A szerszámgép és az alkalmazott szerszám, na meg a technológia mind befolyásolják a megmunkált alkatrész felületének minőségét, az elérhető forgácsolási sebességet. Az elérni kívánt cél függvényében az alkalmazható szerszámok száma meglehetősen széles. De mi is az ütőkés, és miért alkalmazzuk marógépen? A cikkben ismertetem az ütőkés jelentését, használatának célját, előnyei illetve hátrányait a síkmarókkal szemben.
Mi az ütőkés, vagy angolul fly cutter?
Az ütőkés tulajdonképpen egy egyélű (jellemzően) forgó szerszám, amit elsősorban marógépeken alkalmaznak nagy kiterjedésű sík felületek megmunkálására. Az ütőkés általában úgy néz ki, hogy a főorsóba befogható szerszámtestbe egy külső esztergakés fogható be, jellemzően balos állású. Az esztergakés pozíciója a lapka szögétől függ. Azt pedig, hogy ez milyen, az elvégezni kívánt feladat határozza meg, ahogy azt is, hogy mennyire “lóg ki” a megfogásából. A lapka geometriája határozza meg az alkalmazhatóságát és a forgácsolási technológiát.
A kilógás meghatározza a megmunkálható átmérőt, ugyanakkor csökkenti a merevséget. Jellemzője, hogy kiegyensúlyozatlan, ezért a forgási sebesség maximumát érdemes alacsonyan tartani.
A lapka attól függően hogy negatív vagy pozitív 2 vagy 4 vágóéllel rendelkezik, de természetesen az esetek többségében csak egy van fogásban.
Amennyiben az alkalmazott ütőkés eltér a megszokottól, és több él dolgozik, az a magasabb termelékenység mellett azt is jelenti, hogy az elkészült felület kevésbé lesz homogén, illetve nagyobb forgácsolási erő ébred, ami az alkatrészre és a gépre ható igénybevételt is növeli. De éppen ezek adják az ütőkés alkalmazásának létjogosultságát. Kisebb gépeken, kevésbé stabil megfogások esetén remek síkmegmunkálási lehetőség.
Az ütőkés és a síkmaró bár hasonló feladatra dedikált szerszámok, mégis számos tekintetben eltérnek egymástól.
Mire használjuk az ütőkést és mikor?
Alapvetően síkmarásra. A különlegességét az adja, hogy CNC megmunkáló központon és hagyományos marógépen is alkalmazható. Ráadásul azonos eredménnyel.
Olyan méretű alkatrészek is munkálhatók vele, ami már túlnyúlik a szerszámgép mozgásterein, persze az ésszerűség keretein belül, a hatályos balesetvédelmi előírások betartásával.
Hiba lenne azt gondolni, hogy csak síkmarásra alkalmazható. Ha nem teszünk éles különbséget az ütőkés és a kiesztergáló között, mert működésüket tekintve nincs is, akkor furatmegmunkálásra, bizonyos vésési feladatokra is alkalmazhatók.
Ütőkés vs. síkmaró
Mindkettő alkalmas síkmarásra, de mik a különbségek? Hol érdemes egyik és hol a másik eljárást alkalmazni?
- Az ütőkés olcsóbb a síkmarónál. Itt természetesen csak magára az eszközre és a használathoz szükséges lapkákra gondolok.
- A síkmaróban alkalmazott lapkák sokfélesége, a szerszám viszonylagos kiegyensúlyozottsága miatt sokkal termelékenyebb az ütőkésnél.
- Az ütőkés nagyságrendekkel szebb felületet képes csinálni. Ennek az az oka, hogy a legjobb síkmarón is a behelyezett lapkák magassága nem azonos.
- Az ütőkés jobb választás, ha kis ap de nagy ae fogást kell venni. Azaz ha kicsi fogásvétel mellett nagy fogásszélesség alkalmazása a cél.
- Kevésbé merev, könnyű súlyú szerszámgépeken az ütőkés választása a preferált, mert nem terheli túl a mechanikát.
- A síkmaró, ha elégséges a gép mozgástere és merevsége, valamint főorsó ereje, kifizetődőbb választás.
- Az ütőkéstől tükörsima felület is várható, de ehhez a szerszám helyes beállítása és megfelelő forgácsolási technológia választása szükséges.
Az ütőkés sokak szerint, némileg helyesen, egy letűnt kor műhelyének gyermeke. És való igaz, hogy a nagyüzemi, nagy volumenű gyártási megoldások között aligha megtalálható.
De szűklátókörűségre vallana azt hinni, hogy az élet nem szül akár ma is váratlan helyzetekre, gyártási szituációkat. Van, mikor üzletileg nem érdemes, van, mikor logisztikai szempontból nem lehetséges új, művelet specifikus szerszámot vásárolni. És vannak olyan szerszámgépek, melyek nem alkalmasak ezen szerszámok használatára.
Az ütőkés egy kompromisszum, ami a jó felületért és a nagy megmunkálási méretért cserébe viszonylag hosszú ciklusidőt követel.
Szerző: Sipos Ádám