GépészPresszó

GépészPresszó
  • Kezdőlap
  • Gépek és robotok
  • Mérőszoba
  • Szerszámok
  • Szoftverek
  • Műhely és karbantartás
  • PresszóBlog
Legfrissebb bejegyzések
  • Teljes térkihasználtság automatizálva – a TCT Hungary Kft. megoldása a 3D fémnyomtatás hatékonyságának drasztikus növelésére   |   01 aug 2022

  • Műhelymese – Gábor, megjött a vendéged!   |   30 júl 2022

  • Elhagyva a konvencionális vonalat, avagy szakmai oktatás sikere – Vámosgép Oktatási Központ   |   15 júl 2022

  • Renishaw – mire használjuk és mit tud valójában a CNC iparban?   |   13 júl 2022

  • A mérés hatékonyságának növelése – Renishaw Set&Inspect   |   06 júl 2022

  • Paradigmaváltás lézersebességgel – Kontaset – PMT esettanulmány   |   30 jún 2022

  • What’s New – a TopSolid konferenciák különleges hangulata   |   27 jún 2022

  • Motorház zsanér újra gondolva, avagy additív technológia az autógyártásban – esettanulmány   |   21 jún 2022

  • „A minimum, hogy a maximumot nyújtom mindenhol.” – G31 CNC Méréstechnikai Kft.    |   16 jún 2022

  • Tűrjük vagy ne tűrjük?   |   15 jún 2022

 
Home» Gép»Szösszenetek a CNC történetéből
1962-ben is pontosan tudták, hogy a súly a megbízhatóság jele. A képen szereplő gép merevsége innen nézve nehezen megkérdőjelezhető. Az elektronika és a vezérlés azonban mai szemmel kezdetleges.

Szösszenetek a CNC történetéből

Oszd meg az ismerőseiddel!

A CNC gépek történetén merengve talán sok ember nem is gondolná, hogy honnan is indult ez a mára teljesen elterjedt vezérlési megoldás. Ma egy gyárban körülnézve mindenhol számítógép vezérelt berendezéseket látunk. De nem volt ez mindig így. Honnan indultak, és hol tartanak a CNC gépek?


cnc története
A nagy utat bejárt forgácsolás fejlődésének egy korai állomása. Jó példája annak, hogyan lehet valami egyszerű és összetett is egyben.

Az első CNC gép

Az első CNC gép James Parsons nevéhez köthető, aki nem meglepő módon az amerikai légierő kutatási projektjén dolgozott, és a számítástechnikai úttörőjének számított. Kutatásának célja a helikopter lapátok és más repülőgép alkatrészek gyártási eljárásainak fejlesztése volt. 

Parsons egy IBM 602A eszközzel kalkulálta a helikopter lapátjának koordinátáit. Ezeket aztán lyukkártyán rögzített, azt pedig egy, már akkor is a pontosságáról híres svájci fúrógépen olvasott be. Így indult a gyártás, és tette lehetővé sokkal hatékonyabb, tartósabb és megbízhatóbb repülőgép alkatrészek elkészítését. A legtöbbek által elfogadott CNC történelem ezt jegyzi az első CNC gépként, noha nem volt teljesen CNC. Parson munkásságát Joseph Maria Jacquard Memoral díjjal ismerték el. 


A CNC világának egyik neghatározó szereplője a Cincinnati 1910-ben már gyártott gépeket. Akkor még vezérlés nélkül.

A lyukkártya az adattárolás egyik legrégebbi megoldása, 1890-ből.

A CNC technológia fejlődése

A CNC, azaz a valódi számítógépes számjegyvezérlés széleskörű elterjedését megelőzően volt más vezérlési eljárás is. Nevezetesen az NC, azaz számjegyvezérlés. Az, hogy a számjegyvezérlés később számítógéppel történt, meggyorsította, egyszerűbbé tette és nagyon sok más szoftveres lehetőséggel kibővítette a CNC vezérlésű gépek használatát. Mára a CNC szót hallva legtöbben forgácsoló, maró vagy eszterga gépre gondolnak. De amit ma látunk az üzemekben, az több évtizedes múltra tekint vissza. 


1962-ben, akkor abszolút csúcstechnológiának számító gép tervének részlete.

A CNC fejlődése

1952 – 1958

A hidegháború kiéleződése volt a CNC fejlesztésének legerősebb motorja. A háborúhoz ugyanis hatékonyabb és produktívabb eszközökre volt szükség, amiket fejlettebb gyártástechnológiával lehetett elkészíteni. Ennek a “gyümölcse” az 1952-ben Richard Kegg és az MIT közös munkájaként megalkotott Cincinnati Milacron Hydrotel.

Kegg később szabadalmat nyújtott be a pozícionáló szerszámgépre. Ez volt tehát a pontvezérlés időszaka. 


A Sketchpad névre hallgató szerkesztő felület 1960-ból való. Ezután hosszú ideig úgy tűnt, sosem lesz érintő kijelző az iparban. Hát lett!

1967 – 1972

A CNC technológia a világ gyors hódításába fogott, mert felismerték a benne rejlő lehetőségeket. Nagyságrendileg 1972 volt a CAD és CAM szoftverek fejlesztésének az első éve. Ez hatalmas fejlődésnek számított még akkor is, ha az akkori szoftverek a maiakhoz képest alig felismerhetők. Természetesen a CAD és CAM szoftverek nem lettek azonnal szerves részei a CNC üzemeknek. 


A CAD tervezés 1967-ben egészen másképp festett, mint ma.

1976 -1989

1976 volt az éve annak, hogy a CAD és CAM nemzetközi sztenderdek által megtalálta a helyét a CNC üzemekben. Ez persze nem jelenti azt, hogy a hazai gyárakban is megtörtént mindez. Itthon nem volt jellemző, hogy a CAD vagy CAM szoftver bármi módon jelen lett volna a gyártásban, legfeljebb a fejlesztés egyes területein. Fejlesztés persze kevés volt.
Azok, akik ez idő tájt mégis NC vagy CNC gép közelébe kerültek, jobbára nagyon magasan képzett és tapasztalt műszaki szakemberek voltak. 


Az 1986-ból való Okuma a CNC történetének egy késői képviselője. Olyan gép, ami ma is megtalálható egy-egy magyar üzemben. A Japán cég sok területen úttörője mai napig a CNC vezérlés és gépgyártás területének.

A CNC gépek ma

Az CNC gépek evolúciója vagy fejlődése sokáig a leggyorsabban fejlődő ága volt az iparnak. Számos gépre kerültek vezérlők, közülük a forgácsoló gépek terjedtek el a legjobban, oda volt a leginkább indokolt az alkalmazásuk és szükséges a fejlesztésük. A CNC vezérlés lehetővé tette azt, hogy a korábbi szabályok, vagy mondhatom forgácsolási alapvetések megdőljenek. Az esztergagép nem csupán esztergagép többé, és a marógépek is képesek esztergálni is.
A vezérlők memóriája csaknem végtelen, de a futtatható program  hossza legalábbis nem igazán limitált. 3D-s szimuláció, vezérlőbe épített egyszerű programozási szoftver, leírások stb. segítik a gépkezelőt. Vannak funkciók, melyek az itthon elhanyagolt karbantartás területét támogatják, akár mesterséges intelligencia bevonásával. Lehetővé vált a szerszám kopásának figyelése, automatikus korrekciózás és számos művelet automatizálása, mely korábban az operátor szoros jelenlétét igényelte.
A gépeink ma gyorsabbak, pontosabbak, sokkal szélesebb réteg számára elérhetők.

GépészPresszó

Gép 2021-12-31
Facebook linkedin More
Previous Article :

Sikeres kutatás-fejlesztési pályázat eredményeivel segíti a KKV-k növekedését a graphIT Kft.

Next Article :

10 módszer, amivel a kis sorozat- és egyedi gyártók is növelhetik a hatékonyságukat

Kapcsolódó cikkek a GépészPresszón

Renishaw – mire használjuk és mit tud valójában a CNC iparban?

Renishaw – mire használjuk és mit tud valójában a CNC iparban?

Renishaw. A név egybeforrt a munkadarab bemérővel. A legtöbb hazai szakember nullpont felvételre használja, míg a cég portfóliójának jelentős része és a célja sem ismert számukra. Az egymásra épülő termékek és az azokat kísérő szolgáltatások logikáját sorra véve vizsgáltuk meg a Renishaw múltját, jelenét és néztük meg a GépészPresszóban azt, hogy mit jelenthet a jövőben a hazai kis- és nagyüzemek számára, ha a helyén kezelik, és valóban kihasználják a Renishaw termékeit.
Paradigmaváltás lézersebességgel – Kontaset – PMT esettanulmány

Paradigmaváltás lézersebességgel – Kontaset – PMT esettanulmány

Több, mint 100 éves múlt, átvészelt politikai korszakok, nehéz gazdasági időszakok, megannyi siker és tanulság áll a Kontaset Kft. működése mögött. Túlélt háború, rendszerváltás és privatizáció, majd az új idők nem várt globális kihívásai tették izgalmassá az elmúlt száz esztendőt. Döntések súlyáról, innovációról, a közelmúlt stratégiai változásairól és a sikeres jövő víziójáról beszélgettem az eredményes közös projektet zárt Kontaset Kft.-vel és PMT Szerszámgép Kft.-vel.
Motorház zsanér újra gondolva, avagy additív technológia az autógyártásban – esettanulmány

Motorház zsanér újra gondolva, avagy additív technológia az autógyártásban – esettanulmány

motorház zsanér 3d fémnyomtatás SLM-Solutions nyomtatóval
Flono Additive – 3D fémnyomtatás hazai sikertörténete

Flono Additive – 3D fémnyomtatás hazai sikertörténete

3D fémnyomtatás, additív gyártás magyarországon. Újragondolt gyártás, topológiai optimalizálás, kontrolling, sikersztori
Nagyméretű alkatrészek megmunkálása

Nagyméretű alkatrészek megmunkálása

A nagyméretű alkatrészek megmunkálása jelentette kihívása közel sem a gépnél kezdődik. Amíg a kis gépekre való előgyártmányoknál az anyagmozgatás kérdése fel sem merül, a több tonna acél fogadására képes gépeknél targonca és daru nélkül nincs is miről beszélni. Ha itt tartunk, képzett anyagmozgatók és bevizsgált mozgató/emelő eszközök is kellenek. És indulhat is a darab a gép közelébe. Órák telhettek el, és a munka még el sem kezdődött.

Ez is érdekelhet

Renishaw – mire használjuk és mit tud valójában a CNC iparban?

Renishaw – mire használjuk és mit tud valójában a CNC iparban?

Renishaw. A név egybeforrt a munkadarab bemérővel. A legtöbb hazai szakember nullpont felvételre használja, míg a cég portfóliójának jelentős része és a célja sem ismert számukra. Az egymásra épülő termékek és az azokat kísérő szolgáltatások logikáját sorra véve vizsgáltuk meg a Renishaw múltját, jelenét és néztük meg a GépészPresszóban azt, hogy mit jelenthet a jövőben a hazai kis- és nagyüzemek számára, ha a helyén kezelik, és valóban kihasználják a Renishaw termékeit.

Szoftverek

  • Teljes térkihasználtság automatizálva – a TCT Hungary Kft. megoldása a 3D fémnyomtatás hatékonyságának drasztikus növelésére
  • Renishaw – mire használjuk és mit tud valójában a CNC iparban?
  • What’s New – a TopSolid konferenciák különleges hangulata
  • Motorház zsanér újra gondolva, avagy additív technológia az autógyártásban – esettanulmány

Műhely és karbantartás

  • FÉMNYOMTATÁS – Szerkezeti elemek optimalizálása Al-Mg-Sc ötvözet alkalmazásával – m4p™ StrengthAl
  • Hainbuch-Mando-gepeszoresszoHAINBUCH furatmegfogó expanziós tüske helyett! – mindenre van megoldás
  • 10 tipp a köszörülés hatékonyságának növeléséhez
  • 10 módszer, amivel a kis sorozat- és egyedi gyártók is növelhetik a hatékonyságukat

Gépek

  • Renishaw – mire használjuk és mit tud valójában a CNC iparban?
  • kontaset pmt lézergép mitsubishi fiberParadigmaváltás lézersebességgel – Kontaset – PMT esettanulmány
  • Motorház zsanér újra gondolva, avagy additív technológia az autógyártásban – esettanulmány
  • flono fémnyomtatásFlono Additive – 3D fémnyomtatás hazai sikertörténete

Mérőszoba

  • A mérés hatékonyságának növelése – Renishaw Set&Inspect
  • „A minimum, hogy a maximumot nyújtom mindenhol.” – G31 CNC Méréstechnikai Kft. 
  • 5+1 érv a szerszámmenedzsment rendszer mellett
  • Renishaw Equator – rugalmas mérés közvetlenül a gyártócellában

Szerszámok

  • GIMEX, automatizálás, ipar4.0, megmunkálás, hidraulika, gépgyártásA ROEMHELD innovatív szorítási technológiája gyorsan és egyszerűen észleli a megmunkálatlan alkatrészek öntési- és kontúr hibáit
  • Hainbuch-Mando-gepeszoresszoHAINBUCH furatmegfogó expanziós tüske helyett! – mindenre van megoldás
  • nullpont rendszerGondolatok a “fájdalomról” – Készülékezés, nullpont rendszerek
  • Additív technológia – útmutató a 3D fémnyomtatás világához – I. rész

PresszóBlog

  • Műhelymese – Gábor, megjött a vendéged!
  • Elhagyva a konvencionális vonalat, avagy szakmai oktatás sikere – Vámosgép Oktatási Központ
  • kezes-lábas játszóházTörpe gépészek mesés világa – ez a Kezes-Lábas játszóház háttér története
  • Ipar 4.0 front officeHúz vagy tol? – az Ipar 4.0 “Piri” nénihez is bekopog
  • 2022 augusztus
  • 2022 július
  • 2022 június
  • 2022 május
  • 2022 április
  • 2022 március
  • 2022 február
  • 2022 január
  • 2021 december
  • 2021 november
  • 2021 október
  • 2021 szeptember
  • 2021 augusztus
  • 2021 július
  • 2021 június
  • 2021 május
  • 2021 április
  • 2021 március

GépészPresszó

  • Kezdőlap
  • Gépek és robotok
  • Mérőszoba
  • Szerszámok
  • Szoftverek
  • Műhely és karbantartás
  • PresszóBlog

Hírek, érdekességek, riportok

3D fémnyomtatás és CNC megmunkálás kombinálva

3D fémnyomtatás és CNC megmunkálás kombinálva

Öt kemény lecke, amit a fiatal forgácsoló cég tulajdonosa megtanult

Öt kemény lecke, amit a fiatal forgácsoló cég tulajdonosa megtanult

Műhelymese – Élettapasztalat és műhely karma II. rész

Műhelymese – Élettapasztalat és műhely karma II. rész

Iratkozz fel a hírlevelemre!

Archívum

Népszerű cikkeink

Renishaw Equator – rugalmas mérés közvetlenül a gyártócellában

Renishaw Equator – rugalmas mérés közvetlenül a gyártócellában

Megfogás megoldva – SMW CENTCO4

Megfogás megoldva – SMW CENTCO4

Kapcsolat

Tovább

Médiaajánlat

Tovább

A weboldalon a minőségi felhasználói élmény érdekében sütiket használunk.

Részletek

GépészPresszó
Powered by  GDPR Cookie Compliance
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.

Feltétlenül szükséges sütik

A feltétlenül szükséges sütiket mindig engedélyezni kell, hogy elmenthessük a beállításokat a sütik további kezeléséhez.

Amennyiben ez a süti nem kerül engedélyezésre, akkor nem tudjuk elmenteni a kiválasztott beállításokat, ami azt eredményezi, hogy minden egyes látogatás alkalmával ismételten el kell végezni a sütik engedélyezésének műveletét.