A páratlan szépségű Tolna– Baranyai dombvidék egy nagyon izgalmas, minden szempontból különleges történet színhelye. Legalábbis részben az. De ez a cikk mégsem kultúráról vagy természeti csodákról szól. A GépészPresszóban most is a hazai ipar a téma, de a szokottnál még izgalmasabb köntösbe bújtatva. Az eredmény pedig egy a hazai cégek számára értékes vállalkozás bemutatása.
“Vendéglátóim derűs csendességgel fogadnak. Az eldugott, de mindennel felszerelt üzem barátságot sugall. A messziről induló beszélgetés érint vendéglátós múltat, luxushajón töltött munkás éveket, hazai online szakmai oktatást, egyedi gép építést, és egy fiatal cég ígéretes indulását, meg persze nagyon sok tanulással töltött évet. A helyszín ezúttal Szigetvár, a presszó online kultúrterének asztalánál pedig a lemezipar úttörője, a SHEETPRO – Precitools Hungary Kft. Beszélgetőtársaim Attila és Adrián, a cég megálmodói és megvalósítói.” – Sipos Ádám
Az elért eredmények és a felszedett tudás, ami fontos – nem egy szakmában fejlődés nélkül eltöltött idő.
Az üzembe lépve erős személyes érdeklődésemtől vezérelve egy láthatóan egyedi, de igényesen megépített marógéphez lépek. A munkatérben forgács, az orsóban szerszám. Kétség kívül rendszeresen használva van, tehát működik. A vezérlő nem ismerős, itt kerülhetett rá.
– Ennek mi a története? – kérdezem.
– Ennek? Ezt Atti építette. De majd elmeséli. – válaszol Adrián, az értékesítésért és marketingért felelős személy. Ő keresett meg, vele egyeztettem le ezt a beszélgetést.
Ekkor lép elő Attila, aki messziről hallva a kérdésemet udvariasan mellbe rúgó válaszba fog.
– Gyerekkoromban szerettem főzni, így vendéglátóipari szakközépbe mentem. – kezdett bele, és innentől biztos volt, hogy váratlan fordulatokkal teli, izgalmas és semmiképp sem hétköznapi sztori kerekedik majd a Sheetpro-val való beszélgetésünkből. Így is lett.
Vendéglátós múlt
Pataki Attila: – Gyerekkoromban szerettem főzni, így vendéglátóipari szakközépbe mentem. Ezt persze később megbántam, talán egy gimnázium jobb választás lett volna. De végtére is sokat tanultam. Dolgoztam kocsmában, étteremben, luxushajón és szállodában. Megtanultam nyelveket, megismertem embereket, és a világból is sokat láttam, talán többet, mint mások. Megismertem egy világot, amit mára nem kívánok.
Sipos Ádám: – Luxushajón? Nem egy szokványos történet. Szerintem a Presszóban ez a szó még nem íródott le, pedig néhány százezer karakter leütésén túl vagyunk. Hogyan képzeljük mi, akik nem látták még az életet és a munkát egy luxushajón?
P.A.: – Elmondhatom, de nem fogod tudni elképzelni. Elképesztő luxus. Képzelj el egy jó szállodát, és képzeld el, hogy annál sokkal jobb. A munka pedig, hát az nagyon kemény. A pihenőnap szinte nem is ismert fogalom, ellenben a vendégek neveit tudni kell fejből. Ahogy az igényeiket is. Amellett, hogy a szakma legmagasabb elvárásainak meg kell felelni, együtt kell létezni az utasokkal. Izgalmas, kihívásokkal és fejlődési lehetőséggel teli ez az élet. Legalábbis egy ideig.
S.Á.: – És mi történt, hogy lett ebből váltás? Tudatosan fordultál a műszaki világ koszos valóságába, vagy sodort az élet?
P.A.: – Volt egy pont, mikor már négy éve dolgoztam a hajón, akkor azt éreztem váltani kell. Ha akkor nem teszem meg, beleragadok. Ahogy sokan bele ragadtak, és a sorsukkal elégedetlen, vérprofi de kiégett vendéglátósok lettek. Szerettem volna elkerülni ezt a sorsot, de legalábbis esélyt adni egy másik útnak. Ekkor hazajöttem.
Nézegettem a szakmákat, olvasgattam a hiányszakmákról. Próbáltam kitalálni, hogy mi érdekel. Akkor találtam egy CNC programozó iskolát, ami távoktatásban volt végezhető. Kéthetente egyszer kellett Budapestre mennem. Ez nekem belefért. És belevágtam.
A műszaki világ acél-rideg valósága
S.Á.: – Lassan állnak össze a mozaik darabkák. A CNC programozás még mindig nem CNC gép építés. Mégis egy gép mellett állunk, amit Te építettél. Merre ment tovább a történet? Mernéd javasolni a szakma online tanulását másnak?
P.A.: – Javasolni talán nem. De ha az élet úgy hozza, vágjon bele bárki bátran. Csak ne várja tőle azt, hogy meg is tanulja. Én az első néhány alkalom után a vendéglátós múltammal csak azt tudtam, hogy semmit sem tudok. Annyi élettapasztalatom pedig már volt, hogy nem vártam csodát az iskolától. Eldöntöttem, hogy építek egy gépet. Akkor már tudtam angolul, ami nagy segítség volt. Megnéztem hatalmas mennyiségű Do It Yourself videót, amikben megosztják a tapasztalataikat a gépek építői. Ekkor lassan világossá vált, hogy nem CNC megmunkáló központtal fogok kezdeni, hanem egy plazma vágóval. És elkezdtem megépíteni az első gépem.
S.Á.: – Ez így megy, Attila? Úgy döntesz és megépíted? Vagy voltak buktatók, amik árnyalják a képet?
P.A.: – Ha azt mondom, hogy voltak buktatók, nem hazudok. Ha azt mondom, hogy csak buktatók voltak, akkor sem lépünk távol a valóságtól. A vendéglátásban töltött idő során nagyon maximalista lettem, és ebből nem engedtem a műszaki világba való óvatos áttéréskor sem. Mindenből az elérhető legjobbat, de ár/érték arányban a tökéleteset kerestem. Sokat kutattam, néhányat próbáltam, és csak azt építettem be, ami valóban arra érdemes volt. Ennek persze az lett a vége, hogy az első gépem rettenetesen drága lett. Nem voltak kapcsolataim, nem volt tapasztalatom se ismeretem. A tanulópénzt meg kellett fizetnem. Főleg az időmmel. És hát hogy lett ebből egy CNC marógép is, itt mellettünk? Kellenek a gépekhez forgácsolt alkatrészek. A forgácsolás amellett, hogy drága az közeli üzemeknek a kapacitásai hetekre le vannak kötve. Se várni nem szeretek, se irreálisan drága alkatrészeket venni. Építettem egy gépet, mert ez tűnt jó megoldásnak. Azóta vettem egy használtat, amin lenne némi javítás. Az alkatrészek ahhoz is megvannak, de szerencsére annyi megrendelésünk van, hogy a saját munkáinkra nem jut idő.
S.Á.: – Hol az a bizonyos legelső CNC plazmavágó? Meg lehet nézni? Működik?
P.A.: – Meg lehet nézni, de hosszú utazás előzi meg a megtekintést. Németországban van. Itthon szerettem volna eladni, de a hirdetésre akkor senki nem jelentkezett. Nem vagyok egy értékesítő karakter, egy egyszerű adok-veszek oldalon hirdettem meg. De a telefon néma maradt. Aztán egy hirtelen ötlettől vezérelve meghirdettem egy német oldalon is. Egyszer csak valaki jelentkezett, és el is jött megnézni. Az maga volt a döbbenet. Tudtam, hogy ezek nem viccelnek. A gép tökéletes volt, soha nem hibázott. Addig. A próba vágáskor természetesen volt egy kis üzemzavar. De szerencsére jól fordultak a dolgok, és sikerült megegyeznünk. A gép azóta is üzemel. Ennek idestova hat éve. Egy elektromos alkatrészt kellett cserélni benne. Garanciában vállaltam. Büszke vagyok arra a gépre.
Mit tud a SHEETPRO?
- Vendéglátásból hozott maximalizmus, és a változásokhoz való alkalmazkodás képessége
- Nyelvtudás és nemzetközi kapcsolatok
- Sok év alatt szerzett személyes tapasztalat termelésben és tervezésben
- Gépészmérnöki tudással és ügyfélközpontú hozzáállással végzett értékesítés és ügyfélkezelés
A tanulás folyamata bárhol elkezdődhet. Nem a körülményektől, nem a rendelkezésre álló lehetőségektől, hanem az ember hozzáállásától, elhivatottságától függ, hogy hová vezet az életútja. Attila személyisége írásban nem átadható. Dicsekvéstől mentes történetei azonban bárkit meggyőznek arról, hogy minden napnak célja valami újat tanulni. A vendéglátásból maximalizmust és a vevői elégedettség iránti elkötelezettséget hozta. Illetve a változáshoz való gyors alkalmazkodás képességét. Ezt aztán évek kőkemény, verejtékkel teli munkája követte. Alvás kevés, küzdelem annál több jutott. Az Adriánnal való közös munka aztán meghozta azt a lendületet, ami végül a hazai piacon is ismertté tette őket.
A sokoldalúság előnyei – élet két világ között
S.Á.: – Az élet innentől egyértelműen a gépészeté volt? Gépépítő lettél, és megváltozott a világ?
P.A.: – Nem pont így történt. Mikor a hajózás után hazatértem kisvártatva megismertem a barátnőmet. Ő külföldön dolgozott, én mentem vele. Az, hogy mit dolgoztam attól függött, hogy adott helyen milyen munkát találtam. Ha lehetett természetesen CNC üzemben dolgoztam. Így épültek a szakmai ismereteim, kiszámítható műszakban dolgoztam. Ha ilyen munka nem volt, akkor felszolgáltam étteremben, vagy hotelben váltam hasznossá.
S.Á.: – Ez a két szakma két külön világ, egymástól távol. Biztos vagyok abban, hogy a legtöbbek szerint a CNC forgácsolás, pláne ha nem pakolós munka körről van szó, sokkal összetettebb szellemi munka. De senkit nem ismertem idáig, aki ezt úgy össze tudja hasonlítani, mint Te. Hogy látod?
P.A.: – Meg foglak lepni. Nem könnyebb. De teljesen más. Egy forgácsoló üzemben ismert fizikai törvényszerűségek által befolyásolt események zajlanak. Rendkívül összetett szakma, de minden problémára van megoldás, amit a racionalitás segítségével meg lehet találni. Az, hogy mennyire gyorsan lesz ez meg, attól függ, mennyi tapasztalat, vagy milyen csapat segíti a munkát. Meglepetés természetesen adódik, éppen a CNC forgácsolás sokszínűségéből adódóan.
A vendéglátás nem ilyen. Ott van egy etikett, vannak szakmai alapelvek és minden helynek van saját szabályzata. De mivel ezek csak ránk, a személyzetre vonatkozik, nincsenek se előre látható problémák, se ezerszer kipróbált és bejáratott utak a megoldáshoz. Sokszor csak érezni lehet, hogy mi a jó. Például hogyan kell szólni egy vendéghez, mit kell ajánlani, hogyan kell kezelni. Milyen ha éhes, vagy ha egy pohár borral többet ivott, mint azt tervezte. A munkaidő inkább végtelen, mint kötetlen és a bizonytalanságon kívül semmi nem biztos. Ha egy vendéglátós művelt, olvasott és tapasztalt szeretni fogják az orvos, mérnök, jogász, politikus vendégek is. Minél inkább így van, annál jobb egzisztenciát képes építeni. Egy jó felszolgáló vagy recepciós is végig tanulja az életét. Csak teljesen másképp.
Döntés a flexporos műhelyvilág mellett
S.Á.: – Most itthon vagy. Mi hozott haza, és mi motivált arra, hogy a saját céged építsd fel?
P.A.: – Szerettük a külföldi életet, de vágytunk haza. Mikor az idegenben való élet izgalma kisebb lett, a honvágy felül kerekedett. Itthon már nem kerestem vendéglátós munkát, eldöntöttem, hogy a műszaki világ az, amiben tovább fejlődök. Dolgoztam aztán egy cégnél, ami lemezalakító szerszám kereskedelmi cégnél. Ott ismertem meg Adriánt. Ő az értékesítés én a beüzemelés és a szervizelés területén ismertem ki jobban magam. Jól kijöttünk. De sajnos voltak olyan sarokpontok, amikben nem tudott érvényesülni az elképzelésem. Nem mentek rosszul a dolgok, de úgy éreztem, hogy lehetne ez jobb is. Ahhoz viszont döntéshozó szerepbe kellett kerülnöm, erre pedig a saját vállalkozás adott lehetőséget. Az elmúlt években több száz emberhez alkalmazkodtam, igazodtam hajóhoz, hotelhez, vendéghez és mindenhez. Szerettem volna a kormánynál állni.
S.Á.: – Mi a Sheetpro fő profilja, vagy van-e egyáltalán több profilja?
P.A.: – A plazmavágó építéssel indultam, ez volt a fő irány. Akkor még egyedül csináltam, nem is fért volna bele több sem időben, sem pedig energiában. Elkészült egy gép, majd újabb és újabb. Szépen fogytak, voltak álmatlan éjszakák. Aztán Jött Adrián, és bővült a portfólió.
Till Adrián: – A szempont valójában az volt, hogy a plazmavágó mellé bekerüljön néhány olyan dolog, ami plazmás ügyfelek számára érdekes lehet. Fontos volt a szinergia a termékek és a szolgáltatások között. Nem a legnagyobb elérhető profitot kerestük, hanem a legnagyobb hozzáadható értéket az ügyfelek munkájához.
Adrián gépészmérnök, aki a műszaki részletek gyors megértése mellett szeret az emberekkel folyamatosan interakcióban lenni. A jó műszaki megoldást kevésnek, az eladhatót már izgalmasnak tartja. Az értékesítés műszaki világ által való negatív megítélése ellenére is ebben a feladatban érzi magát legjobban. Számára se egyforma napok, se unalmas feladatok nincsenek.
S.Á.: – A történet addig van meg, hogy együtt dolgoztatok. De együtt is mentetek el arról a munkahelyről?
T.A.: – Néhány hónap eltéréssel váltottunk, de nem ugyan oda. Én értékesítőként folytattam egy ipari logisztikai berendezéseket forgalmazó cégnél. Jártam a területem kora reggeltől késő délutánig. És akkor az Atti felhívott. Tetszett nekem, ahogy belevágott ebbe, ahogy hitt a sikerben. Az pedig, hogy az első ügyfelei milyen elégedettek voltak, teljesen lázba hozott. Láttam, hogy a műszaki rész szépen összeáll, hogy vannak szerszámok, megy az anyagrendelés. Viszont éreztem némi hiányosságot abban, hogy ez hogyan jut el az ügyfelekhez. Aztán megbeszéltük, hogy nekem ez “bepasszol”. Össze tudom rakni a marketinget, az értékesítési tölcsért. Megtalálom a piacot, és eljuttatom hozzájuk a termékeinket. Atti pedig megcsinálja a műszaki csodát. Visszatérve a portfóliónkra egy gondolat erejéig, valóban a plazmavágókra épült. De forgalmazunk lézervágót és hegesztő gépet, élhajlító szerszám tekintetében pedig egy lengyel céget képviselünk. Vannak stanc szerszámok, élhajlító szerszámok és kiegészítők, illetve víz-, plazma- és lézervágó alkatrészek, kopóelemeket is.
S.Á.: – Mondtad, hogy megtalálod a piacot. Kik ők, milyen cégek keresnek titeket?
T.A.: – Elsősorban de nem kizárólag kis- vagy közepes méretű cégek, vagy olyan egyéni vállalkozók, akik lemezzel is dolgoznak. A dekoripartól a célgép építőkön át a hegesztett szerkezet gyártókig sokféle céggel dolgoztunk már. Közös jellemzőjük, hogy a gazdaságossági vagy megtérülési kalkulációikban a nagy nevű és régi múlttal bíró prémium gyártók termékei kiesnek, ugyanakkor a fontos nekik a megbízhatóság, a hazai szervíz és direkt segítség, ha szükséges. Ők azok, akik nem vesznek távol keleti terméket. Nem a minősége miatt, hanem az említett technikai support miatt. Ők a mi ügyfeleink. Vannak persze kivételek, amik még izgalmasabbá teszik a napi munkát.
S.Á.: – Maradva a plazmavágóknál, ezek a gépek itt készülnek. Hány féle típus létezik, hogy épül fel a választék.
P.A.: – Plazmavágóknál is és egyébként a lézer esetén is két minőség kategóriában gondolkodtunk. A plazmák ATA PROCUT és ATA LIGHTCUT néven futnak. Nem nehéz kitalálni, hogy a két kategória más-más szintet képvisel. A LIGHT sorozat azoknak lett fejlesztve, akik vagy kisebb vastagságú lemezeket vágnak, vagy a lemezvágás igazán csak a periférián megy, esetleg a cég egy nagyon költségérzékeny szakaszát éli.
A PROCUT pedig a professzionáis felhasználókat célozza. Olyan megoldásokat alkalmazunk benne, ami tökéletesen alkalmassá teszi a nagyüzemi non-stop használatra.
S.Á.: – És a lézervágó gépek területén ugyan ez a helyzet? Azok is itt készülnek, két minőségi kategóriába nevezve?
T.A.: – A rövid válasz nem és igen. A hosszabb pedig, hogy a lézergépek esetén végzett költségkalkulációk a legjobb forgatókönyv szerint se billentették pozitív irányba a mérleget. Illetve, akkora mennyiségben kellene megvásárolnunk a szükséges alkatrészeket, amivel éppen a SHEETPRO lényegét, a rugalmasságot veszítenénk el.
Így a lézergépeink nem épített, hanem forgalmazott termékek. Ez volt a válasz nem része. Az igen pedig arra vonatkozott, hogy itt is két minőségi kategóriát képviselünk. A kínálat nagyon széles világszerte, mi mégsem szeretnénk a bőség zavarával összezavarni az ügyfeleinket. Olyan gyártókat választottunk, akik a plazmavágóhoz közel álló ügyfeleink igényeire szabott gépeket építenek, akikekkel jó a kommunikáció, az alkatrészellátás és technikai segítséget is kapunk. Mi ezt a piacot ismerjük, és ezt kívánjuk kiszolgálni.
S.Á.: – Mi a SHEETPRO tervez a középtávon? Mit ígértek az ügyfeleknek, miért és kiknek érdemes titeket keresni?
T.A.: – Tudjuk, hogy az ügyfeleinknek nehéz dolguk van. A kínálat nem kicsi, ahogy a verseny sem. Középtávon szeretnénk, ha a piac vissza igazolná az elképzeléseinket. Szinte biztosak vagyunk abban, hogy lehetnek olyan termékek, amiket ki kell venni a kínálatból, és lesz olyan, amire igény mutatkozik majd. Az sem kizárt, hogy a portfólióba be kell kerüljön némi szolgáltatás. Szerencsére az eddig eladott gépek nagyon megbízhatóak, így azok az erőforrások, amiket szervízre kellene fordítani, a fejlesztést szolgálhatják.
És kiknek érdemes minket keresni? Akik rövid, 1-3 hetes szállítási határidővel szeretnének megbízható és nagyon költséghatékony plazmavágót, vagy 8-10 hetes határidővel lézervágót. És azoknak is mindenképp mi vagyunk a jó választás, akik lemezmegmunkáló gépeik kopóelemeit és szerszámait egyszerűen, gyorsan webáruházból vennék meg anélkül, hogy plusz egy vagy több, a kommunikációt lassító vagy torzító személy bekerülne a vásárlási folyamatba.
A GépészPresszó nem egészen egy éves múltjába sok céglátogatás fért bele, amiért egyenként hálásak vagyunk az ügyfeleknek, partnereknek.
Olyan azonban, mint a SHEETPRO, ezidáig egy sem volt. A történet több szempontból érdekes és izgalmas.
Érdekes, mert a szakmán kívülről, egy maximalista, luxusban edzett vendéglátós szem figyeli és irányítja kritikusan a történéseket. És izgalmas, mert a hazai ipar megszokott szereplőinek egy nagyon erős kihívója akadt. A következő hónapokban bekövetkező gazdasági erősödés pedig nagy valószínűség szerint vissza fogja igazolni a cég megálmodóinak igazát.
Szerző: Sipos Ádám