A CAD-CAM Solutions Kft. által megrendezett Gyártásautomatizálási napok névre keresztelt eseményre a rendező Székesfehérvár-i telephelyén került sor. A különlegességét pedig az adta, hogy az életszerűen berendezett mintaüzem a hazai gyártásba beszállítók tudásával, tapasztalatával, innovatív termékeivel és szolgáltatásaival lett megtöltve. A hangulat kiváló, a tanulság értékes, a megszerzett kapcsolatok pedig felbecsülhetetlenek voltak.
Így látta a 2021-es Gyártásatomatizálási napokat a GépészPresszó.
A gyártásautomatizálás egy nagyon népszerű téma, de még azt is bátran kijelenthetem, hogy megosztó. Vannak, akik elkerülhetetlennek látják és vannak, akik elérhetetlennek. Kevesen vannak azonban azok, akik a látványos elemein túl, mint a szerszámgép vagy a robot, ismerik azokat az apró, ámde nélkülözhetetlen elemeket, amik nélkül egyetlen automatizált gyártócella sem lesz megbízható és megtérülő.
Ez nem is meglepő, már csak azért sem mert a feladat megoldása több szakterületet, iparágat ölel fel. Ezekre mutatott rá a CAD-CAM Solutions azzal a rendezvénnyel, ami 2021.11.08-tól 12-ig tartott, és az ipar haladó szemléletű szereplőin túl oktatási intézményeket is fogadott.
Takács Imre a CAD-CAM Solutions tulajdonosa és ügyvezetője így értékelte az esemény:
“Évtizedes tapasztalattal figyeljük az iparban végbemenő eseményeket. És hogy ne csak szemtanúi, de résztvevői is legyünk, olyan minta üzemet, technológiai központot hoztunk létre, ahol meg is mutathatjuk mindazt, ami elérhető azok számára, akik minket választanak. Ez az esemény is ezt a célt szolgálta. A rendhagyó az volt, hogy bevontunk általunk jól ismert, több fronton bizonyított szakértőket, akik szorosan kapcsolódva az ipari automatizálás témájához, mégis más-más területen vesznek részt az ipar történéseiben. Azt gondolom, hogy nagyon értékes tapasztalatokat tudtunk átadni a látogatók számára. Nagyon sok munka van abban, hogy a CAD-CAM Solutions nem csak egy szoftver forgalmazó legyen a sok közül. Talán még azzal sem tűnnénk ki, hogy kétség kívül felső kategóriás szoftvert, rendkívül jó szakember gárdával támogatva forgalmazunk. Az viszont, hogy ennek a működését egy CNC szerszámgépekkel és robotokkal felszerelt helyen mutathatjuk be, bizonyítva a TopSolid hatékonyságát és biztonságosságát, a legjobbak közé emel minket. Az elmúlt hónapok robotok beszerzésével és beüzemelésével teltek. Elégedett vagyok, mert a befektetett munkát sikerült egy olyan eseményen megmutatni a közönség számára, ahol izgalmas, egymással szorosan összefüggő de változatos témákkal kerültek terítékre.” – Takács Imre, a CAD-CAM Solutions ügyvezetője.
Hogyan határozza meg az automatizálás sikerét a robotmegfogó? Milyen készülékkezelésre van szükség a szerszámgépben? Milyen szerszám befogással tehető informatívvá és hatékonyabbá a gyártás? Milyen szerszámokkal lehet rendkívüli eredményt elérni 50 HRC fölé edzett szerszámacélban? Mi a hűtő/kenő közeg valódi szerepe, miért fontos a rendszeres ellenőrzése és a miért érdemes strukturálva megőrizni az eredményeket?
Többek között a fenti kérdésekre adott hiteles és részletekbe menő választ a Gyártásautomatizálási napok 2021 esemény.
Topsolid & Eureka
A TopSolid újdonságai folyamatosan az ipari élvonalban tartják a felhasználókat. De azon túl, hogy a szoftver fejlődik, a piacra el kell juttatni azt a tudást, ami a szoftver maximális kihasználásához szükséges. Erre is remek lehetőség volt a CAM workshop, ahol is a 3+2 és szimultán öttengelyes megmunkálások TopSoliddal való egyzserű, ámde rendkívül hatékony kivitelezésének lehetőségeire mutatott rá a CAM specialista. Az ilyen jellegű megmunkálások több szempontból kényesek. Egyrészt potenciálisan veszélyes is lehet, ha a CAM szoftver nem kellően magas biztonsági faktorral dolgozik. Ugyanakkor gazdaságtalan gyártást eredményezhet, ha a biztonsági tényező vagy a kidolgozatlan algoritmusok lassúvá teszik a marást.
A szimuláció jelentősége, a lehetséges megmunkálási stratégiák idejének összehasonlítása látszólag egyszerű feladatok, mégis ez egy olyan terület, ahol látványosan megmutatkozik a középszerű és a kiemelkedő CAM szoftver tudása közti különbség.
A bemutató hitele megkérdőjelezhetetlen volt, hisz a CAM programozás eredményét valódi öttengelyes szerszámgépeken láthatták az érdeklődők.
TopSolid Robot
Az automatizálás leglátványosabb szereplője a robot, ami kapcsán joggal az egyik legtöbb kétséget ébresztő feladat a robot a programozása.
Kreitl Viktória, a CAD-CAM solutions csapatának robotmérnöke egy szemléletes példával mutatta be, hogy az ugyan még béta verziós robot modul mennyire hatékonyan működik, és milyen sokoldalúan használható az iparban.
Viktória bemutatója az Euréka szimulációs szoftver használatának bemutatására is kiterjedt. Az érdeklődőknek elmondta, hogy az Euréka szimulációs megoldása a piacon létező hasonló szoftverek közül a legmegbízhatóbb. Ennek két egyszerű okaként a fejlesztő csapat eltökéltségét és a hatalmas tapasztalatot jelölte meg.
Az előadást egy valódi ipari robottal végzett bemutató zárta, ami a CAM-es előadáshoz hasonlóan minden kételyt eloszlatott. A robotizáció itt van, működik, bármely forgácsoló üzemben létjogosultsága lehet.
Fraisa keményfém marók
A Fraisa nagy múltú svájci gyártó mára a világ számos pontján, mintegy hét leányvállalaton keresztül képviselteti magát. A hazai, Sárospatakon lévő üzeme azért is különleges, mert a cég egyedi és kis szériában készített szerszámai itt kerülnek legyártásra. A gyár létezésének és a magas minőségű munka elvégzésének alapja a Sárospatakon régóta meglévő szakmai tudás és tapasztalat.
A szerszám szerepe az automatizált gyártásban a lehetőség szerinti magas élettartam, konzekvens gyártási minőség és magas megbízhatóság. Ezek csaknem minden Fraisa termékre igazak, így a széles portfólióból a kiállító azokat szerepeltette az eseményen, amik látványos és izgalmas módon emelkednek ki a piaci konkurensek közül. A Fraisa szerszámaival jóval 50 HRC fölé edzett hideg és melegalakító szerszámacélokat munkáltak meg.
A Spehorx gömbmaró széria különlegessége, hogy nem csak a gömb profillal, hanem a szárral is intenzív marást lehet végezni. Így akár egyetlen szerszámmal készre lehet munkálni az edzett munkadarabot. A szerszám nagy keménységű HM-XA alapanyaga és szilícium tartalmú szuperbevonata teszi lehetővé a kimagasló forgácsolási technológia mellett is elérhető magas élettartamot.
A szerszámszár tűrése h4, magas kiegyensúlyozottsággal és elenyészű radiális ütéssel befogható eszköz. Mindez a megmunkálás felületi minőségében is remekül megmutatkozik.
A szintén bemutatott NX homloksimító maró szokatlan geometriájának köszönhetően rendkívüli teljesítmény elérését garantálja. A G2.5 kiegyensúlyozottság 20.000 RPM fordulaton elkerülhetővé teszi a kiegyensúlyozás folyamatát, amennyiben a szerszámtartó ezt támogatjai.
A Fraisa értékesítő mérnökei hangsúlyozták, hogy a keményfém szerszámok újraélezése háromszor garantálja az eredeti gyári minőséget minden tekintetben, így ezek ára a teljesítményükhöz képest a legkedvezőbb bizonyos marási eljárások esetén.
Schunk befogástechnika
Elsőre nem biztos, hogy a gyártásautomatizálás és a befogástechnika kapcsolata nyilvánvaló. A részleteket vizsgálva világossá válik azonban, hogy a befogás biztonsága, sokoldalúsága, gyorsasága elengedhetetlen egy automata cellában. És itt még nem esett szó azokról a megoldásokról, amik akár információval is szolgálhatnak a cellát vezérlő PLC vagy robotvezérlő számára a befogás állapotáról. Ilyen a szorítóerő nagysága, a szorító pofa pozíciója, de akár a szerszámtartóban mért rezgésgyorsulás is. Ezek olyan adatok, amikkel egy robotizált gyártócella emberi beavatkozás nélküli működése nagyságrendekkel növelhető, a megakadások, meghibásodások pedig előre jelezhetők. Az így tervezhetővé vált javítások és karbantartások gyorsabban mehetnek végbe, a felmerülő költségeket számottevően lefaragva.
A Gyártásautomatizálási napok 2021 rendezvényen a Schunk a legújabb fejlesztésű öttengelyes befogástechnikai megoldásait vonultatta fel a szerszámgépeken.
Ez vonatkozott egyrészt a satukra, másrészt a melegzsugor technológiás és hidraulikus szorítású szerszámbefogókra is. Utóbbiból olyan vékonyított megoldás is elérhető, ami a zsugoros tartók közkedvelt hozzáférését biztosítja, a hidro befogók rezgéselnyelő képességének használata mellett.
Meg kell említeni azonban a Schunk robotmegfogási megoldásait és nullpont rendszereit is. Ezek olyan új lehetőséget nyitnak meg a gyárak világában, mellyel nem csak a munkadarab, de a készülék automatikus cseréje is megvalósítható.
Motorex hűtés- és kenéstechnikai megoldások
A tribológia méltatlanul alulértékelt szereplője a CNC megmunkálás világának. A hűtő- és kenőanyagok kezelésének máig sem mindenhol vannak következetes, tudományon alapuló szabályai. Helyette a megszokások, és a téves ráérzések vezetik a szakemberek kezét, akik gépeik kenőrendszereit kezelik.
Erre, illetve ennek veszélyeire, negatív következményeire mutatott rá a Motorex csapata, akik nagyon sok gyakorlati tapasztalattal, érdekes történettel tarkított előadás keretében ismertették egyrészt termékeiket, másrészt diagnosztikai és digitalizációs eszközeiket.
A baráti hangú, de szakmai vonalon vezetett beszélgetés érintette a környezetvédelmet, a gazdaságosságot, a helyes adagolást is.
Egy izgalmas bemutató szemléltette a Motorex kínálatában szereplő emulzió és víz tesztet is, aminek segítségével a gépbe kevert hűtőközeg, de még a keveréshez használt víz is ellenőrizhető. A ph érték, a koncentráció és a keménység adatai biztos alapjául szolgálnak a fejlesztéseknek.
Az előadásból kiderült, hogy a használt víz minősége lényeges befolyással van a szerszám élettartamára, a felületi minőségre, a habzásra és a szerszámgép mechanikai állapotára is.
A szolgáltatás portfólióban szereplő online felület lehetőséget biztosít az ügyfeleknek, hogy a rendszeresen végzett tesztek eredményét gépenként tárolják. A strukturált adatok vizuális megjelenítése elemezhetővé, ezáltal fejleszthetővé teszi nem csak az emulziót, de a teljes gyártás folyamatát is.
A megbízható, gondozásmentes hűtőrendszerek az automatizált cellák nélkülözhetetlen velejárói, aminek valódi jelentőségéről minden látogató megbizonyosodhatott.
Igus – túl a forgácsoláson
Ahogy azt a többi szereplő is megmutatta, a megbízható, megtérülő, probléma mentes automatizálás nagyon sok, szinte láthatatlan de meghatározó tényező helyes együttállásán múlik. Ebbe a sorba száll be a magas minőséget kínáló Igus energialáncok, kábelek, siklócsapágyak, lineáris vezetékek, alternatív automatizálás, golyóscsapágyak és 3D nyomtatás területein, hogy csak a legfontosabbakat említsük.
Sokak számára az Igus a kopásálló műanyag alkatrészei kapcsán ismerős, ami például az anyagmozgatás területén meghatározó szerepet tölt be. A valóság azonban az, hogy az Igus számára nincs olyan iparág, amihez ne tudna hozzátenni.
A Gyártásautomatizálási napok keretein belül bemutatott megoldásaik egyik legérdekesebbje a prediktív karbantartás eszközéül szolgáló kopásjelző energialánc, és a sérülést jelző vezeték volt.
Ismert probléma egy-egy, az ipari közegben óhatatlanul megsérülő vezeték sérülése, ami bizonytalan működést, következetlenül előforduló hibát eredményez. Az Igus megoldásaival mindez még azelőtt elhárítható, hogy problémát, termelés kiesést okozna.
A lehetetlent nem ismerő német gyártó mélyen tanulmányozva az egyes iparágak sajátosságait, az ott előforduló legjellemzőbb igénybevételeket, hibákat és az ügyfelek igényeit, sok ezer terméket és szolgáltatást kínál ezek hosszútávú megoldására.
Horváth Patrik, a CAD-CAM Solutions értékesítési vezetője így értékelte az eseményt:
“Azzal a céllal kezdtük meg a Gyártásautomatizálási napok szervezését hónapokkal ezelőtt, hogy az ügyfeleinknek megmutassuk az automatizálásban rejlő lehetőségeket, és meggyőzzük őket arról, hogy számos félelmük alaptalan ezzel kapcsolatosan. Az elmúlt évek nagyon sok olyan fejlesztést hoztak a forgácsoló cégek számára, amikkel az üzemek, még kisszériás gyártás esetén is hatékonyan automatizálhatók. A TopSolid, ami a CAD-CAM Solutions fő terméke, nagyon sok fronton támogatja az automatizálási, robotizálási célokat. De tudjuk, hogy egy sikeres üzem működtetéséhez ennél többre van szükség. Egy helyen, tapasztalt és hiteles szakértők bevonásával szerettük volna bemutatni azt, ahol a világ tart, és ahol a hazai forgácsolók is tarthatnak, ha professzionális partnereket választanak erőfeszítéseik támogatására. Nem csak elégedett, de büszke is vagyok, mert az ügyfelek visszaigazolása szerint előre mutató, hasznos, és nem utolsó sorban példátlan eseményt hoztunk össze, igaz nem kevés munka árán.” – Horváth patrik, a CAD-CAM Solutions értékesítési vezetője.
„A nagy sikerre való tekintettel technológiai központunk nyílt napokat hirdet. Minden héten csütörtökön várjuk a kedves érdeklődőket akik megismerkedhetnek a Haas, a Fraisa, a Schunk termékeivel és betekintést nyerhetnek az IPAR 4.0. világába. Első nyílt napunk 2021.11.25-én esedékes, látogassanak el hozzánk! „
Forrás: CAD-CAM Solutions Kft. Facebook oldala
Szerző: Sipos Ádám