A CNC gépek történetén merengve talán sok ember nem is gondolná, hogy honnan is indult ez a mára teljesen elterjedt vezérlési megoldás. Ma egy gyárban körülnézve mindenhol számítógép vezérelt berendezéseket látunk. De nem volt ez mindig így. Honnan indultak, és hol tartanak a CNC gépek?
Az első CNC gép
Az első CNC gép James Parsons nevéhez köthető, aki nem meglepő módon az amerikai légierő kutatási projektjén dolgozott, és a számítástechnikai úttörőjének számított. Kutatásának célja a helikopter lapátok és más repülőgép alkatrészek gyártási eljárásainak fejlesztése volt.
Parsons egy IBM 602A eszközzel kalkulálta a helikopter lapátjának koordinátáit. Ezeket aztán lyukkártyán rögzített, azt pedig egy, már akkor is a pontosságáról híres svájci fúrógépen olvasott be. Így indult a gyártás, és tette lehetővé sokkal hatékonyabb, tartósabb és megbízhatóbb repülőgép alkatrészek elkészítését. A legtöbbek által elfogadott CNC történelem ezt jegyzi az első CNC gépként, noha nem volt teljesen CNC. Parson munkásságát Joseph Maria Jacquard Memoral díjjal ismerték el.
A CNC technológia fejlődése
A CNC, azaz a valódi számítógépes számjegyvezérlés széleskörű elterjedését megelőzően volt más vezérlési eljárás is. Nevezetesen az NC, azaz számjegyvezérlés. Az, hogy a számjegyvezérlés később számítógéppel történt, meggyorsította, egyszerűbbé tette és nagyon sok más szoftveres lehetőséggel kibővítette a CNC vezérlésű gépek használatát. Mára a CNC szót hallva legtöbben forgácsoló, maró vagy eszterga gépre gondolnak. De amit ma látunk az üzemekben, az több évtizedes múltra tekint vissza.
1952 – 1958
A hidegháború kiéleződése volt a CNC fejlesztésének legerősebb motorja. A háborúhoz ugyanis hatékonyabb és produktívabb eszközökre volt szükség, amiket fejlettebb gyártástechnológiával lehetett elkészíteni. Ennek a “gyümölcse” az 1952-ben Richard Kegg és az MIT közös munkájaként megalkotott Cincinnati Milacron Hydrotel.
Kegg később szabadalmat nyújtott be a pozícionáló szerszámgépre. Ez volt tehát a pontvezérlés időszaka.
1967 – 1972
A CNC technológia a világ gyors hódításába fogott, mert felismerték a benne rejlő lehetőségeket. Nagyságrendileg 1972 volt a CAD és CAM szoftverek fejlesztésének az első éve. Ez hatalmas fejlődésnek számított még akkor is, ha az akkori szoftverek a maiakhoz képest alig felismerhetők. Természetesen a CAD és CAM szoftverek nem lettek azonnal szerves részei a CNC üzemeknek.
1976 -1989
1976 volt az éve annak, hogy a CAD és CAM nemzetközi sztenderdek által megtalálta a helyét a CNC üzemekben. Ez persze nem jelenti azt, hogy a hazai gyárakban is megtörtént mindez. Itthon nem volt jellemző, hogy a CAD vagy CAM szoftver bármi módon jelen lett volna a gyártásban, legfeljebb a fejlesztés egyes területein. Fejlesztés persze kevés volt.
Azok, akik ez idő tájt mégis NC vagy CNC gép közelébe kerültek, jobbára nagyon magasan képzett és tapasztalt műszaki szakemberek voltak.
A CNC gépek ma
Az CNC gépek evolúciója vagy fejlődése sokáig a leggyorsabban fejlődő ága volt az iparnak. Számos gépre kerültek vezérlők, közülük a forgácsoló gépek terjedtek el a legjobban, oda volt a leginkább indokolt az alkalmazásuk és szükséges a fejlesztésük. A CNC vezérlés lehetővé tette azt, hogy a korábbi szabályok, vagy mondhatom forgácsolási alapvetések megdőljenek. Az esztergagép nem csupán esztergagép többé, és a marógépek is képesek esztergálni is.
A vezérlők memóriája csaknem végtelen, de a futtatható program hossza legalábbis nem igazán limitált. 3D-s szimuláció, vezérlőbe épített egyszerű programozási szoftver, leírások stb. segítik a gépkezelőt. Vannak funkciók, melyek az itthon elhanyagolt karbantartás területét támogatják, akár mesterséges intelligencia bevonásával. Lehetővé vált a szerszám kopásának figyelése, automatikus korrekciózás és számos művelet automatizálása, mely korábban az operátor szoros jelenlétét igényelte.
A gépeink ma gyorsabbak, pontosabbak, sokkal szélesebb réteg számára elérhetők.
GépészPresszó