A fejlődés és a trendek alakulása követi a piaci igények változásait. A fejlődés pedig egyre kevésbé a műszaki részletek tökéletesítését jelenti, és egyre inkább eltolódik az ember-gép közötti kommunikáció és a hálózatok fejlesztése felé. Az eredmény a hatékonyság növekedése, de nem kizárólag a ciklusidők csökkenése által. A nagyobb gyártási biztonság, a kevesebb emberi beavatkozás szükségessége, a javuló minőség, a magasabb kibocsátás és a kiszámíthatóság vagy a bizonytalanságok kezelésének javulás közvetve mind a profit emelkedését jelentik.
Lássuk a következő idők trendjeit, amik javítják majd a CNC üzemek teljesítményét.
Megelőző és prediktív karbantartás
A mechatronika felerősödésével és a szoftveres támogatás megszületésével mára nem ipari utópia az, hogy egy szerszámgép információval szolgáljon fő alkatrészeinek állapotáról. Az üzemóra mérése eddig sem volt valódi kihívás. Az, hogy ez szoftverekbe építve történik és megfelelő csatornán tájékoztatja a felelőst egy új szint. De van ennél sokkal izgalmasabb ellenőrzési eljárás is. Például a folyamatos rezgésdiagnosztika, melegedés vagy áramfelvétel ellenőrzés szoftveres segítséggel segít ütemezni a szükséges karbantartásokat.
A mesterséges intelligencia nélkül mindezek csak statikus adatok lennének, sokszor fals riasztásokkal. Azonban az AI használatával az adatok gyűjtése, elemzése és a változások kiértékelése a garancia arra, hogy a felhasználó valóban élvezze a modern kor minden vívmányát az üzemben.
Az emberi beavatkozás nélküliség térnyerése
Nem kizárólag robotokról van szó. Bármely, a gyártással összefüggésbe hozható folyamat automatizálása trenddé vált. Ez lehet a szerszámok bemérésekor kapott adatok továbbítása a szerszámgépre, palettázó rendszerek telepítése, automata készülékek használata, CAM szoftverekbe történő makró fejlesztés, ISO makrók fejlesztése, automata mérés stb.
Ezeken felül természetesen ott vannak a kollaboratív és ipari robotos megoldások is, amik előbbi esetben az alkatrész pakolását, utóbbiban akár a sorjázást, jelölést és mérést is képesek elvégezni.
Egyik sem új találmány. A változás annyi, hogy ezeket egyszerre, rendszerbe integrálva beviszik a gyárakba – a gyártási kultúra és az iparág sajátosságainak figyelembevételével – és csökkentik az emberi szubjektivitásnak való kitettséget. A cél nem az emberi erőforrás kiváltása, hanem a hiányzó emberi munkaerő pótlása, ami megvalósul már a kissorozat gyártóknál is.
Teljes gyártási szimuláció
A szimulációk jelentősége már sok éve jelen van. A legtöbb vállalat el us jutott odáig, hogy az egy gépen belül történő eseményeket ellenőrizze. Az ilyen digitális megoldások biztos információt képesek adni az esetleges ütközésekről, gyártási időről stb. De mivel nem összefüggésében vizsgálják a teljes gyártási folyamatot, az egymásra épülő műveleteket, kapacitásokat, logisztikai vagy más szűk keresztmetszeteket, csak nagyon limitált módon segítik a termeléstervezést.
De erre is van szoftveres megoldás, ez pedig az üzem szimuláció. Az ilyen szoftver lényege, hogy a megfelelően beállított kapacitások stb. ismeretében bizonyos bemenetek módosításával – ezen bemenetek jelentik például a bekövetkezett váratlan eseményt – képesek szimulálni a kimenet változásait. Képzeljük el, hogy az alapanyag beérkezésétől a fűrészelésen ál az első második harmadik stb. operáción keresztül a felületkezelésig, tovább víve a csomagolásig szimulálva van az üzem működése. de változik valami, például az egyik eszterga váratlanul meghibásodik. A Szoftverbe ezt bevíve segít elosztani a felgyülemlett terhet, vagy ha ez nem hoz megfelelő eredményt, időben információval szolgál a munka kiszervezésének szükségességéről, szélsőséges esetben a várható csúszásról, amit a vevő tudtára érdemes hozni.
A vírushelyzet számos negatív hatása mellett egy pozitív eredmény, hogy részben éppen a hektikus munkaerőforrás rendelkezésre állása miatt egyre több cég ruházott be hasonló szoftverbe, és használja mára eredményesen a termeléstervezés hatékonyságának megsokszorozására.
A 3D (fém)nyomtatás és a forgácsolás kombinálása
Annak ellenére, hogy két teljesen más gyártási technológiáról van szó, a két eljárás nagyon is jól megfér egymás mellett. A nyomtatás, ha csak a gyártás nettó idejét vesszük – ami torz képet ad a teljes átfutási időről – lassabb eljárás. És a pontosságát tekintve is elmarad a forgácsolástól. De léteznek geometriák, amik csak így, vagy gazdaságosan csak így készíthetők el. A csatlakozó felületek, illesztett furatok elhelyezése továbbra is a CNC szerszámgépek feladata. Illetve csak akkor, ha a megmunkáló anyag mechanikai tulajdonságai ezt lehetővé teszik. De a többség ilyen, és nem az extrém kategóriába tartozó szuperötvözet.
A pontfelhőből induló, amorf geometriákat tartalmazó alkatrészek – implantátumok stb. – gyártásán kívül a 3D nyomtatás a prototípus gyártásban, a szerszámbetét gyártásban is egyre növekvő népszerűségnek örvend, és jól megfér a CNC megmunkálással.
A nyomtatás előnye, hogy noha maga a gyártás lassú, sok más lépés viszont kiesik a konvencionális megmunkálási láncból, így a teljes átfutási idő sok esetben lerövidül, az elkészült alkatrész hasonló fizikai tulajdonságok mellett pedig jelentősen kisebb súlyú is lehet.
Rugalmas tanulási lehetőségek lelkes pályakezdőknek és újrakezdőknek
A hazai oktatási rendszer megváltozott, vagy folyamatos változásban van. Az elmúlt évekre az a jellemző, hogy a szakma megszerzésének ideje jelentősen megnövekedett. Ennek az oka elsősorban az, hogy a korábban „gyorstalpalónak” hívott tanfolyamok felszínes tudást adtak, ami helyett vertikálisan mélyebbre merülő ismeretet kívánnak az intézmények a tanulók birtokába juttatni. Az, hogy ez miért valósul meg csak kis százalékban és limitált helyen, egy másik cikk témája lehet.
De rugalmasság alatt nem erre gondolok. Sokkal inkább arra, hogy a legtöbb munkahelyen a szakma közelébe való férkőzésnek nincs végzettséghez kötött feltétele. A munkaerőhiány olyan jelentős, hogy aki bármilyen módon elsajátította az alapokat, gépkezelő pozícióba juthat. Innen pedig csak a motiváción és az affinitáson múlik, hogy ki és milyen szintre jut. Egy idegen nyelv ismerete, például az angol, sokat segíthet, az internet használata pedig elkerülhetetlen.
Természetesen a gyakorlati tudás csak a műhelyben sajátítható el, de itt nem is erről, hanem a munkahelyre való bejutásról és a szakmai elméleti tudás felszedéséről van szó. Aki tehát kedvet érez, ami 2-3 évig megmarad, bátran vágjon bele. És biztos lehet benne, hogy lesz olyan munkahely, amelyik értékeli majd az erőfeszítéseit.
A terendek valamelyike jó eséllyel megjelenik majd (vagy már megjelent) a fejlődés lehetőségeit szem előtt tartó vállalatoknál. Az sem kizárt, hogy több is. Természetesen a trendek nem jelentik az kizárólagos alternatívát az előre lépésre. Vállalatonként ezer más terület lehet, ami 20% plusz energia befektetéssel 80%-os javulást eredményez egy megcélzott területen.
Szerző: GépészPresszó