Az Európában rendezett ipari kiállítások közül a legnagyobb, mely Hannover-i és Milánó-i helyszíneit váltogatja. Százezrek kíváncsiak rá, de a kiállítók száma is közelít az ezerhez jobb években. Akkora területen kerül megrendezésre, ami hazai mértékkel felfoghatatlan. Aki nem volt, talán el sem tudja képzelni. Az EMO 2021-ben más volt, mint a megszokott. Kevesebb kiállító, kisebb területen volt jelen. Mit jelent ezt pontosan? Így is sokkal nagyobb volt, mint amit két-három nap alatt részletekbe menően át lehet tanulmányozni. Ha pedig az ember nyitott a kiállítókkal való beszélgetésre, a teljes hat nap sem elegendő felére sem.
Így látta a GépészPresszó a 2021-es EMO-t Milánóban.
Csak annyira volt kicsi, hogy ne kelljen busszal járkálni a csarnokok között. De így is mindenki ott volt, aki számunkra érdekes. Hat elképesztő méretű HALL adott helyet a 34 országból érkező kiállítónak, akik közel 700-an voltak, és 3500 szerszámgépet vonultattak fel azért, hogy a látogatókat örvendeztessék.
Kisebbek lettek a standok, de így is volt, ahol 11 szerszámgép volt kiállítva, ami részletesen átnézve és átbeszélve azonnal egynapos program lehet.
Nehezített tisztánlátás
Mindenki a legszebb arcát mutatja és óriási a hangsúly a vendéglátás színvonalán. Ez persze nagyban növeli a felhasználói, azaz a látogatói élményt, ugyanakkor nehezíti az objektív közeli következtetések levonását. A szerszámgépek meglehetősen bonyolult eszközök, és jellemző erre a világra, hogy nem a marketing a legerősebb. Ezért az aprónak tűnő de meghatározó jelentőségű fejlesztések könnyen eltűnnek, míg egy szembetűnő de kevésbé fontos előrelépés azonnal szembeötlik. Ez az oka annak, hogy nem nehéz, sokkal inkább lehetetlen eldönteni, hogy ki a legjobb, ha van olyan egyáltalán.
Halványuló különbség?
Ahogy én láttam, a prémium és az őket követő márkák alaptulajdonságaiban csökken a különbség. A korábban rossz hírű, vagy olcsónak titulált szerszámgépek is közel tudják azt, amit 10 éve csak az abszolút prémium tudott. A legtöbb munkáját komolyan vevő gyártó rendelkezik multitasking- és öttengelyes géppel. És be is merik mutatni ezeket munka közben is a kiállításon. Igaz, inkább alumíniumot, mint szerszámacélt munkálva, de ennek oka az is, hogy a limitált lehetőségeket kínáló területen ez valósítható meg. A multitask világ belépett a “bizonyítottam, helyem van itt” terembe, és egyre inkább elérhető.
Merre tart a prémium?
A halványuló különbség csak a forgácsolás, teljesítmény, gyorsaság, esetleg a pontosság területén észrevehető. A magasabb kategóriás gyártók ma is tudnak olyat, amit a többiek nem. De ez már nem a minimum elvárásokban mutatkozik.
Az új irány a folyamatbiztonság növelése. Hosszú, emberi beavatkozás nélkül stabil folyamatok létrehozása a cél. Ez szolgálja a részben vagy a teljesen automatizált gyártási megoldások hatékonyságának növelését, és az egyre nehezebben elérhető emberi munkaerő egyszerű feladatok alól való felszabadítását.
Az Okuma MA600HIII gépe például külsőre megegyezik a korábbi változattal, legalábbi minimális eltérést mutat. De a munkatér, a forgács lemosás megvalósítása nagyon komoly fejlesztésen esett át. Így sikerült megszüntetni, vagy jelentősen csökkenteni a forgácselakadás, vagy felhalmozódás okozta váratlan termelés kiesést.
A vizezőtálca, azaz a hűtőfolyadék tartály tisztántartása is hasonlóan hangsúlyos. Vannak gyártók, akik évek óta nem tisztítják a tálcát, mert az abban lévő ciklonszűrő és forgácsgyűjtő rendkívüli hatékonysága ezt lehetővé teszi. A Japán OKUMA a saját, teljesen automatizált gyárában évek óta teszteli ezt, és most az ügyfeleinek is elérhetővé tette.
Az automatizálás koncepciói
Szintén különbség a prémium és a közepes minőséget kínáló vállalatok között, hogy ki milyen automatizálási lehetőséget kínál.
Pár éve még a van vagy nincs volt a kérdés. Ez eldőlt. Alapvetően bármely kiállítónál elérhető akár utólag installált automatizálás, munkadarab rakodás lehetősége. Ezek jellemzője, hogy a gép és a robot vagy kobot kommunikációja limitált, illetve a robot vezérlője és a gépé nem azonos.
Ráadásul a robot vezérlője a CNC gépekhez képest bonyolult is lehet, ami magasan kvalifikált szakember jelenlétét követeli meg. Pár éve ez megszokott volt.
A fejlesztések területén előrébb lévő gyártók olyan külső terméket használnak, akár a saját márkanevük alatt, melyek biztosítanak egy a felhasználó számára létrehozott grafikus felületet. Ilyen a RoboJob, ami a használathoz egyszerű lépéseken végigvivő grafikus szoftvert kínál. Megbízható, jól működik. Magyarországon is működik telepített rendszer.
Az automatizálás területén úttörők akár a gépbe épített megoldást is kínálnak, aminek például a japán OKUMA gépek esetén aza a különlegessége, hogy nincs külön vezérlő a robotnak és a szerszámgépnek. A megszokott CNC felületen történik a robot programozása is. Ráadásul a gépeket az ütközéstől védő CAS rendszer a robotra is hatásos az ArmROID esetén. A robot számára pedig csak pozíciók megadására van szükség, az azokat összekötő mozgásokat a vezérlő generálja. Figyelve természetesen a legrövidebb utat és az ütközésmentes pályát.
Digitális okos gyárak
Talán nem is találkoztam olyan gépgyártóval, akinek ne lenne bárhonnan elérhető szoftveres okosgyár megoldása. A lényeg, hogy a termelésre vonatkozó információk bárhonnan elérhetők legyenek. Akár statisztika, akár pillanatnyi állapot tekintetében.
Sok a jóból
Véleményem szerint nagyon sok jó márka van. Olyan is, ami nincs forgalomban, vagy perfiriára szorult az országban. Ennek az az oka, amit a piac is felismert, hogy az eszköz egy dolog. Persze fontos a minősége és a tudása. De a működést támogató applikációs- és szervíz csapat nélkül az öregedő vagy összetört gép egyre inkább költség, és nem termelő eszköz. Jó szakemberekre van szükség, belőlük azonban kevés van.
A ciklusidő vadászat napjai meg vannak számlálva
A végletekig hegyezett forgácsolási folyamatok szinte csak addig hoznak jó eredményt, amíg a stopperes személy el nem tűnik a csarnok ajtaja mögött. Azonban akkora bizonytalansági tényezővel működnek ezek, amekkorát a magas elvárásokkal létező vevők nem fogadnak el. Az ipar 4.0 szoftverek rendkívül jól rámutattak arra, hogy a forgácsolási főidő drasztikus csökkentése helyett stabil, megbízható folyamatokra van szükség, ami azért még mindig gazdaságosan, de kiszámítható, előre jelezhető módon készíti a terméket.
Ezek azok a folyamatok, amik sokkal könnyebben automatizálhatók, aminek az oka éppen a nem várt elakadások kiküszöbölése. Nem utolsó sorban a szerszám- és gép élettartam növelése.
Szerszámtartók és készülékek
Ha 2021-ben az elektromotor, elektromechanika, szenzorika, útjelző, pozíció figyelő szavakat halljuk, senkit nem ér meglepetés. Nem ilyen egyértelmű azonban, ha korábban kézzel meghúzott satúról, hidraulikus tokmányról vagy egy egyszerű BT40-es szerszámbefogóról van szó.
Azonban a világ ezen a területen sem maradt helyben.
Több standon megjelentek elektromosan működtetett satuk, amik a szorítóerőn túl az aktuális pozíciót is figyelik. A lényeg, hogy nincs szükség sokszor problémás hidraulikára, és a folyamatbiztonság is növelhető, hisz a satu nem megfelelő pozíciója azonnal hibajelet generál, így elkerülve egy sajnálatos törést, munkadarab kirepülést stb.
Hasonlóan mozgatott tokmányt csak az SMW Autoblok standján láttam. Ez ráadásul arra is képes, hogy a munkadarabot a kívánt pozícióba mozgassa. Ezt úgy éri el, hogy a négy pofa külön motorokkal mozgatott, és útmérővel figyelt. Így tetszőleges pozíció érhető el.
Ez a módszer lehetőséget ad a beállás gyorsítására, de egyes alkalmazások esetén még plusz munkadarabmegfogás is spórolható vele.
A kiállítások kisebbé vált standjai számomra nem adtak kevesebbet mint korábban. Azok számára, akik sportértékkel bíró gyalogtúrákat tettek a kiállításokon, talán kisebb volt a kihívás. Azoknak viszont, akik értő figyelemmel vizslatták a különbséget a korábbi években és a most bemutatott termékek és szolgáltatások között, izgalmas napok voltak. Számomra is.
A kiállítás nekem azt üzente, hogy a prémium ma is prémium. De ahhoz, hogy ezt felismerje valaki, az 5-10 évvel ezelőtti személetből ki kell lépni, paradigmaváltásra van szükség, és fel kell ismerni az új idők kihívásait. Csak forgácsolni ma már nem elég.
Szerző: Sipos Ádám