A menet készítése, főleg addig ismeretlen anyagminőségbe mindig kockázatos feladat. A siker számos tényezőn múlik, melyek közül az egyik legfontosabb a szerszám. A sok ma ismert és használt menetfúrási eljárások közül ez a leírás a leggyakrabban használtakat szedi össze. A rendelkezésre álló menetfúrók közül mindegyiknek megvan a maga előnye, de ezzel együtt a hátránya is.
Kézi menetfúrók
A kézi menetfúrók tipikusan az a kategória, ami a sarki barkácsboltban, a “vasműszakiban” és a multi barkácsáruházakban is megvásárolhatók. De általánosan igaz, hogy használatukat kerülni kell CNC gépeken.
Jó minőségű menetfúrók vásárlásával az elkészült menetek minősége dimenziókkal növelhető. Érdemes tehát befektetésként tekinteni a beszerzésre.
A kézi menetfúrók három alaptípusa a következő:
Első fokozat – kúpos menetfúró
Jellemzője, hogy hatalmas letörés van az elején, így az első 8-10 menet nem “viszi készre” a furatot. Ez nagyban segíti a menet elkészítését, mert a fúrás folyamata fokozatos. Könnyen beszerezhető típus.
Harmadik fokozat – készrefúró
Szinte semekkora letörés nincs az elején, aminek előnye, hogy zsákfuratokba is csaknem teljes hosszon készíthető el a menet. 1-1.5 menetemelkedés az elején az, ami nem a szabvány méretet készíti, a többi már igen. Használatánál javasolt először a kúpos típussal elővágni, majd ezzel készrevágnia készítendő menetet.
Második fokozat – az átmenet
A kettő közötti átmenetről van szó, azaz a menetfúró első 3-5 menete nem a kész méretet készíti ami több, mint a fenékfúró, de kevesebb mint a kúpos menetfúró. Szokás emlegetni második lépcsőként is, ebben az esetben arról van szó, hogy a kúpos az első fokozat, ez a második a fenékfúró pedig a harmadik, ami készre készíti a menetet.
Egyes esetekben a ennek a használata elhagyható.
Gépi menetfúrók
Egyes típusaik kézi és gépi alkalmzásra is megfelelnek.
Csavart orrú menetfúró
Ez a típus az elején lévő csavart bekezdésről ismerhető meg. Első ránézésre megegyezik a korábban említett kézi típusokkal, ettől csak a forgács megtörését segíteni hivatott csavart bekezdés különbözteti meg, ami egyben nagyobb forgácsolási teljesítmény elérését is biztosítja. A kézi típusoktól alig drágább, ami már használható gépi fúrásra is.
Létezik olyan kivitel, ami zsákfuratok készítésére alkalmasabb.
Alacsony beszerzési ára ellenére nem a legnépszerűbb megoldás, mert a forgácsot maga előtt tolja, ami átmenő furatoknál legfeljebb kellemetlen, zsákfuratoknál viszont komoly probléma lehet.
Csavart gépi menetfúró
A szármarókhoz hasonlóan egy nyitott spirál fut végig a szerszám oldalán, ami a forgács furatból való eltávolítását oldja meg. Zsákfuratok esetén az egyetlen járható út.
Megszakított menetfelületek készítésénél is ez a jó megoldás, mert a spirál a megszakított felület után segíti a menetfúrást.
Ha az elvégezni kívánt feladat, vagy nem várt körülmény a csavart gépi menetfúró használatát kézzel teszi szükségessé észrevehető, hogy a használata kevesebb erőt igényel, mint az egyenes kivitel esetén.
Csőmenet fúró
Ahogy a neve sejteti csövekben készítendő menetekhez használják. Létezik kúpos és egyenes kivitel is. A kúpos menet elkészítése jóval több erőt igényel és nagyobb kihívás elé állítja a szerszámot is, mivel a magfurat nem kúposan készul el, ezért a menetfúrás lényegesen több anyag eltávolítását indokolja.
Menetformázó
A menetformázás az előbbi eljárásokhoz képest kilóg a sorból, ugyanis ez nem forgácsolás, hanem hidegalakítás. Az alkalmazásra kevésbé jellemző, hogy eltörik a szerszám.
Az folyamat lényege, hogy a szerszám “eltúrja” maga elől az anyagot, és a megfelelő helyre szorítja.
Ez a fajta menetkészítés nagyobb teher elviselésére képes menetet készít, így a legjobb módszernek nevezhető.
Itt fontos megjegyezni, hogy a formázás más magátmérőt és technológiát igényel, ezért a fúrás és formázás közti váltásoknál fokozott figyelemmel érdemes eljárni.
A formázás alkalmazhatósága a közhiedelemekkel ellentétben 36HRC keménységig terjed, azaz meglehetősen széles spektrumot fed le.
Tipp: A menet elkészítését segítő kenőanyag használata csak akkor javasolt, ha vannak hornyok a menetfúrón, vagy a menet aljába le tud folyni az olaj. Ellenkező esetben az olaj a furat feneke és a szerszám közé szorul és úgy viselkedik, mint egy szilárd dugó.
Hosszú szárú menetfúrók
Használatuk valójában csak ott javasolt, ahol nem elkerülhető. Itt viszont inkább szükséges, mint kívánatos. Sérülékenyebbek, tárolásuk nehézkes, beszerzésük költséges. De a szükség törvényt bont alapon a legtöbb műhelyben láttak már ilyet.
Módszerek a menetfúró eltörésének elkerülésére:
1- Megfelelő magfuratot készítése. Bár van névleges magfurat átmérő, korántsem biztos, hogy ez a legjobb minden feladathoz. A készített anyag minősége szerint érdemes lehet eltérni a névleges mérettől. A tökéletes átmérőre fúrt menet 5%-kal lesz erősebb, mint egy nagyobb átmérőre fúrt. A tökéletes átmérőn azonban a menetfúró terhelése akár háromszorosa is lehet. Ezt mérlegelni kell.
2 – Ahol lehet formázás alkalmazása javasolt. – A forgács sok problémát okoz, ha nincs forgácsolás, a forgács sem okoz gondot. A formázás gyorsabb, nagyobb a szerszámélettartam és erősebb menetet eredményez. Egyes iparágak nem engedélyezik, mert szennyező anyagok kerülhetnek a munkadarabba, de a legtöbb helyen ez nem probléma.
3 – Menetmarás – lassabb a fúrásnál és nagyban függ a megmunkáló gép képességeitől az elért eredmény. Érdemes kenőanyagot használni menetmarás közben, és a bevonatos típusok bizonyítottan jobban teljesítenek. Edzett, kemény anyagok esetén sokszor a legjobban járható út.
4 – Megfelelő szerszámtartóba kerüljön a szerszám – gépi menetfúrás esetén. A menet elkészítése során nagy nyomatékok ébrednek. Léteznek kiegyenlítós szerszámbefogók,melyek akár 10-20 mm-es axiális elmozdulásra is képesek. Ezeket öregebb gépeken vagy menetfúró karokon, esetleg oszlopos fúrógépeken alkalmazzák. Vannak olyan kiegyenlítős tartók, melyek csak minimális hosszirányú elmozdulást tesznek lehetővé, a szerszém élettartamában azonban jelentős növekedést képesek elérni.
A nyomatékhatárolós kivitelek képesek leracsnizni bizonyos nyomatékhatár átlépése esetén. Mivel ezen rendszerek sok esetben gyorscserélősek, a mellékidők jelentősen csökkenthetők.
5 – Forgácseltávolítás a furatból – kritikus, a legkisebb furatban maradt forgács is a szerszám megszorulását eredményezi. Mindig tiszta furatba dolgozzon a megtisztított szerszám a megfelelő kenőanyag használatával.
GépészPresszó