Nem csak közelről, hanem belülről láttam azt, amit sokak csak messziről figyelnek. Nem kizárólag hatalmas és nagyszerű gépekkel dolgoztam, hanem a legmodernebb technológiákkal is megismerkedtem. Olyan automatizálási megoldásokat láttam, ami a legtöbb hazai gyárban még nehezen elképzelhető. Felső kategóriás Japán gépek forgalmazását ellátó cég alkalmazástechnológiai mérnöke voltam több, mint négy évig. Rengeteg tapasztalattal és tudással gazdagodtam és egy teljesen új perspektívából láttam rá a CNC forgácsolásra.
2017 január 2-nak kellemetlenül hideg reggelén közel egy órával a hivatalos munkaidő megkezdése előtt vacogva álltam a Smartus Zrt. irodájának ajtajában és vártam, hogy megérkezzen az első már ott dolgozó. Ezt a szokásomat azóta is megtartottam, mindenhová korábban érkezem. Az akkor kb. 15 fős cégnél hamar feltűntem, mint új ember még akkor is, ha a kéthetes téli leállás után az ott dolgozók lázasan mesélték egymásnak az ünnepi történéseket.
Teljesen kívülállóként próbáltam érteni, ami körülöttem zajlott. Korábbi munkatapasztalataim közöt volt szerszámgép értékesítés, ami tulajdonképpen bevezetett az iskolán kívüli világba, és volt izgalmakkal és műszaki kihívásokkal teli CNC programozás, egy egyedi gyártással foglalkozó forgácsoló üzem operatív irányítása. Bár mindkettőt szerettem, utóbbi közelebb állt hozzám.
Azért váltottam, mert kíváncsi voltam, hogy megfelelek-e, hogy fel tudom-e venni a fonalat. Akkor már kezdett híre lenni, hogy egy új cég “régi”, nagynevű márka forgalmazásába fogott, és magasra tették a mércét. A piacon kimondottan jó visszhanggal voltak jelen. És nagyon szerettem volna Okuma Multus gépet programozni.
Ha lehetett fokozni a bizonytalanságot, amivel ott üldögéltem, hát sikerült.
Az első napok emlékezetesek voltak akkor is, ha nem sok minden történt. Emlékszem például, hogy a januári indulás megszervezése alatt talán, hogy ne legyek útban, kaptam egy katalógust benne az összes Okuma CNC szerszámgéppel, hogy olvassam át, barátkozzak velük. A nem túl szofisztikált, letisztult, de egyértelmű információkkal szolgáló füzetben voltak olyan gépek, amihez hasonlót már láttam és olyan is, amihez hasonlót soha. És ez utóbbiból volt többségben.
Az Okuma háromtengelyes megmunkáló központoknál azonnal feltűnt, hogy nem a konvencionális C vázas konstrukció. Mosolyogva konstatáltam, hogy azok az edzett szerszámacél formagyártások, melyek a legutóbbi próbálkozásaim során nem sikerültek jól, itt jó eséllyel működnének a portál kialakításból adódó merevség miatt.
Az öttengelyes gépek hatalmasak voltak, még az újság lapjain is, és a munkákat képeken bemutató oldalakon feltűnt, hogy ezek egy része bizony képes esztergálni.
Az esztergagépek között volt néhány ismerős felépítés, és persze ismeretlen is. Mikor a két- és három revolver fejjel szerelt gépekhez lapoztam, egy már ott dolgozó technológus mosolyogva lépett közelebb és megjegyezte, hogy ezeket jól nézzem át, mert neki ilyen volt az első projektje.
Ha lehetett fokozni a bizonytalanságot, amivel ott üldögéltem, hát sikerült.
A műszaki ismertető könyvecske tele volt portál és multitasking gépekkel. Olyanokkal, amiket a népszerű videó megosztó portálon lát csak az ember. Emlékszem, abban bíztam, hogy az egyszerű gépeken felveszem a fonalat, és sziklaszilárd alaptudással fokozatosan elsajátítom a multifunkciós gépek kezelésének és programozásának titkait. Szent meggyőződésem volt, hogy a hazai ipar csak lassan barátkozik majd meg ezekkel a bonyolultnak tűnő “drága” és talán sérülékeny technológiákkal.
Hatalmasat tévedtem. Nem bonyolult, legalábbis kezelni és programozni nem az, nem sérülékeny, legalábbis, ha az ember kellő következetességgel operál, és nem is drága, ha a megfelelő feladatra van használva. De a legnagyobb tévedésem az volt, hogy lassan kezd majd elterjedni a multifunkciós szerszámgép Magyarországon.
Az első tapasztalatok
A legerősebb szimpátiát az első hetekben a szerszámkezelés váltotta ki.
Az első hetekben egy megmunkáló központ, egész pontosan egy Okuma Genos M560 gépet próbálgathattam. A feladat minden korábbi tapasztalatommal szemben nem forgácsolás, hanem a vezérlő és a gép mély megismerése volt.
Ami elsőre feltűnt, az a mérete. A munkatérhez képest, és a kompakt forma ellenére sem volt kicsi. A súlya pedig 9 tonna körüli.
A vezérlőn nagyon sok gomb volt, ami szemben a világ trendjével, furcsának tűnt. Rövid használat után kiderült, hogy a gombok nem azt a célt szolgálják, hogy nehezen megjegyezhető gomb-kombinációkat kelljen leütni egy-egy részfeladat megoldásához, hanem hogy ezeket a részfeladatokat úgy lehessen elvégezni, hogy ne menük almenüjében végtelennek tűnő barangolások vezessenek a megoldáshoz.
A gép egy alap 3D grafikával rendelkezett, ami akkor és sok helyen még most is komoly dolognak számított.
A program megírása és futtatása rendkívül egyszerű volt és számos olyan beavatkozási lehetőséget is biztosított, amivel korábban nem találkoztam. A biztonságos program futtatáshoz hatalmas segítség, hogy a gyorsjárati és munkameneti előtolás külön potméterrel vezérelhetők.
A legerősebb szimpátiát az első hetekben a szerszámkezelés váltotta ki. Egyszerű, áttekinthető, összekeverhetetlen szerszámtár. Más esetben a gyakorlatban ez nagyon sok kellemetlenséget tud okozni.
Nem sokkal később volt lehetőségem eszterga gépet is kipróbálni és meglepve tapasztaltam, hogy a vezérlők logikájukban szinte azonosan épülnek fel, eltérés csak ott volt, ahol a működés elve is más volt.
Az improvizáció időszaka
Az egyik legkorábbi vevő látogatásomra úgy kerülhetett sor, hogy egy már nagy tapasztalattal bíró kollégámat kísértem el, hogy ott átadjunk egy Okuma Genos L eszterga gépet. Az első nap az oktatási napirend szerint zajlott, és a második nap jelentős része is, amikor is váratlanul a kollégámnak el kellett mennie néhány órára.
Át kellett vennem a tréner szerepét, amiben plusz csavart jelentett, hogy az ügyfél kérésére az oktatást egy alkatrész legyártására való beállás keretein belül kellett befejezni. Utólag visszagondolva nagyon egyszerű feladat volt, de abban a helyzetben nem így éltem meg. Hatalmas segítség volt, hogy a gép és a vezérlő nagyon megbízhatóan és logikusan tette a dolgát, semmi váratlannal nem lepett meg. És nagy segítség volt a jó nevű zalaegerszegi üzem Zsolt nevű technológusa, aki a termék legyártásához szükséges gyakorlati tapasztalatával nagyban hozzájárult a sikerhez. Ezúton is köszönöm neki.
Az első hónapokban számos hazai vállalatot látogattam meg az ország legkülönbözőbb pontjain, akik talán akaratlanul, de nagyot tettek a gyakorlati tapasztalataim erősítéséhez.
Szinte kivétel nélkül, ahol volt már Okuma CNC gép, pozitív véleménnyel voltak róla. Tömegével mesélték azokat a Okuma hőstetteket, amit más gép biztosan nem bírt volna ki, vagy nem tudott volna hasonlóan megoldani. Nem titok, hogy nem volt lehetőségem minden gép fizikai határait megkeresni. Ezek a srácok az üzemekben azonban elmesélték, megmutatták. Gyakran előfordult, hogy egy-egy helyen csak az új vezérlő újdonságait tudtam megmutatni, minden a munkához szükséges egyéb tudást az üzem tehetséges dolgozói biztosítottak. Később a tőlük tanultakat igyekeztem beépíteni az általam tartott tréningek anyagába.
Külföldi tréningek
Hazafelé mindig egy kicsit magabiztosabb voltam, mint kifelé, mert nem csak a tudásom növekedett, hanem az az érzés és tudat is erősödött, hogy egy nagy múltú, komoly márkát képviselek.
Az Okuma európai központja Németországban található, de Európában van több technológiai központ is, például a magyar határ mellett, Parndorfban.
Ezekben a központokban előre meghirdetett, számos területet és témát érintő oktatások vannak, kizárólag a dílerek szakembereinek szólnak és több évtizedes hagyománnyal bírnak. Ebből is és a hatalmas felhalmozott tudás mennyiségéből is adódik, hogy nagyon színvonalasak.
2018 volt az az év, amikor négy alkalommal vehettem rész különböző oktatásokon, amiknek számos haszna volt a technikai tudás felszedésén kívül.
Az egyik a nemzetközi tapasztalatok. Az európai országok ipara nem teljesen azonos. Jól emlékszem például, hogy egy francia srác sokat mesélt az Okuma gépek repülőgépiparban elért remek teljesítményeiről. Egy svájci származású, de Európa több országát megjárt mérnök pedig az autóiparban látta rendkívül erősnek a Japán Okumákat.
Ezeken a tréningeken nagyon érdekes beszélgetések is kikerekedtek, akár szervizes munkatársakkal, akik szintén nagyon jó véleménnyel voltak.
A külföldi oktatások kétharmada mindig gyakorlat volt, egy rendkívül tiszta és jól felszerelt minta üzemben, amit itthon ritkán látunk. Itt szembesültem azzal először, hogy az Okuma Multus gépek nem a következő évszázad űrtechnikája, hanem Európa szerte ismert és elismert CNC gépek.
Hazafelé mindig egy kicsit magabiztosabb is voltam, mint kifelé, mert nem csak a tudásom növekedett, hanem az az érzés és tudat is erősödött, hogy egy nagy múltú, komoly márkát képviselek.
Későbbi tapasztalatok
A vezérlő kínál egy kosár olyan lehetőséget, ami a gép előtt állva egy rosszul megvilágított, esetenként nem jól felszerelt üzemben is nagyon hasznos.
Az egyik legkorábbi, majdnem teljesen önálló gépoktatásom és próbagyártásom egy függőleges elrendezésű multitask vezérlővel szerelt eszterga lehetett. Az első napokban osztrák kollégám is a segítségemre volt, de később még heteket töltöttem itt, hogy sikerrel elindítsuk a gyártást. Éreztem hibákat és hiányosságokat a saját teljesítményemben, de a gép nem okozott csalódást. A párbeszédes programozási rendszer, az IGF remekül működött, gyorsan és magabiztosan dolgoztak vele azok is, akik korábban nem találkoztak hasonló géppel. A gép kezelésének egyszerűségéhez sokat hozzátett, hogy a vezérlő kialakítása az Okumánál sok évtizedes saját tapasztalatra épül.
Itt kezdett körvonalazódni annak az előnye, hogy az Okuma gépek mechanikai és elektronikai rendszerét, beleértve a vezérlőt az Okuma házon belül fejleszti és gyártja. És természetesen a saját gépeiket Okumákon készítik, ami egyrészt nem minden gyárnál van így, másrészt hatalmas tapasztalat a fejlesztés számára is.
A vezérlő kínál egy kosár olyan lehetőséget, ami a gép előtt állva egy rosszul megvilágított, esetenként nem jól felszerelt üzemben is nagyon hasznos. A SUIT-ban megtalálható alkalmazások, mint a Servo Navi, ami a szervó motorok vagy főmotor karakterisztikáját optimalizálja az adott munkadarab súlyához, a technológia számláló, az ütemező program szerkesztő, a közös változó figyelő mind olyan dolog, ami ügyfélről ügyfélre tett látogatásaim során fokozatosan győzött meg a saját hasznáról.
A kezdetektől szokás volt a Smartus által telepített Okuma gépekre távfelügyeletet telepíteni, ami természetesen csak az ügyfél engedélyével működött, viszont apró elakadások vagy szükséges információk megszerzése esetén rendkívül rugalmassá és gyorssá tette a munkát.
Multitasking esztergaközpont
A 2018 év végén egy nagyon ritka és érdekes témával foglalkozó budapesti céghez sikerült értékesíteni egy Okuma Multus U3000 2SW gépet. Két revfej, két orsó. Igazi nagy falat volt, amit csapatban sikeresen teljesítettünk. A dolog nehézségét ekkor már nem a gép kezelése adta, bár itt kiderült, hogy egy két revfejes multitasking CNC esztergaközpontra CAM posztprocesszort fejleszteni a nehezebb feladatok közé tartozik, és a szerszámgépes és a CAM-es oldal szoros együttműködését igényli.
A gépen gyártott munkadarab anyaga addig általam ismeretlen volt, szerszámiparban használt bronz, ami egyébként meglehetősen kemény, de a hőmérséklet ingadozásokra rosszul reagál.
Nem beszélve egyes tűrésekről, ami teljes sorozatok 0.02-on belüli gyártását indokolta. A két tényező együtt eredményezte, hogy nagyon precíz beállításokat igényelt, például a munkadarabot támasztó rugós forgócsúcsra, vagy az 1mm-nél is kisebb beszúró szerszámokra vonatkozóan. A projekt eredményének köszönhetően végül sikerült kiváltani az addig elengedhetetlen köszörülést, mert úgy a megmunkált felület, mint a méretek megfeleltek a szigorú elvárásoknak.
Nem sokkal ezt a megmérettetést követte az első, később többször ismétlődő fogazási kihívás. Az Okuma Multus gépek a megfelelő felszereltséggel képesek a hobbing és skiving megmunkálások kivitelezésére. És akkoriban főleg, most is kevés konkurencia képes erre. Az eljárás programozása egy párbeszédes felület kitöltésével történik, biztonságos és termelékeny megoldás. Okuma gépeken pedig rendkívül pontos. Egy emlékezetes esetben az időigényes fogköszörülés elhagyásával valósulhatott meg a gyártás Multus U3000 gépen.
Öttengelyes megmunkáló központ
Az öttengelyes CNC szerszámgépekkel való megismerkedésem is ennek a munkának köszönhetem.
Az első egy Okuma MU5000 gép volt, amit egy Machtech kiállításon mutattunk be.
Később, az azóta népszerűvé vált Okuma Genos M460 5AX-el több lehetőségem is volt ismerkedni. Annak, aki nem találkozott még hasonlóval, ez egy hatalmas izgalom, lehetőség a tanulásra.
Valójában sokkal könnyebb volt használni, mint gondoltam. Az Okuma öttengelyes gépek programozása, hogy 3+2 tengellyel lehessen dolgozni, plusz egy-egy sorban tér el a három tengelyesétől. És a dinamikus nullpont kalkuláció, vagy Fixture Offset hibátlanul teszi a dolgát. Se kérdés se meglepetés.
A folyamatos öttengely használatának sikere a CAM szoftver és a posztprocesszor kérdése, de az Okuma Super Nurbs, vagy később a Hyper Surface funkciók is sokat segítettek a tökéletes felületek elkészítésében. Ez a típusú gép volt az, ahol először éreztem annak a súlyát, amit egyébként számos oktatáson hallottam a gépalapról. Az alap tulajdonképpen a gép része. Ha nem az elvárásoknak megfelelő, a gép munkája sem lesz az elérhető legjobb. A forgó billenő asztal dinamikus terhelései miatt nem megfelelő ipari beton alapra rakott géppel azonos eredmény eléréséhez, hosszabb ciklusidőre volt szükség a visszafogott technológiák miatt. Azonban, ha az alap megfelelő volt, egy 5 napos oktatást is mosolyogva csináltam végig. De vannak más öttengelyes gépek is a kínálatban, mint az MU széria. Ezek közül a VL típusmegjelölésű darabok asztala esztergaorsóként funkcionál.
Számos iparágban elvárás az esztergálás például egyes gázzáró felületek megmunkálásához, vagy egyszerűen csak a forgácsolási feladatok összevonása miatt hatékony megoldás az egy gépen belül végzett készre munkálás. Az MU VL gép mindig jó választás.
A skiving és hobbing műveletek elvégzése bizonyos öttengelyes gépeken is lehetséges, és ahol a marás vagy fúrás van túlsúlyban, jó választás lehet.
Okuma portál
A hatodik hét végén úgy vehettem át a gépet, hogy annak minden funkciója működött, kezelése egyértelmű és kipróbált volt.
Az első állásinterjúmra (három körös interjú sorozat volt) a Smartus Zrt.-hez azzal az elhatározással mentem, hogy ha megnézhetek egy darab Okumát, akkor nyertem. Függetlenül attól, hogy sikerül az interjú vagy sem. Elfoglalt volt mindenki, de sikerült elérnem, hogy a műszaki igazgató levigyen a bemutatóterembe. Mondhatni győztem, és egy mondat az igazgatótól megragadta a fülem.
Azt mondta, hogy Magyarországon a Genos sorozatok a legelterjedtebbek, de az Okuma Japán piacvezetőjévé a portál gépek révén válhatott.
Ahhoz, hogy Okuma portálhoz nyúlhassak 2019 év végéig kellett várnom. Az ilyen méretű gépek telepítése hatalmas feladat minden résztvevő részéről. Az előkészületek, az alapozás a gép teljes élettartamára meghatározza a gép teljesítményét. Az összeszerelés során vétett minden apró hiba csak napokig vagy hetekig tartó hibakeresés és javítás árán oldható meg. A gép kalibrációi és beállításai, ami a szimultán öttengelyes fej miatt lényeges és szükséges – eldönti a gép pontosságát.
A hat hetes szerelést egy német kolléga irányította, két hazai szervíztechnológus támogatásával. A hatodik hét végén úgy vehettem át a gépet, hogy annak minden funkciója működött, kezelése egyértelmű és kipróbált volt.
Egy néhány napos ismerkedést követően sikeres tréninget tartottam az ott dolgozó három úrnak, akik közül Attila, a gép “gazdája” az oktatást követő néhány napon belül elkezdte üzemszerűen használni a gépet. A sikerhez, mert ezt is annak érzem, kellett a remek előkészület a Csongrád megyei ügyfél részéről, kellett a remek szerszámgép, a pontos összeszerelés a német mérnöktől és a hazai csapattól, és kellett Attila, aki minden újdonságra nyitottan, megoldásokat keresve állt a gép kezelőpultja elé. A közös munka eredményességét az is mutatja, hogy az akkoriban fél éves kisfiamat minden este én fürdettem, mert a munkanapokat semmilyen probléma nem nyújtotta meg annyira, hogy a Szeged-Bicske utazási idővel lekéssem a szigorú időben tartott esti programot.
Az igények megváltoznak
Magyarországon eddig viszonylag kevés forgácsolás automatizálási projekt zajlott a hazai forgácsoló üzemek számához képest. Ezek egy részét külföldi mérnökök végezték, így mondhatni a magyar úttörő Smartus csapatban vettem részt ezekben.
Az egyébként összetett gépek eladásának felfutásával szinte párhuzamosan megjelent néhány vevő részéről az igény, miszerint “csak” egy remek gép megvásárlása akkor sem elegendő támogatás saját fejlődésükre nézve, ha azt a gépet egy jól működő hazai csapat támogatja.
A munkaerőpiaci helyzet, az elfoglaltság, a kapcsolati tőke és a tapasztalat hiánya egyre inkább afelé mutatott, hogy a szerszámgépeket kulcsrakész projektek keretében, minden funkciót, minden termék gyártását letesztelve, a gépképességet megvizsgálva vásárolják meg.
A helyzetet nem egyszerűsítette az sem, hogy a kulcsrakész megoldásokat automatizálva, például pallet pool rendszerrel, vagy ipari robottal kérték.
És ha robot, akkor történjen sorjázás és mérés, automatikus korrekciózás is a cellában, emberi beavatkozás nélkül.
Az ilyen feladatok hatalmas mennyiségű előkészületet igényelnek, számos cég vesz részt a kidolgozástól a megvalósításig az összes munkafolyamatban, és a végtelenhez közelít a hibalehetőségek száma. A legegyszerűbb dolog is komoly elakadást okozhat, és a probléma oka akár egy kommunikációs félreértés is lehet.
Magyarországon eddig viszonylag kevés forgácsolás automatizálási projekt zajlott a hazai forgácsoló üzemek számához képest. Ezek egy részét külföldi mérnökök végezték, így mondhatni a magyar úttörő Smartus csapatban vettem részt ezekben.
Voltak nehéz pillanatok, hosszúra nyúlt ötletelések, hibás sejtések. Egyes esetekben, bizonyos átmeneti nehézségek okainak keresése során felvetődött, hogy az Okuma oldalon van a hiba. Azonban az esetek 99%-ban ezek a sejtések hibásnak bizonyultak. Később gyakorlattá vált és sokat gyorsított a folyamatokon, ha bármi baj esetén a gép volt az utolsó gyanúsított.
A tréningeken épített nemzetközi kapcsolatok sokat segítettek. Az Okuma mérnökei járva Európát felbecsülhetetlen értékű tapasztalattal rendelkeznek, ami akár egy telefonhívás vagy üzenet váltás által is nagy segítség lehet.
Mikor az első nemzetközi kiállításokon megjelent az ipar 4.0, valamiféle marketinges csatakiáltásnak tűnt, amit elnyom majd az üzem zaja. Kíváncsian vártuk, hogy miképp tör majd utat magának a magyar iparba, vagy hogy tűnik el, érdemi változást nem okozva. A helyzet az, hogy megtalálta az útját, és ha nem is gyorsan, de biztosan tör utat magának.
A történet úgy szól, hogy adatokat kell gyűjteni a gyártásból, melyeket elemezve a folyamatok optimalizálhatók. Adat lehet bármi. A hibák száma, a hibaüzenetek száma, az előfordulás gyakorisága és eloszlása, a ciklusidő, a beállási idő, a karbantartási idő, a karbantartási tevékenység, az előtolás.
Természetesen ezeket az adatokat az Okuma vezérlő emberemlékezet óta gyűjti a MacMan felületen, de ezek automatikus kinyerése, értelmezése, grafikus ábrázolása néhány éve kezdett elterjedni. A kinyert adatok bármely internet eléréssel rendelkező eszközről elérhetők és nagyban segítik a folyamatok fejlesztését és a döntéstámogatást.
Mitől prémium
Számomra az OKUMA attól lett prémium, hogy minden, a forgácsolásban érintett résztvevőt kompromisszumok nélkül kiszolgál.
A prémium szerszámgép kifejezés sok helyen elhangzik, de nehezen értelmezhető. Egy autónál vagy egyéb, a hétköznapi élethez közeli szolgáltatásnál egyre gondolnak az emberek. De a szerszámgépek világában nem ilyen egyértelmű.
Számomra az OKUMA attól lett prémium, hogy minden, a forgácsolásban érintett résztvevőt kompromisszumok nélkül kiszolgál.
Egy üzem tulajdonosát azért, mert a befektetése nem várt elakadások és költségek felmerülése nélkül megtérül.
Az üzemvezetőt azért, mert az üzemében stabil, kiszámítható termelés lesz, ahol minden kérdésre profi csapat válaszol.
A programozót azért, mert az egyszerű ISO programozást okos paraméteres makroprogramozási módszerekkel segítheti, de használhat CAM vagy IGF programozást is, ami nagyon biztonságossá teszi az elkészült programok futtatását.
A gépkezelőt azért, mert az általa használt gép egyszerűen kezelhető, konzekvens működésű, átlátható menükkel és funkciókkal, jól áttekinthető képernyővel, minden szükséges információval szolgál. És olyan masszív mechanikával, ami képes folyamatosan jó terméket gyártani. Ezt tovább segíti a hőstabil kialakítás.
A karbantartást pedig azért, mert a szükséges karbantartások elvégzésére üzemóra számlálók vannak a vezérlőbe építve, az elvégzendő feladatok megoldását leírások segítik. Van egyébként mesterséges intelligenciára épülő karbantartási funkció is, ami az AI-Diagnosis névre hallgat, és a gép egyes alkatrészeinek állapotát képes felmérni, az amortizációt nyomon követni, a szükséges beavatkozást pedig ütemezni.
Egy nagyon tanulságos négy és fél évvel mögöttem hezitálás nélkül elmondhatom, hogy hálás vagyok. Az elmúlt évek nem arról szóltak, hogy levegőért kapkodva igyekeztem a felszínen maradni a napi feladatok tengerében, hanem arról, hogy izgalmas kihívásokkal szembe nézve ráláttam arra, mit jelent a forgácsolás, hogyan lehet profi módon csinálni, és milyen eszközök és szoftverek segítik a hatékonyság növelését. Megértettem, hogy miért fontos a releváns információkat következetesen kezelni, értelmezni és elemezni, miért és milyen helyzetekben kell automatizáláson gondolkodni, és ennek milyen lehetséges megoldásai vannak.
Láttam, hogy melyek azok a termelési szituációk, amikor egy rossz megoldás eredménye visszaüt, és ezeket a jövőben kerülöm, ahogy azok az ügyfelek is, akik néhány keserű tapasztalat után az Okumát választották és engedik, hogy a Japán prémium bevezesse őket a gyártás jövőjébe.
És bár a Smartus Zrt. kötelékében végzett Okuma technológusi pálya élethosszig tartó tanulás lehetőségét biztosítja, mégis váltottam. Mindig is éreztem magamban írói hajlamot, amelyben a Smartus Zrt. is maximálisan támogatott, mivel részt vehettem különböző marketing témájú anyagok készítésében. Szerencsésnek mondhatom magam, mert jószívvel váltunk el és azóta is jó szakmai kapcsolatot ápolok a céggel. Immár főállásban műszaki cikkek írásával foglalkozom, műszaki területen tevékenykedő cégek online marketingjét segítem és remélem, hogy így is kamatoztatni tudom az elmúlt években az Okumától és az ügyfelektől tanultakat.
Szerző: Sipos Ádám