koronavírus járvány egy teljesen új helyzet elé állította, amit rövid időn belül felismert, és saját maga teremtett egy közeget, ami aztán új lehetőséget kínált.
Most, a Robotizálunk Kft. operatív igazgatójaként minden eddigi tudását használva és tovább bővítve végzi a dolgát, robotizál, automatizál, készül a jövőre.
Nem kérdés, hogy bár a jövő sok váratlan fordulattal lepheti meg, Bence felkészült lesz, és megugorja a kihívásokat.
Szerző: Sipos Ádám